Zamów dostęp za 99 zł do końca roku!

Co się działo w bibliotekach?

Przegląd inicjatyw bibliotek szkolnych

Co się działo w bibliotekach? Przegląd inicjatyw bibliotek szkolnych
Zdjęcie: Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jastkowicach
 1. Czytelnik Roku 2022/2023

  Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 19 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Westerplatte w Elblągu

  Podsumowanie trwającego cały rok szkolny konkursu bibliotecznego na „Czytelnika Roku 2022/2023”. Zadaniem uczestników było pobranie bilecika, który umożliwiał udział w konkursie. Następnie należało wypożyczyć i przeczytać książki z kategorii określonych na bileciku: komiksowe serie, książki o zwierzętach, magii, detektywistyczne, o sporcie, przyjaźni, świecie, lektura szkolna, książka która została zekranizowana, książka którą komuś polecisz. Po przeczytaniu książki z danej kategorii uczeń otrzymywał znaczek. Po zebraniu wszystkich znaczków uczestnik otrzymywał tytuł „Czytelnika Roku 2022/2023”.

  Do konkursu stanęło 77 osób, które odebrało bileciki na początku roku szkolnego, do końca konkursu, zdobywając wszystkie znaczki, dotarło 8 uczniów. Planowana jest kolejna edycja konkursu w nowym roku szkolnym. Wyniki na profilu szkoły.

  Profil SP nr 19 w Elblągu na Facebooku (wpis 18 maja 2023)  Źródło zdjęć: Profil SP nr 19 w Elblągu na Facebooku (wpis 18 maja 2023)

 2. Majowe spotkania z książką

  Biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jastkowicach

  Maj był czasem spotkań z książką oraz licznych atrakcji i konkursów przygotowanych przez bibliotekę. Zorganizowano kiermasz taniej książki, przedstawienie teatrzyku Kamishibai Słowiki, wystawkę „Nowe życie starych ksiąg” oraz zaproponowano uczniom udział w następujących konkursach: konkursie recytatorskim „Książka i biblioteka w poezji”, konkursie czytelniczym „Cwaniaczek i jego świat” oraz w konkursie fotograficznym „Przyłapani na czytaniu”. Obchody święta książki i biblioteki zostały zorganizowane przez nauczyciela bibliotekarza panią Annę Jabłońską-Bis. Szczegóły oraz fotorelacja na profilu szkoły.

  Profil PSP w Jastkowicach na Facebooku (wpis 2 czerwca 2023)

  Źródło zdjęć: Profil PSP w Jastkowicach na Facebooku (wpis 2 czerwca 2023)

 3. Maj z biblioteką

  Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Górze

  W związku z Tygodniem Bibliotek w klasach I-III zorganizowano grę biblioteczną. Uczestnicy mieli za zadanie rozszyfrować trzywyrazowe hasło, rozwiązując każdego dnia inne zadanie: krzyżówkę, równanie i rebus. W grze wzięły udział 52 osoby, nagrodzono 10 osób. Biblioteka przeprowadziła również konkurs czytelniczy „Spotkanie z panem Andersenem”, sprawdzający znajomość baśni Andersena wśród uczniów klas I-III. Celem konkursu była promocja czytelnictwa oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów. W konkursie wzięło udział 27 osób, nagrodzono 9 osób. Szczegóły oraz fotorelacja na stronie biblioteki.

  Profil Biblioteki SP nr 3 w Górze na Facebooku (wpis 17 i 30 maja 2023)