Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Hospitacja diagnozująca w bibliotece

Podstawowe założenia i warunki przeprowadzenia hospitacji diagnozującej. Materiał zawiera dwa przykładowe arkusze hospitacji (w tym arkusz hospitacji diagnozującej umiejętność przetwarzania i gromadzenia informacji).

Bibliotekarze dosyć rzadko uczestniczą w hospitacji diagnozującej, ze względy na mało systematyczne prowadzenie za­jęć w ramach ścieżek. Bywają jednak sytuacje, że ścieżka czytelnicza i medialna jest prowa­dzona w ramach ustalonych sta­łych godzin. Zdarza się też, że tematyka hospitacji obejmuje umiejętności wchodzące w zakres ścieżki prowadzonej przez bibliotekarza (np. wyszukiwanie informacji). Warto więc poznać 'podstawowe założenia i warun­ki przeprowadzenia hospitacji diagnozującej.

Zgodnie z rozporządzeniem o nad­zorze pedagogicznym [1] jednym z elementów mierzenia jakości pra­cy szkoły jest hospitacja diagnozująca. Jest ona sposobem badania jakości pracy placówek oświatowych i staje się coraz powszechniej stosowaną formą w praktyce szkolnej.

W hospitacji diagnozującej uwaga obserwatora skupiona jest na działaniach i zachowaniach uczniów podczas lekcji, jej celem jest – zgodnie z zapisami rozpo­rządzenia o nadzorze pedagogicznym – „ocena rezultatów procesu dydaktyczne­go, wychowawczego i opiekuńczego, na podstawie bezpośredniej obserwacji umie­jętności, postaw i prezentowanej wiedzy...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.