Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Czego nie powie ci Google tłumacz?

Konspekt lekcji

Scenariusz lekcji poświęconej poznaniu słowników do nauki języków obcych i nabyciu umiejętności korzystania z nich na przykładzie języka francuskiego.

Cel główny:
poznanie słowników do nauki języków obcych i nabycie umiejętności korzystania z nich (na przykładzie języka francuskiego).

Cele operacyjne:

na poziomie wiadomości uczeń powinien:

  • zapamiętać rodzaje słowników i ich budowę;
  • rozumieć pojęcia: słownik, idiom, synonim, antonim, homonim.

Na poziomie umiejętności uczeń powinien:

  • umieć dobrać słownik odpowiedni do potrzeb;
  • umieć posługiwać się słownikiem;
  • odnaleźć właściwe znaczenie słowa;
  • odnaleźć informacje dotyczące znaczenia, rodzaju, liczby, wymowy danego wyrazu.
Postawy:
uczeń potrafi zachować się zgodnie z zasadami pracy w grupie.
Metody:
pogadanka, obserwacja, pokaz, działania praktyczne.
Pomoce dydaktyczne:
słowniki dwujęzyczne, karteczki z wyrazami i zdaniami dla grup, plansza ze skrótami i znakami znajdującymi się w słowniku.

Przebieg lekcji

  • Definicja słownika.
  • Podanie tematu, podział na grupy dwu- lub trzyosobowe, rozdanie słowników z poleceniem zapoznania się z ich zawartością i budową: karta tytułowa, wstęp, spis treści, objaśnienie skrótów, wskazówki dla korzystających ze słownika, część główna w porządku alfabetycznym, tablice koniugacyjne, tablice skrótów, tablice nazw geograficznych, imion, nazw własnych, zarys gramatyki, inne.
  • Polecenie odnalezienia liczby haseł zawartych w słowniku.
  • Określenie zakresu danego słownika (wielki, mały, podręczny, kieszonkowy).
  • Odnalezienie skrótów dla czasownika, rzeczownika, przymiotnika,...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.