Jak pracować zdalnie? Cz. 5. Promujemy czytanie w domu

List do rodziców i prezentacja z poradnikiem

Piąta część naszego poradnika dotyczącego pracy zdalnej nauczyciela bibliotekarza to list do rodziców i prezentacja promująca czytanie z dziećmi. To jednocześnie najłatwiejsza do realizacji i chyba najistotniejsza część poradnika.

Przypomnijmy, że nauczyciel bibliotekarz formę pracy zdalnej powinien skonsultować z dyrektorem i nie oznacza ona automatycznie konieczności prowadzenia zajęć online. Szczegółowe kwestie formalne omówił tutaj nasz prawnik.

Jednocześnie zapraszamy do poprzednich części naszego poradnika:

Podstawowe zadanie biblioteki

Promocja czytania jest jednym z podstawowych zadań biblioteki, które warto realizować także w obliczu pracy zdalnej. Jedną z najlepszych form, do której zresztą wielokrotnie zachęcaliśmy w normalnych warunkach, jest zwrócenie się do rodziców. By to ułatwić, publikujemy:

  • List do rodziców
  • Prezentację stanowiącą poradnik dla rodziców - jak (i dlaczego) zachęcać dzieci do czytania

Załączniki są do pobrania na dole artykułu. W galerii widoczne są dwie przykładowe strony prezentacji.

Nie dokładajmy rodzicom

W komentarzach do artykułów oraz na facebooku słusznie poddajecie w wątpliwość sens narzucania rodzicom kolejnych obowiązków. Nie można się dziwić frustracji niektórych rodziców, którzy muszą uczestniczyć w edukacji dzieci, równolegle radząc sobie z własnymi problemami w pracy. Dlatego wszelkie działania polecamy traktować jako propozycje i materiały fakultatywne, a nie treści do obowiązkowego przerobienia przez uczniów. Warto to zaznaczyć, komunikując się z rodzicami i rodzicami, by nie wywołać efektu przeciwnego do zamierzonego.

To w domu buduje się nawyk

W załączonym liście i prezentacji m.in. wymieniamy zalety płynące z czytania. Zarówno te w długiej perspektywie, jak i w czasie kwarantanny. Warto uświadomić rodzicom, jak ważnym elementem rozwoju dziecka jest wyrobienie nawyku czytania dla przyjemności. Nawet najlepsza biblioteka i największe wysiłki nie zachęcą do czytania wszystkich dzieci, w których domach się nie czyta.

Edycja i wykorzystywanie materiałów

Wyprzedzając ewentualne pytania, użytkownicy z dostępem do portalu mogą dowolnie wykorzystywać materiały. List znajduje się w wersji PDF (nie do edycji) oraz .docx, którą można dowolnie edytować w Wordzie. Np. coś zmienić, dopisać, podpisać się (do czego zachęcamy). Można także zmienić styl listu na bardziej bezpośredni. Ten jest dość formalny, ponieważ tak zdecydowaliście na facebooku.

Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.
Galeria zdjęć
Do pobrania