Biblioteki szkolne we Francji

Francuskie biblioteki szkolne – rodzaje, misja, działalność. Na jakich zasadach są zatrudniani bibliotekarze i jakie muszą mieć kwalifikacje do pracy w bibliotekach?

Francja uchodzi za europejską kolebkę kultury i literatury. Według statystyk aż 91% Francuzów czyta książki1. Podczas moich podróży po Francji i Belgii często widziałam ludzi ustawionych w kolejce, czekających na otwarcie księgarni, a tzw. rentrée littéraire, czyli „nowy rok literacki” – to wydarzenie, którym we wrześniu i w styczniu żyją wszystkie media. Jaka jest kondycja i status bibliotek szkolnych w tym, jak by się mogło wydawać, rozczytanym kraju?

Rodzaje bibliotek szkolnych

Na początek należy rozróżnić dwa rodzaje bibliotek szkolnych: te w przedszkolach i szkołach podstawowych oraz te w gimnazjach i liceach2 – te pierwsze nie są tak zinstytucjonalizowane jak te drugie.

W szkołach podstawowych znajdują się Bibliothèque Centre de Documentation (BCD) powstałe w 1972 r. z inicjatywy bibliotekarzy pracujących w bibliotekach publicznych, którzy dostrzegli potrzebę zaangażowania szkoły w proces promocji czytelnictwa. Ministerstwo edukacji podjęło się opracowania spójnego planu rozwoju bibliotek szkolnych dopiero w roku 1984. Zauważono wtedy, że brakuje...

Dalszy ciąg dostępny jest

dla posiadaczy rocznej prenumeraty zamówionej w Wydawnictwie Sukurs.

Otrzymasz dostęp do archiwum z 4 tysiącami artykułów, drukowane numery pocztą i wiele narzędzi dla bibliotekarzy.

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

03/2020

...lub zamów papierowy numer 03/2020 Biblioteki w Szkole

W cenie 20,00 zł

Zamów numer
Komentarze
{{firstLetter(guest_name)}}
{{firstLetter(comment.user.username)}}
{{firstLetter(comment.guest)}}
{{comment.guest}} {{comment.user.username}} {{ comment.created_words }}