Dostęp do portalu bez inflacji, od 143 zł. Sprawdź.

Gry paragrafowe (książkowe)

– atrakcyjna propozycja dla uczniów

Gry paragrafowe (książkowe) – atrakcyjna propozycja dla uczniów
Zdjęcie: Freepik

Atrakcyjność i popularność gier paragrafowych (książkowych) może służyć promocji czytelnictwa i sprzyjać wykorzystywaniu ich walorów edukacyjnych.

Gra paragrafowa (ang. gamebook, gra książkowa) to forma książki, której lektura polega na czytaniu opisów i dokonywaniu wyborów. Każdy z tych wyborów odsyła czytelnika do innego wariantu dalszych wydarzeń (paragrafu). Przypomina to grę fabularną, która najczęściej przeznaczona jest dla jednej osoby.
W trakcie gry można zbierać wybrane przedmioty i odpowiednio ich używać. Założeniem niektórych gier paragrafowych jest dążenie do uzyskania możliwie jak najbardziej literackiej formy, która jest zbliżona do opowiadania. Gry paragrafowe są najczęściej utrzymane w konwencji fantasy lub science fiction.
Główne odmiany gier paragrafowych:

  • labiryntowe – stanowią klasyczny model rozgrywki, w której gracz swoim sposobem poruszania się po świecie gry rysuje na bieżąco mapę, która przypomina labirynt;
  • fabularne – na pierwszym miejscu postawiona jest historia, a zadaniem gracza jest opowiedzieć ją sobie w konkretny, zależny od jego wyborów sposób (zazwyczaj do pewnego stopnia ograniczona jest swoboda poruszania);
  • mieszane – polegają na swobodnej eksploracji świata opartej na modelu labiryntowym, ale uzależnionej od rozwoju określonej fabuły.

Gry paragrafowe to niezwykle wciągająca rozrywka, która łączy w sobie ciekawą lekturę oraz możliwość decydowania o tym, co stanie się z bohaterami. W gry paragrafowe można grać wiele razy i za każdym razem odkrywać inny ich przebieg i zakończenie. Cechą takich gier jest to, że zdecydowanie bardziej niż książki przypominają one gry komputerowe, dlatego też są uwielbiane przez dzieci i młodzież.

Gry paragrafowe zaliczane są do tzw. literatury interaktywnej. Pozwala ona czytelnikowi pełnić funkcję zarazem odbiorcy oraz kreatora wydarzeń. Staje się on współuczestnikiem procesu tworzenia danej historii oraz jej bohatera....

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 143 zł do końca roku 2023. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

06/2023

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 06/2023

W cenie 24,00 zł

Zamów numer