Dostęp do portalu bez inflacji, od 93 zł. Sprawdź.

Jak pracować zdalnie? Cz. 5. Promujemy czytanie w domu

List do rodziców i prezentacja z poradnikiem

Piąta część naszego poradnika dotyczącego pracy zdalnej nauczyciela bibliotekarza to list do rodziców i prezentacja promująca czytanie z dziećmi. To jednocześnie najłatwiejsza do realizacji i chyba najistotniejsza część poradnika.

Przypomnijmy, że nauczyciel bibliotekarz formę pracy zdalnej powinien skonsultować z dyrektorem i nie oznacza ona automatycznie konieczności prowadzenia zajęć online. Szczegółowe kwestie formalne omówił tutaj nasz prawnik.

Jednocześnie zapraszamy do poprzednich części naszego poradnika:

Podstawowe zadanie biblioteki

Promocja czytania jest jednym z podstawowych zadań biblioteki, które warto realizować także w obliczu pracy zdalnej. Jedną z najlepszych form, do której zresztą wielokrotnie zachęcaliśmy w normalnych warunkach, jest zwrócenie się do rodziców. By to ułatwić, publikujemy:

  • List do rodziców
  • Prezentację stanowiącą poradnik dla rodziców - jak (i dlaczego) zachęcać dzieci do czytania

Załączniki są do pobrania na dole artykułu. W galerii widoczne są dwie przykładowe strony prezentacji.

Nie dokładajmy rodzicom

W komentarzach do artykułów oraz na facebooku słusznie poddajecie w wątpliwość sens narzucania rodzicom kolejnych obowiązków. Nie można się dziwić frustracji niektórych rodziców, którzy muszą uczestniczyć w edukacji dzieci, równolegle radząc sobie z własnymi problemami w pracy. Dlatego wszelkie działania polecamy traktować jako propozycje i materiały fakultatywne, a nie treści do obowiązkowego przerobienia przez uczniów. Warto to zaznaczyć, komunikując się z rodzicami i rodzicami, by nie wywołać efektu przeciwnego do zamierzonego.

To w domu buduje się nawyk

W załączonym liście i prezentacji m.in. wymieniamy zalety płynące z czytania. Zarówno te w długiej perspektywie, jak i w czasie kwarantanny. Warto uświadomić rodzicom, jak ważnym elementem rozwoju dziecka jest wyrobienie nawyku czytania dla przyjemności. Nawet najlepsza biblioteka i największe wysiłki nie zachęcą do czytania wszystkich dzieci, w których domach się nie czyta.

Edycja i wykorzystywanie materiałów

Wyprzedzając ewentualne pytania, użytkownicy z dostępem do portalu mogą dowolnie wykorzystywać materiały. List znajduje się w wersji PDF (nie do edycji) oraz .docx, którą można dowolnie edytować w Wordzie. Np. coś zmienić, dopisać, podpisać się (do czego zachęcamy). Można także zmienić styl listu na bardziej bezpośredni. Ten jest dość formalny, ponieważ tak zdecydowaliście na facebooku.

Do pobrania
Galeria zdjęć