7 pomysłów na Andrzejki

Już niebawem będziemy obchodzić w szkołach popularne andrzejki, czyli wróżby i zabawy w wigilię św. Andrzeja. Jak w ciekawy i prosty sposób świętować wspólnie z dziećmi?

1. Jaskinia wróżb

Pomysł na zabawę andrzejkową do przeprowadzenia w bibliotece szkolnej. Podczas obchodów andrzejek szkolnych biblioteka zamienia się w Jaskinię Wróżb. Scenografię stanowią ciemne materiały i szare arkusze papieru zakrywające regały. Na nich zawieszane są nietoperze, pajęczyny z pająkami i duchy dające wrażenie wnętrza jaskini, magiczne klucze i atrybuty czarownic wprowadzające nastrój magii. O szczegółach realizacji można przeczytać tutaj.
  2. Pomysły na wróżby

Ciekawy scenariusz zabawy andrzejkowej z wykorzystaniem m.in. magicznego wosku, magicznych ksiąg czy kubków przyszłości dostępny jest tutaj.
  3. Andrzejkowe wieczorne spotkanie

Scenariusz andrzejkowego spotkania dla dzieci z klas pierwszych. Uczennice klas VIII występują w nim jako wróżki, opowiadające o andrzejkowych tradycjach. Materiał dostępny jest tutaj.
  4. „Święty Andrzeju, daj znać co mnie czeka!”

Scenariusz zajęć dotyczących andrzejek z zadaniami takimi jak znajdywanie skojarzeń, rozwiązywanie zagadek, poznawanie przysłów można znaleźć tutaj.
  5. Słodkie wróżby andrzejkowe

Propozycja imprezy andrzejkowej „Słodkie Wróżby Andrzejkowe” do zorganizowania w bibliotece szkolnej dostępna jest tutaj.
  6. Literackie wróżby andrzejkowe

Ewa Bitowt i Barbara Milewska zaproponowały atrakcyjny i szybki w realizacji pomysł na literackie wróżby. Jego opis znaleźć można tutaj.
  7. Spektakl słowno-muzyczny

Scenariusz słowno-muzyczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych z okazji andrzejek. Przybliża starodawne tradycje związane z tym świętem, miejsce andrzejek w kalendarzu chrześcijańskim i najważniejsze wróżby. Oprawę muzyczną stanowi muzyka skrzypcowa i poezja Haliny Poświatowskiej. Materiał jest dostępny tutaj.

Typ: Pomysły na działania

Temat:

Poziom: Klasy I-III, Klasy IV-VIII, Szkoła średnia

Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.