Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Chciane czy niechciane? Ciąże nastolatek w literaturze dla młodzieży

Scenariusz lekcji poruszającej temat przedwczesnej inicjacji seksualnej młodzieży oraz wynikających z tego konsekwencji. Zachęca uczniów do dyskusji na podstawie wiedzy pozyskanej podczas lekcji wychowania do życia w rodzinie, informacji z mediów lub (o ile uczniowie zetknęli się z przypadkami wczesnego rodzicielstwa i chcą o tym mówić) na przykładach z najbliższego otoczenia.

Środki dydaktyczne:

Książki lub odbitki fragmentów:

  • Marta Fox: Magda.doc, Wydawnictwo Siedmioróg, Wrocław 2008.
    Proponowane strony: 44-46 – okoliczności zaistnienia problemu; 67-70 – reakcja bohaterki na potwierdzenie ciąży; 80- 83 – reakcja Łukasza na wieść, że będzie ojcem; 96- 99 – rozmowa z ojcem Łukasza i jego postawa w stosunku do bohaterki; 111-116 – reakcja matki Magdy na informację o ciąży; 171-175 – rozmowa Magdy z dyrektorką szkoły na temat ciąży i jej sytuacji w szkole; 207 – 209 emocje Magdy po urodzeniu córeczki.
  • Barbara Kosmowska: Niechciana, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2013.
    Proponowane strony: 9 – 11 – okoliczności powstania sytuacji problemowej; 107 – 108 – reakcja Kaśki na potwierdzenie ciąży w szpitalu; 111- 113 – reakcja rodziców i brata; 116- 118 – rozmowa mamy, Kaśki i dyrektorki gimnazjum; 136- 138 – wizyta Kaśki u Tomka i jego rodziców, ich stosunek do sytuacji; 180-182 – decyzja Kaśki o dalszych losach dziecka.
  • Jana Frey: Bez odwrotu, tłum. Ewa Knichnicka, Wydawnictwo Ossolineum, Wrocław 2008.
    Proponowane strony: 46- 47 – okoliczności powstania sytuacji problemowej; 60-61 – reakcja Lilli na potwierdzenie ciąży; 61- 64 – reakcja mamy Lilli i rodziców Dawida na informację o ciąży; 68-69 – decyzja Lilli o dalszych losach ciąży; 87-90 – szok poporodowy Lilli; 76-78 – zachowanie kolegów w szkole Lilli i Dawida.
Pomoce dodatkowe: dwa słoiki lub pudełka, karteczki do głosowania, przybory (papier, długopisy) do napisania listu.
Przewidywany czas: dwie godziny lekcyjne.

Cel główny:

uczeń wie, że literatura młodzieżowa porusza problemy współczesnych nastolatków, wskazuje konsekwencje poszczególnych zachowań i przybliża ewentualne rozwiązania trudnych sytuacji.

Cele szczegółowe.

Uczeń:

  • zna fabułę utworów Marty Fox Magda.doc, Barbary Kosmowskiej Niechciana i Jany Frey Bez odwrotu;
  • potrafi wskazać podobieństwa i różnice w historiach literackich bohaterek oraz odnieść je do rzeczywistych przykładów;
  • potrafi dyskutować na temat sytuacji nastoletnich rodziców, wykorzystując literaturę i przykłady znane z najbliższego otoczenia lub mediów.

Metody:

  • rozmowa kierowana – nauczyciel za pomocą pytań naprowadza uczniów na właściwy temat lekcji, zachęca do wypowiedzi, biorąc pod uwagę szczególnie delikatną sferę, jaką jest życie seksualne nastolatków;
  • praca z tekstem – uczniowie korzystają z tekstów Marty Fox Magda.doc, Barbary Kosmowskiej Niechciana i Jany Frey Bez odwrotu;
  • praca w grupach – poszczególne grupy uczniów wykonują zadania zlecone przez wychowawcę;
  • praktyczna – uczniowie piszą zadany przez nauczyciela tekst;
  • dyskusja – uczniowie dyskutują wyrażając swoje opinie w sprawie omawianej na zajęciach.

TOK LEKCJI

  • Czynności wstępne.

  • Wprowadzenie do tematu lekcji – rozmowa dotycząca problemu nastoletnich ciąż, wczesnego macierzyństwa i ojcostwa, oraz sytuacji młodocianych rodziców w Polsce i za granicą.

    Nauczyciel porusza temat przedwczesnej inicjacji seksualnej młodzieży oraz wynikających z tego konsekwencji. Zachęca uczniów do dyskusji na podstawie wiedzy pozyskanej podczas lekcji wychowania do życia w rodzinie, informacji z mediów lub (o ile uczniowie zetknęli się z przypadkami wczesnego rodzicielstwa i chcą o tym mówić) na przykładach z najbliższego otoczenia.
  • Omówienie przez nauczyciela lub...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.