Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Czytanie wzmacnia

Pomysł na zajęcia został oparty na książce Megan McDonald Hania Humorek. Pożeracze książek. Podczas zajęć uczniowie biorą udział w turnieju książkowym, wykonują pracę plastyczną i przy użyciu kodów QR odczytują cytaty o książkach oraz rozmawiają o wzmacniającej roli czytania. W scenariuszu znalazły się zadania opcjonalne, dzięki czemu prowadzący zajęcia może lepiej dopasować je do wieku i możliwości grupy.

Treści z podstawy programowej:
Uczeń: 

  • wykonuje zadanie według usłyszanej instrukcji; 
    słucha z uwagą lektur i innych tekstów czytanych przez nauczyciela, uczniów i inne osoby; 
  • omawia treść przeczytanych tekstów i ilustracji;
  • czyta płynnie, poprawnie i wyraziście na głos;
  • wykorzystuje pracę zespołową w procesie uczenia się, w tym przyjmując rolę lidera zespołu.

Cele zajęć:
Uczeń: 

  • zna książkę Hania Humorek. Pożeracze książek; 
  • rozwija umiejętność głośnego czytania; głośnego czytania; 
  • rozwija umiejętność uważnego słuchania czytanego tekstu;
  • utrwala wiedzę o przeczytanych książkach;
  • doskonali umiejętność pracy w grupie.

Wiek i grupa uczestników: 7-10 lat, 15-30 osób.

Czas pracy: 90-135 minut.

Formy pracy: 

  • indywidualna; 
  • grupowa.

Metody pracy:

  • podająca – prelekcja, objaśnienie;
  • dyskusja; 
  • zabawa ruchowa; 
  • aktywizujące – zawody, quiz.

Materiały dodatkowe: 

  • książka Hania Humorek. Pożeracze książek z zaznaczonymi fragmentami: s. 58 od słów: „Podczas turnieju nie wolno…” do końca s. 64, s. 100 od słów: „Hania i Mania popędziły na górę” do końca s. 101, oraz od s. 106 od słów: „Dopiero w tym roku zaczęła chodzić do szkoły” do końca s. 113; 
  • białe kartki (po 2 dla grupy), mazaki, cienkopisy, markery, kredki;
  • wydrukowane kody QR (Załącznik) (można wydrukować gotowe cytaty); 
  • do zabawy ruchowej: książki; 
  • pudełko lub worek z przedmiotami do zgadywanki (najlepsze będą drobne zabawki lub elementy z klocków Lego lub Playmobil), np.: czekolada, krzesło, koralik, miód, but, lupa, pociąg, butelka z listem, różdżka, serwis dla lalek, walizka lub bilet, skarpetka, pingwin, gra w pchełki, patyk, kulka, żółta kaczuszka, obroża lub smycz, korona itp. (przedmioty najlepiej dopasować do książek, które uczniowie powinni znać); 
  • aplikacja na telefonie do odczytywania kodów QR (do pobrania bezpłatnie) – najlepiej, by miało ją kilku uczniów;
  • materiały plastyczne: flamastry, kredki, kartki, nożyczki.

Warunki techniczne:
przestronna sala; kody QR przykleja nauczyciel w kilku miejscach w sali (można przykleić gotowe cytaty)

Przebieg spotkania:

CZĘŚĆ I (15 MINUT)

Kim jest Hania Humorek?

Nauczyciel pokazuje dzieciom książkę i pyta, czy ktoś zna Hanię Humorek. Jeśli są w grupie dzieci, które znają bohaterkę, opowiadają o niej. Jeśli nikt nie kojarzy tej postaci, nauczyciel przedstawia Hanię, mówiąc: „Hania jest waszą rówieśniczką, jest inteligentna, interesuje się wieloma rzeczami i uwielbia czytać. Jak każde dziecko czasem się złości, smuci i bywa zazdrosna, ale zazwyczaj jest wesoła i uśmiechnięta. Jest niezależna i miewa ciekawe pomysły”.

Nauczyciel wprowadza grupę w tematykę książki Hania Humorek. Pożeracze książek:

„W książce Hania...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 60 zł do końca roku 2023. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.