Jak budować relacje?

9 rekomendacji dla dzieci i młodzieży

Propozycje książkowe dotyczące emocji dzieci i młodzieży oraz budowania relacji.

Dalszy ciąg dostępny jest

dla posiadaczy prenumeraty zamówionej w Wydawnictwie Sukurs.

Otrzymasz dostęp do archiwum z 4 tysiącami artykułów, drukowane numery pocztą i wiele narzędzi dla bibliotekarzy.
Po rabacie 99 zł za pół roku!

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

06/2021

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 06/2021

W cenie 21,00 zł

Zamów numer

Skunks i Borsuk (#1). Skunks i Borsuk

AmyTimberlake
Ilustracje: Jon Klassen
Mamania

ISBN: 9788366750456

6+
Trudny współlokator

Gdy do Borsuka, zajętego „WAŻNĄ PRACĄ NAD KAMIENIAMI” wprowadza się zaproszony przez ciotkę Lulę, Skunks, uporządkowany świat naukowca lega w gruzach. Borsuk próbuje pracować w skupieniu – nieoczekiwany lokator natomiast notorycznie chce wciągać zaabsorbowanego badacza do rozmowy… Czy zwierzakom uda się dogadać – a może pomysł ciotki Luli okaże się zupełnie nietrafiony? Świetna, metaforyczna historia dla nastolatków, traktująca o akceptacji różnic, konieczności wzajemnego dopasowywania się do siebie, życia w grupie (rówieśniczej czy rodzinnej). Kunsztownie wydana.

Dzik Dzikus

Krzysztof Łapiński
Ilustracje: Marta Kurczewska
Agora SA

ISBN: 9788326833069

W sidłach konfliktu

Rewelacyjna powieść o relacjach dla uczniów klas IV-VI. Głównymi bohaterami historii są  mieszkańcy Lasu Kabackiego – tytułowy dzik o imieniu Dzikus, jego stado, zając Uchowski oraz … troll. Paskudny psotnik zakrada się do leśnej gęstwiny i wywołuje konflikty, próbując skłócić ze sobą mieszkańców. Łapiński w fantastyczny sposób obnaża mechanizmy działania plotki i pomówień – a jednocześnie proponuje na nie niezawodną kurację. To historia, która bawiąc, uczy, a ucząc, bawi. W mojej ocenie Dzik Dzikus jest bezsprzecznie najlepszą zeszłoroczną powiastką filozoficzną dla starszych dzieci!

Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham kiedy jest lato

Sam McBratney
Ilustracje: Anita Jeram
Harper Collins Polska / HarperKids

ISBN: 9788327661630

3+
Miłość bez granic

Seria czterech uroczych książeczek, będących swoistą kontynuacją przygód bohaterów znanych z Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham. Stosunki, panujące pomiędzy sympatycznymi zajączkami można potraktować jako wzór relacji rodzic-dziecko. Mały Brązowy Zajączek ma w Dużym Brązowym Zającu uważnego słuchacza, partnera do rozmów i towarzysza w procesie poznawania świata. W relacjach pomiędzy zwierzątkami dominuje czułość i uważność, którą warto pokazać najmłodszym czytelnikom. Starannie zilustrowana. Każdą część można czytać samodzielnie

Wielka księga superskarbów. To, co naprawdę się liczy

Susanna Isern
Ilustracje: Rocio Bonilla
Mamania

ISBN: 9788366750357

3+
Różni, lecz cudowni

Książka z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Wielka księga superbohaterów to wielkoformatowy picturebook, złożony z kilkunastu krótkich opisów-portretów wykreowanych przez autorkę bohaterów. Poznajemy dzieci zafascynowane różnymi obszarami życia: podróżnika Nico, zakochaną w zwierzętach Candelę, zaczytaną Maikę czy marzyciela Miguela. Każde z nich ma własny tytułowy superskarb – cechę, umiejętność, dar, który sprawia, że dana osoba jest wyjątkowa. Bohaterowie odkrywają swoje skarby w codzienności: gdy zachorują, odrabiają lekcje czy planują przyszłość. Te krótkie historyjki pozwalają czytelnikom zastanowić się nad własną tożsamością i wyznawanymi w życiu wartościami. Jedyne w swoim rodzaju ilustracje znanej z Najwyższej na świecie wieży z książek Rocio Bonilli zachwycają i świetnie współgrają z przekazem treści książki.

Basia. Wielka księga o uczuciach

Zofia Stanecka
Ilustracje: Marianna Oklejak
Harper Collins Polska / HarperKids

ISBN: 9788327662729

W kotle emocji

Pozycja idealna dla uczniów zerówek oraz klas I-III, uświadamiająca najmłodszym znaczenie emocji i relacji w codziennym życiu. Książka zawiera wstęp - opowiadanie, w którym mama objaśnia Basi, że są różne rodzaje uczuć: „te bulgoczące jak zupa”, „te skaczące jak kangur” i „te płaskie jak naleśnik”. Następnie dziecko może przeczytać o całej galerii uczuć: o empatii, zadowoleniu, czułości, wzruszeniu czy satysfakcji. Autorka nie boi się pisać również o obrzydzeniu, pogardzie czy nienawiści. Każdy rozdział poświęcony jest innemu uczuciu i każdy ma inną strukturę: w niektórych podrozdziałach wypowiadają się różni bohaterowie serii (Basia, Mama, Dziadek Henryk czy Misiek Zdzisiek), a część skonstruowana jest na zasadzie klasycznego opowiadania.

