Uzyskaj dostęp do portalu. Zamów prenumeratę lub zaloguj się.

Baśniowe światy,

czyli escape room w bibliotece

Scenariusz baśniowego escape roomu do przeprowadzenia w szkolnej bibliotece.

Czas zabawy: ok. 60 minut.
Uczestnicy:
uczniowie kl. IV-V, do ośmiu osób. (Kiedy uczniów jest więcej, można te same zadania wydrukować na kolorowych kartkach – inny kolor dla każdej grupy – i wprowadzić element rywalizacji: która grupa pierwsza odnajdzie szyfr, zostanie dodatkowo nagrodzona).
Miejsce:
dość duża przestrzeń, w której można rozwiesić obrazki, rozłożyć książki i inne gadżety, w pobliżu biblioteki, np. czytelnia, świetlica, korytarz.
Gadżety:
zdjęcia z podobiznami baśniopisarzy (polskich i zagranicznych), domek Baby Jagi, miska z grochem, miska z popiołem, jabłka, miotła,
szczotka, buty: oficerki, kozaki, maskotka/zdjęcie łabędzia i innych postaci z baśni, książki z baśniami, puzzle z baśniowymi motywami,
kłódka z szyfrem.
Pomoce:
tablety, tablica interaktywna, kody QR odsyłające do treści baśni, np. Dwunastu braci, kod czekoladki, długopisy, lusterko, koperta.

Przebieg:

Uczniowie rozpoczynają zabawę od zapoznania się z instrukcją wręczoną przez bibliotekarkę. Następnie wykonują kolejne zadania. Treść instrukcji:

Miłe Czytelniczki, mili Czytelnicy,
ależ się porobiło… Głowa mi pęka… Taki kłopot… Wszystkie baśnie się wymieszały, bohaterowie pozamieniali się swoimi światami, magiczne przedmioty trafiły nie do tych rąk, do których powinny, i jeszcze ktoś zamknął bibliotekę… O nie! Tak dłużej być nie może! Koniecznie trzeba zrobić porządek, znaleźć klucz do kłódki i wejść do pokoju. Wszystkie postacie i przedmioty muszą trafić na swoje miejsce. Pomożecie mi? Do dzieła!

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Od 20 zł miesięcznie. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 30 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

Do pobrania