„Czytaj dzieciom, bo warto”

12-09-2013 img
Chyba nie trzeba już nikogo przekonywać do tego, że głośne czytanie dzieciom przynosi wiele pozytywnych skutków. Warto jednak o tym przypominać, i z takim właśnie założeniem rusza nowa ogólnopolska kampania.

Czytanie dziecku to nie tylko przyjemność, czy często skuteczny sposób na ukołysanie go do snu. To również  forma wspólnego spędzania czasu, zacieśniania więzi rodzinnych i stymulowanie rozwoju młodego mózgu. Głośne czytanie wspomaga mowę u dziecka i poszerza słownictwo, uczy koncentracji, rozbudza ciekawość. Gdy czytamy dzieciom opowiadania z różnych stron świata, odkrywamy przed nim różnorodność i bogactwo kultur, uczymy tolerancji i wrażliwości na to, co odmienne. Poprzez czytanie modelujemy u dzieci pozytywne postawy i zachowania, a właściwie dobrane postaci literackie, we wczesnym dzieciństwie mogą stać się w przyszłości wzorcami do naśladowania. 
Plusy czytania maluchom można mnożyć, i co ważne, warto o nich przypominać. Taki też cel ma nowa ogólnopolska kampania „Czytaj dzieciom, bo warto”. W ramach akcji Grupa Artystyczna „Fifik i Pepe oraz przyjaciele”, będąca jej organizatorem, wyruszy w niezwykłą podróż po Polsce. W najbardziej aktywnych galeriach i centrach handlowych realizowane będą eventy animacyjne połączone z promowaniem czytelnictwa dzieciom. Animatorzy przebrani w bajkowe stroje będą nie tylko umilać czas najmłodszym uczestnikom wydarzeń, ale również prowadzić akcje informacyjne dla rodziców dotyczące pozytywnych stron czytania dzieciom. Nie zabraknie również konkursów z książkowymi nagrodami. 

Warto wspomnieć, że w ramach akcji „Czytaj dzieciom, bo warto” realizowane będą również działania informacyjne w żłobkach i przedszkolach. Przez cały okres trwania kampanii do wybranych placówek organizatorzy roześlą scenariusze zajęć do wykorzystania przez nauczycieli oraz materiały o charakterze edukacyjnym.


 


źródło: lubimyczytac.pl