Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek oraz Tydzień Bibliotek

– pomysły, inspiracje i gotowce

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzimy 8 maja już od 1985 roku. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, tradycyjnie rozpoczyna Tydzień Bibliotek, w trakcie którego biblioteki różnych typów z całej Polski intensyfikują działania, by dotrzeć do coraz większej liczby czytelników i użytkowników.

Poniżej znajdziesz przygotowany przez nas wykaz pomysłów, inspiracji i gotowców dla bibliotek szkolnych, które chcą włączyć się w obchody.

Pomysły, inspiracje

  1. Między ukrytym tytułem a dziurawym komiksem – Tydzień Bibliotek w szkole

    Sprawdzone w praktyce pomysły na to, by Tydzień Bibliotek był czasem twórczym. M.in. interaktywna gra z ulubionami książkami, które należy dopasować, zabawa w ukryte tytuły, dziurawy komiks, rozpoznawanie głosów czytających nauczycieli oraz organizacyjny miniporadnik.
    Dostępne tutaj.
  2. Pomysł na grę biblioteczną

    Zabawa dla klas I-III polegająca na rozdawaniu zagadek czytelniczych każdego dnia w ciągu Tygodnia Bibliotek. Zawiera gotowe materiały.
    Dostępne tutaj.
  3. Liga lekturowych czytelników

    Uniwersalna zabawa dla klas II-VI polegająca na odgadywaniu książek po ich fragmentach, rekwizytach, adaptacjach filmowych itp.
    Dostępne tutaj.
  4. Liga lekturowych czytelników

    Uniwersalna zabawa dla klas II-VI polegająca na odgadywaniu książek po ich fragmentach, rekwizytach, adaptacjach filmowych itp.
    Dostępne tutaj.
  5. Tydzień Bibliotek - pomysły na każdy dzień

    Proste pomysły na każdy dzień Tygodnia Bibliotek dla klas I-III.
    Dostępne tutaj.

Materiały repertuarowe

  1. Strajk. Przedstawienie o książce

    Ciekawy i zabawny scenariusz przedstawienia dla klas IV-VIII. Bohaterowie książęk postanawiają ogłosić strajk. Czy nauczycielce bibliotekarce i czytelniczce uda się ich przekonać, żeby wrócili do książek?
    Dostępne tutaj.
  2. Nowe przygody Lindgrenków, czyli powrót urwisów

    Scenariusz przedstawienia w trzech częściach na kanwie twórczości Astrid Lindgren stanowiący fikcyjny ciąg dalszy przygód najbardziej znanych bohaterów. Bohaterowie najbardziej znanych powieści przychodzą poskarżyć się pisarce na to, że... nikt już nie czyta ich przygód.
    Dostępne tutaj.
  3. Sąd nad książką. Scenariusz przedstawienia

    Scenariusz inscenizacji dla klas IV-VIII w formie sądu nad książką. Uczniowie wcielają się w rolę oskarżycieli, obrońców i świadków. Scenariusz sprawdzi się na dowolnym święcie szkolnym lub związanym z książką.
    Dostępne tutaj.
  4. Biblioteki i książki - scenariusz słowno-muzyczny

    Scenariusz słowno-muzyczny z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek . Składa się z fragmentów wypowiedzi o książkach wybitnych literatów, krytyków literackich bibliofilów (m.in. Jarosława Iwaszkiewicza i Umberto Eco).
    Dostępne tutaj.

Imprezy

  1. Podróż po legendach i podaniach – literacka gra czytelnicza

    Ciekawy konkurs międzyszkolny dla klas I-III. Służy zapoznaniu uczniów z regionalnymi legendami, zapoznaje z zabawową formą zajęć bibliotecznych.
    Dostępne tutaj.
  2. ZaSŁONiona biblioteka

    Impreza dla klas I-III, która zachęca do korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Wykorzystuje zebrane wcześniej przez dzieci materiały i informacje (piosenki, zdjęcia, zabawki) o słoniach.
    Dostępne tutaj.

Prezentacje i gazetki ścienne

  1. Dlaczego warto czytać?

    Kilkanaście argumentów, które są w stanie przekonać młodego człowieka do czytania. Celowo pomijamy wielokrotnie omawiane korzyści płynące z czytania, jak rozwój wyobraźni, poszerzenie horyzontów czy rozbudowanie słownictwa. Poruszamy kwestie interesujące nastolatków, jak atrakcyjność, pewność siebie, relaks, stres czy lektury. Do pobrania i wydrukowania w formie gazetki lub wyświetlenia w formie prezentacji.
    Dostępne tutaj.
  2. 21 cytatów słynnych pisarzy o książkach

    Prezentacja zawierającą 21 ciekawych cytatów słynnych pisarzy o książkach.
    Dostępne tutaj.
  3. Jak (i dlaczego?) zachęcać dzieci do czytania?

    W prezentacji wymieniamy zalety płynące z czytania. Zarówno te w długiej perspektywie, jak i w czasie kwarantanny. Warto uświadomić rodzicom, jak ważnym elementem rozwoju dziecka jest wyrobienie nawyku czytania dla przyjemności. Nawet najlepsza biblioteka i największe wysiłki nie zachęcą do czytania wszystkich dzieci, w których domach się nie czyta.
    Dostępne tutaj.
  4. Dlaczego sławni ludzie czytają więcej? Co polecają gwiazdy?

    Co łączy tzw. ludzi sukcesu – wpływowych, sławnych kreatywnych? Studiując biografie sławnych ludzi można znaleźć kilka recept na sukces: ciężką pracę, upór, talent, trochę szczęścia. Jednak niezależnie, czy mowa o najbogatszych ludziach świata, sławnych artystach, właścicielach największych firm czy wynalazcach, większość z nich ma wspólną cechę: czytają masę książek. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, by osiągnąć sukces, przestań główkować. Poczytaj!
    Dostępne tutaj.

Karty pracy

Tutaj znajdziecie gotowe karty pracy dla wszystkich grup wiekowych do pobrania. Na pewno pomogą w realizacji ciekawych zajęć bez konieczności dużych przygotowań. Wśród propozycji m.in. literackie bingo, pisanie recenzji, książki w rapie, pojedynki książek, pomysł na książkę i kosmici w bibliotece. Jeżeli ktoś nie realizował jeszcze naszych akcji Bilet powrotny do biblioteki oraz Paszport czytelniczy, to z pewnością warto. 

Szkoły średnie

  1. Szyfr Szekspira – biblioteczny escape room

    Zadaniem uczestników jest ucieczka z danego pomieszczenia po uprzednim rozwikłaniu wszystkich zagadek i rebusów. Czy można połączyć escape room z biblioteką? Oczywiście.
    Dostępne tutaj.
  2. Escape the Library

    Pomysł na grę biblioteczną z gotowymi zagadkami.
    Dostępne tutaj.
  3. Licealiści czytają przedszkolakom

    Propozycja współpracy między szkolnym kołem przyjaciół biblioteki a przedszkolem. Artykuł zawiera prezentację założeń projektu i scenariusz warsztatów literackich dla przedszkolaków.
    Dostępne tutaj.