Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Czas protestu

W momencie oddania do druku tego numeru „Biblioteki w Szkole” strajk nauczycieli wydaje się niemal pewny. Warto zważyć za i przeciw i zdecydować się, czy do niego przystąpić i powiedzieć „dość” ignorowaniu sytuacji nauczycieli przez MEN. Przegląd i komentarz do bieżącej sytuacji.

W momencie oddania do druku tego numeru „Biblioteki w Szkole” strajk nauczycieli wydaje się niemal pewny. Jego organizatorzy (konsekwentnie ignorowani przez rząd) zapowiadają, że może objąć 80-90% szkół. Czy strajk się odbędzie, czy nie, jedno jest pewne: takiej determinacji w systemie oświaty nie było od lat.

Determinacji nie można się dziwić. Jeszcze w 2005 roku średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego nie było wysokie, ale stanowiło 243% minimalnej pensji w Polsce. Dziś to już tylko 155%. A chodzi o nauczyciela u szczytu kariery. Dyskusja o tym, że nauczyciele zarabiają za mało, trwa od wielu lat i należy zdać sobie sprawę, że w tym czasie zarobki osób z wysokimi kwalifikacjami i odpowiedzialnymi za młode pokolenie zbliżyły się do poziomu zarobków w dyskontach spożywczych.

CZY KTOŚ WIDZIAŁ ŚREDNIĄ PENSJĘ?

Oczywiście w medialnym obiegu funkcjonuje tzw. średnia pensja nauczyciela. To fikcyjna konstrukcja prawna,...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.