Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Materiały na Dzień Gier Planszowych

– 10 października

Materiały na Dzień Gier Planszowych – 10 października
Obraz wynegenerowany za pomocą Midjourney

Co roku 10 października fani gier obchodzą Dzień Gier Planszowych. Jak wiadomo, planszówki są bardzo popularne wśród dzieci, nastolatków i dorosłych; w domach, na spotkaniach ze znajomymi i w bibliotekach. To świetna okazja, by zwiększyć obecność planszówek w bibliotekach lub sprawdzić, czy zainteresują twoich uczniów.

Poznaj i zrozum planszówki

Jeżeli nie masz już czasu, by zorganizować coś związanego z planszówkami w tym roku, przy okazji święta możesz zapoznać się z planszówkami i przygotować się do wprowadzenia ich do biblioteki. 

  1. Gry bez prądu w bibliotece
    Obejrzyj szkolenie, podczas którego Adrian Kopp (nauczyciel bibliotekarz i entuzjasta gier, który prowadzi szkolne koło gier) wyjaśnił, jakie są zalety gier, jak zainteresować nimi uczniów, które gry kupić na start oraz jak je pozyskać.

  2. Czas spędzony przy planszy nie jest stracony
    Artykuł prezentuje doświadczenia biblioteki szkolnej i praktyczne wskazówki, czym się kierować przy wyborze gier i jak pozyskiwać finansowanie.

  3. Planszowi gracze XXI wieku
    Wprowadzenie do tematyki gier planszowych w bibliotece oczami bibliotekarki. Co wybrać i czym się kierować? Garść propozycji i refleksji.

Załóż lub uzupełnij bibliotekę gier

Dzień Gier Planszowych może być dobrym pretekstem i jednocześnie motywacją dla dyrekcji lub Rady Rodziców do zakupu pierwszych planszówek lub uzupełnienia obecnej.

  1. Biblioteka gier planszowych od podstaw
    Jakie gry kupić? W czasach gdy co roku w Polsce wydawanych jest kilkaset nowych gier, przed zakupami warto ustalić kilka podstawowych kryteriów. Jakich? Przejrzysty przegląd najważniejszych kryteriów i 15 propozycji polecanych gier z komentarzem.

Zainicjuj Klub Gier Planszowych

Jeżeli masz już gry, Dzień Gier Planszowych będzie świetną okazją do pierwszego spotkania klubu gier planszowych. To nie musi być wielkie przedsięwzięcie.

  1. Klub gier planszowych krok po kroku
    Cykliczne spotkania klubu gier planszowych mogą być atrakcyjnym sposobem na przyciągnięcie uczniów do biblioteki szkolnej. Jak zorganizować takie przedsięwzięcie krok po kroku?

  2. Od szkolnego koła do turnieju gier
    Opis doświadczeń biblioteki szkolnej, w której cyklicznie organizowane są duże turnieje gier. Artykuł krok po kroku podpowiada, jak stworzyć bazę planszówek, rozpocząć współpracę z wydawnictwami i zorganizować turniej we własnej szkole.

A może jednorazowe wydarzenie?

  1. Wędrówka po Polsce z książką pod pachą - gra planszowa
    Propozycja scenariusza zajęć dla młodzieży w formie gry planszowej do wykorzystania w luźniejszych porach roku szkolnego, na zastępstwach i zajęciach świetlicowych.

  2. Kierunek: dorosłość - zajęcia biblioterapeutyczne z wykorzystaniem gry planszowej
    Oswaja uczniów z problemami dorosłości. Na podstawie lubianych przez młodych czytelników książek: Mały książę Antoine’a de Saint-Exupéry, Oskara i pani Róży Érica-Emmanuela Schmitta oraz Gwiazd naszych wina Johna Greena.