Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Co się działo w waszych bibliotekach?

Przegląd inicjatyw bibliotek szkolnych

  1. Logo biblioteki

    Biblioteka I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy


    Konkurs na logo biblioteki zachęcał młodzież do aktywności twórczej, rozwijania wyobraźni i umiejętności artystycznej poprzez wykorzystanie m.in. technologii informacyjno-komunikacyjnych. Zadaniem uczestników było stworzenie loga, które stanie się częścią identyfikacji wizualnej biblioteki. Logo miało kojarzyć się z biblioteką, książką lub patronem szkoły. Oprócz znaku graficznego powinno zawierać nazwę biblioteki. Projekt należało wykonać w technice grafiki komputerowej. Ocenie podlegały oryginalność znaku, pomysłowość, kompozycja i estetyka wykonania oraz zaawansowanie wykorzystanych narzędzi graficznych. Na konkurs zgłoszono 6 projektów. Prace konkursowe i zwycięskie logo można zobaczyć na profilu biblioteki.

    https://www.facebook.com/BibliotekaILOwBrodnicy/posts/686982426047234


    Źródło zdjęć: Biblioteka I LO w Brodnicy

  2. Tydzień bibliotek w ZSP w Rojowie

    Biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Rojowie

    Pełen atrakcji Tydzień Bibliotek zaproponowała społeczności szkolnej biblioteka. Każdego dnia miało miejsce inne wydarzenie. Przygotowano wystawę rzeczy znalezionych w książkach - „Książkowe skarby”, codziennie na dwóch długich przerwach działała również mobilna biblioteka (wybrane książki na wózku bibliotecznym). Odbyło się głosowanie w ramach konkursu „Książka z wiosną w tle”, a na gazetce ściennej i tablicy Padlet pokazano zdjęcia domowych biblioteczek nauczyciel. Uruchomione zostały także Półki wolnych książek, które zostały zebrane od darczyńców i podzielone na dwie kategorie wiekowe: klasy 1-4 i 5-8. Ogłoszono również akcję „Kolorujemy świat w jednym miejscu”, uczniowie odbierali kolorowanki, którymi potem ozdobiono okna biblioteki. Szczegóły dotyczące wydarzeń dostępne na stronie biblioteki.

    https://padlet.com/bibliotekazsprojow/mcst65952o4hpgy4

    https://padlet.com/bibliotekazsprojow/en7yufsi6h4ss0nd

    https://bibliotekazsprojow.pl/aktualnosci/

    Źródło zdjęć: Biblioteka ZSP w Rojowie
  3. III Turniej Wiedzy o Harrym Potterze

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 202 im. Jana Pawła II w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Łodzi


    Gdzie znajduje się Azkaban? Kim są Fatalne Jędze? Co można było kupić w Esach i Floresach? To tylko przykłady pytań, na które odpowiedzi udzielali uczestnicy III Turnieju Wiedzy o Harrym Potterze. Turniej trwał 3 dni, każdego dnia na przerwie uczniowie przychodzili do biblioteki, losowali zestaw pytań i udzielali na nie odpowiedzi. Pytania miały różny stopień trudności i punktacji. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem, wystartowało w nim 76 uczniów z klas I-VIII, wykazując się świetną znajomością przygód Harry’ego Pottera. Nagrodzono 3 osoby i wyróżniono 13 uczniów. Fotorelacja z wydarzenia dostępna na profilu biblioteki.

    https://tiny.pl/9bjl8



    Źródło zdjęć: Biblioteka SP nr 202 w Łodzi


  4. Czytanie w plenerze

    Biblioteka Szkoły Podstawowej z OP im. Błogosławionego Jana Pawła II w Kuniowie

    Ciekawa akcja biblioteczna mająca na celu promocję czytelnictwa wśród uczniów. Na szkolnym podwórzu, na trawie wystawione zostały kolorowe leżaki z ciekawymi książkowymi pozycjami. Uczniowie czytali, odpoczywali, wymieniali się uwagami i ciekawostkami na temat książek, a wszystko to w otoczeniu wiosennej przyrody. Akcja trwała w ciepłe dni, a nowe propozycje do przeczytania na bieżąco pojawiały się w koszu z książkami.



    źródło zdjęć i informacji: Biblioteka SP w Kuniowie

  5. Książka niejedno ma imię!

    Biblioteka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Charles de Gaulle'a w Poznaniu

    W ZSO nr 2 w Poznaniu Tydzień Bibliotek przerodził się w cały miesiąc świętowania. Zorganizowano wystawę przedmiotów w kształcie książki – bombka, wazon, lampka, biżuteria, skrzyneczka na skarby, poduszka, pojemnik na chusteczki a nawet klocki Lego. Można było także obejrzeć wystawę książek o nietypowym formacie i w nietypowej formie np. książki malutkie, ogromne, z dziurą, bardzo długie, z nutami, książkę brajlowską, pop-up, książki w formie lustra, poduszeczki czy torebki oraz wystawę o książkach, bibliotece i czytaniu. Ciekawy sposób na pokazanie książki z innej strony.



    źródło zdjęć i informacji: Biblioteka ZSO nr 2 w Poznaniu