Mru Mru i jagoda

Kaisa Vasko, Anne Happonen, Natalia Wydawnictwo Widnokrąg Nordling
Ilustracje: Anne Vasko
Wydawnictwo Widnokrąg

ISBN: 9788395845376

5+
Droga do celu

Niezwykle sympatyczne krótkie opowiadanie o przygodach dwójki niedźwiadków, Wielkiej i Mru Mru. Ulubionym przysmakiem Wielkiej są soczyste jagody, o których nieustannie myśli. Chcąc zdobyć upragniony posiłek, zabiera Mru Mru na leśną wędrówkę. Autorki picturebooka w nieskomplikowanej historyjce pokazują złożoność procesu podejmowania decyzji oraz dążenia do celu. Mru Mru i Wielka znacząco różnią się od siebie: gdy starszy niedźwiadek podąża prosto wybraną drogą i nie zauważa niczego wokół, młodszy zachwyca się światem, odkrywając nieznane oblicze lasu. Wartościowa pozycja do wykorzystania w rozmowach o różnorodności, rozmaitych możliwościach patrzenia na świat oraz o wzajemnym wsparciu.

Łatwo być miłym

Francesca Pirrone
Wydawnictwo Muchomor

ISBN: 9788365650481

3+
Sztuka dziękowania

Śliczna, oszczędna w słowach książeczka obrazkowa o przygodach uroczego prosiaczka w żółtym sweterku. Autorka ogranicza narrację wyłącznie do czasowników w drugiej osobie liczby pojedynczej („Dziękuj”, „Uśmiechaj się”), a słowne rady ilustruje scenkami z życia głównego bohatera. Prosiaczek buduje karmnik, ratuje kotka, pomaga żółwiowi. Obrazki pozbawione są opisów sytuacji i mały czytelnik musi nadać samodzielnie konkretne znaczenia przyczynowo-skutkowym zdarzeniom. Główne atuty książeczki to prostota ilustracji i jasny, komunikatywny przekaz, płynący z każdej mini-historyjki.

Skąd się biorą dzieci?

Marta H Milewska, Anka Wydawnictwo Tatarak Wiklińska, Marta H Milewska
Wydawnictwo Tatarak

ISBN: 9788363522735

9+
Te trudne pytania

„Wścibski Leon” – bohater serii Marty H. Milewskiej, żądny wiedzy nastolatek – postanawia zbadać dziwne zachowanie rodziców, którzy niespodziewanie obwieszczają nowinę: w domu pojawi się „dzidzi”.  Chłopca najbardziej w całej sytuacji frapuje najstarsze pytanie świata: skąd właściwie biorą się dzieci? Przepytuje z tego wszystkich dorosłych w około, wprawiając ich w nielada zakłopotanie… Odpowiedzi, które Leon otrzymuje są zabawne – zupełnie inaczej odpowiada bowiem nauczyciel czy babcia, a inaczej kumpel. Nie obędzie się również bez charakterystycznych słów-kluczy takich jak: „bocian”, „kapusta”, „tenteges”, „seksowanie” czy „rozmnażanie bezpłciowe”. Całość narracji utrzymana jest jednocześnie w taktownym i humorystycznym (!) tonie oraz zwieńczona rozczulającym finałem.

Dziadek Tomek

Štěpán Zavřel
Ilustracje: Mafra Gagliardi
Wydawnictwo Tatarak

ISBN: 9788366749061

4+
Relacje ze starszymi

Krótkie opowiadanie o relacjach wnuków z dziadkiem Tomkiem. Tytułowy bohater tryska energią i ma niespotykaną fantazję niepasującą wręcz do jego sędziwego wieku – a mimo to wraz z innymi dziadkami na wniosek burmistrza zostaje złapany przez dziadkołapaczy i umieszczony w domu spokojnej starości. Wnuki postanawiają go stamtąd wyciągnąć… Największe atuty Dziadka Tomka to bardzo ciekawa ołówkowa grafika i mądry przekaz stawiający na siłę międzypokoleniowej więzi. W książce czytelnicy znajdą kod QR, dzięki któremu będą mogli odsłuchać nagranie w wykonaniu Moniki Pikuły. Książka wydana w ramach projektu „Ja, Europejczyk" i współfinansowana w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa".

Legenda
Królowa Książek
Książka na medal
Śmieszna
Świetne ilustracje
Dobra
Przeciętna
Kiepska
Do głośnego czytania
Dla nauczycieli/rodziców
+
Wiek odbiorców
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.