Jak pracować zdalnie? Cz. 11. Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Prezentacja i gra literacka

Jedenasta część naszego poradnika poświęcona została Dniu Bibliotekarzy i Bibliotek, który obchodzimy 8 maja. Zawiera prezentację oraz grę dla całej rodziny.

Przypomnijmy, że nauczyciel bibliotekarz formę pracy zdalnej powinien skonsultować z dyrektorem i nie oznacza ona automatycznie konieczności prowadzenia zajęć online. Szczegółowe kwestie formalne omówił tutaj nasz prawnik.

Jednocześnie zapraszamy do poprzednich części naszego poradnika, które zostały zebrane tutaj.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Z okazji zbliżającego się Dnia Bibliotekarza i Bibliotek proponujemy materiały promujące czytelnictwo w domach - 2 nowe oraz 3 z poprzednich części poradnika, w ramach przypomnienia. W załącznikach można pobrać:

  1. Prezentację dla uczniów - Dlaczego warto czytać?
  2. Grę dla całej rodziny - Literackie bingo
  3. Prezentację dla rodziców - Jak (i dlaczego) zachęcać dzieci do czytania? (publikowane we wcześniejszej części poradnika)
  4. List promujący czytanie do rodziców (publikowane we wcześniejszej części poradnika)
  5. Prezentację dla uczniów - 21 cytatów słynnych pisarzy o książkach (publikowane we wcześniejszej części poradnika)

Prezentacja dla uczniów

Zawiera kilkanaście argumentów, które są w stanie przekonać młodego człowieka do czytania. Celowo pomijamy wielokrotnie omawiane korzyści płynące z czytania, jak rozwój wyobraźni, poszerzenie horyzontów czy rozbudowanie słownictwa. Wyszliśmy z założenia, że nie zainteresują one młodzieży i umieściliśmy je jedynie w prezentacji dla rodziców (opublikowanej we wcześniejszej części poradnika). Tu poruszamy kwestie interesujące nastolatków, jak atrakcyjność, pewność siebie, relaks, stres czy lektury.

Gra Bingo literackie

Pewnie każdy zna grę w bingo. Proponowana przez nas wersja jest nieco przerobiona i rozbudowana. W załącznikach znajduje się plansza, którą można wydrukować lub wyświetlić na tabletach lub smartfonach.

Zasady:

  1. Zabawa przeznaczona jest dla całej rodziny w czasie nauki zdalnej.
  2. W powyższe pola każdy z uczestników wpisuje tytuły przeczytanych książek, które odpowiadają podpowiedziom. Jeden tytuł książki może być użyty tylko raz, nawet jeżeli odpowiada kilku polom. By wygrać, należy uzbierać 5 pól pionowo, poziomo lub na ukos.
  3. Jeżeli przynajmniej 2 graczy uzbiera 5 pól w rzędzie, to możecie grać dalej, aż wypełnicie wszystkie pola planszy.
  4. Jeżeli twoja rodzina czyta wyjątkowo dużo i przynajmniej 2 graczy zapełni wszystkie pola, możecie zorganizować finał. By to zrobić, wystarczy wypisać wszystkie wpisane przez zwycięzców tytuły książek na jednej liście. Następnie osoba, która już nie gra, czyta tytuły w losowej kolejności. Gdy usłyszysz tytuł, który wpisałeś w któreś pole, skreślasz go. Wygrywa osoba, która skreśli 5 sąsiednich pól pionowo, poziomo lub na ukos.

Prawa autorskie

Wyprzedzając pytania, informujemy, że w czasie pracy zdalnej prezentacje i grę można udostępniać na stronie biblioteki oraz - tym bardziej - rozsyłać uczniom.

Poradnik pracy zdalnej

Jednocześnie zapraszamy do poprzednich części naszego poradnika:

Galeria zdjęć
Do pobrania