Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Co wiem o książce i bibliotece?

Gry i zabawy dydaktyczne

Scenariusz lekcji bibliotecznej dla uczniów klas IV-V szkoły podstawowej.

Czas trwania: 45 minut.

Metody nauczania – uczenia się: gry i zabawy dydaktyczne, konkurs.

Formy pracy: indywidualna, grupowa.

Cele operacyjne:

Uczeń –

–  znajdzie zasadę rozwiązania szyfru;

–  ułoży definicję rozszyfrowanego wyrazu;

–  wytłumaczy znaczenie wyrazów związanych z biblioteką i książką;

–  w razie trudności ze zdefiniowaniem wyrazu skorzysta z odpowiedniego słownika;

–  bierze udział w konkursie i rywalizuje z rówieśnikami;

–  wykazuje się znajomością literatury dziecięcej przy rozwiązywaniu zagadek;

–  prezentuje efekty pracy na forum klasy. 

Środki dydaktyczne: karty pracy do zabawy „Szyfry”, słowniki języka polskiego, Nowa Encyklopedia Powszechna PWN, puszka zawierająca karteczki z fragmentami utworów dla dzieci, radioodtwarzacz i płyta z dowolną muzyką, dwa krzesła oznaczone literami „P” i „F” do konkursu „prawda czy fałsz”, karty ewaluacji.

Przebieg lekcji

Część wprowadzająca

  • Powitanie dzieci.

Zajęcie miejsc przy wspólnym stole w czytelni (lub klasie). Zapoznanie z ogólnym planem przebiegu lekcji i jej celami.

  • Zabawa integracyjna „Dyrygent”.

Jedna osoba opuszcza salę. Podczas jej nieobecności spośród pozostałych dzieci zostaje wyznaczony „dyrygent”, którego gesty wszyscy będą naśladować. Zadaniem przywołanej osoby jest baczne obserwowanie kolegów i odgadnięcie, kto jest „dyrygentem”.

Realizacja celów lekcji

  • Zabawa dydaktyczna „Puszka”.

Nauczyciel włącza muzykę. Dzieci, siedząc w kręgu, podają między sobą zamkniętą puszkę, w której znajdują...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.