Dostęp do portalu bez inflacji, od 143 zł. Sprawdź.

Czary róży czy tylko sen?

– scenariusz przedstawienia

Scenografia:
Na scenie niby tapczan (np. dwa wąskie materace przykryte narzutą, poduszki), stolik, trzy krzesła, mała ławeczka lub kolejne dwa krzesła (w jednej z ostatnich scen musi usiąść na scenie sześć osób), półka z książkami, na ścianie plakaty – przyklejone, np. na kartonie, tak by na odwrocie można było przygotować inny element dekoracji, reprodukcjestarych obrazów lub zdjęć w złotych ramkach), stolik przykryty obrusem, pod nim schowane naczynia do innej sceny, na nim wazonik z różą (może być sztuczna).

Występują:
Róża (strój: długa podomka z kapturem, elegancka sukienka, kokarda, kilka papilotów); Babcia (strój: dowolny, można dodać okulary, korale); Mama (strój: elegancka dłuższa suknia lub elegancka bluzka i dłuższa spódnica, włosy upięte w kok); Służąca (strój: ciemna sukienka, mały biały fartuszek); Dąbrowscy (elegancko
ubrani) – tylko się pojawią, nie mają roli do nauczenia; Tata (strój: garnitur/spodnie, marynarka, jasna koszula, mucha).

Inne rekwizyty:
telefon komórkowy, lektura, lampy (świeczki na baterie), krótkie nagranie współczesnego przeboju i melodii popularnej na początku XX w.

Czas trwania:
10-15 minut (w zależności od tego, jak szybko zmienia się wystrój sceny i odbywa się wchodzenie i wychodzenie gości, czytanie itd.).

Ulubione sposoby spędzania czasu przez nastolatki: pogaduszki telefoniczne, wizyty w galeriach handlowych – czy jeszcze na tej liście znajdą się spotkania z książką, z lekturą szkolną? A może czasem warto poczytać głośno nawet uczniowi czy uczennicy klas starszych szkoły podstawowej, tak jak proponuje to kampania „Cała Polska czyta dzieciom”? Może takie wspólne czytanie zainteresuje go lekturą, a dorosłym naprawdę sprawi przyjemność? Ten scenariusz pokazuje, że warto spróbować.

W scenariuszu występuje lektura W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza – oczywiście można to zmienić, wybierając tytuł jakiejś lektury...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 143 zł do końca roku 2023. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

06/2023

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 06/2023

W cenie 24,00 zł

Zamów numer

...lub pobierz ten scenariusz za 9 zł

ze strony Scenariusze.edu.pl