Jak pracować zdalnie? Cz. 9. Rok św. Jana Pawła II

Materiały repertuarowe dla szkół

Ósma część naszego poradnika dotyczącego pracy zdalnej nauczyciela bibliotekarza zawiera wybór 12 materiałów repertuarowych oraz scenariusz zajęć na temat św. Jana Pawła II.

Na wstępie przypominamy, że nauczyciel bibliotekarz formę pracy zdalnej powinien skonsultować z dyrektorem i nie oznacza ona automatycznie konieczności prowadzenia zajęć online. Szczegółowe kwestie formalne omówił tutaj nasz prawnik.

Jednocześnie zapraszamy do poprzednich części naszego poradnika, które zostały zebrane tutaj.

Rok św. Jana Pawła II

Rok 2020 został ogłoszony Rokiem św. Jana Pawła II. 2 kwietnia obchodziliśmy 15. rocznicę śmierci, a 18 maja będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin papieża. W normalnych okolicznościach w większości szkół właśnie trwałyby przygotowania do obchodów, akademii lub apeli z tej okazji.

Pomóżmy szkole 

Tworząc ten cykliczny poradnik cały czas mamy na uwadze obawy wielu nauczycieli bibliotekarzy dotyczące pracy zdalnej. Słuszne, ponieważ także uważamy, że nie należy dodatkowo obciążać uczniów i rodziców będących w bardzo trudnej sytuacji. Szczególnie teraz, gdy wszyscy są już zmęczeni izolacją oraz dzieleniem obowiązków służbowych z opieką nad dziećmi i wspomaganiem ich nauki.

Dlatego kolejna część poradnika polega przede wszystkim na wsparciu pracy swojej szkoły. Wszyscy są obecnie zajęci radzeniem sobie z bieżącymi problemami i wyzwaniami. W pewnym momencie, gdy uczniowie wrócą do szkół lub w nowym roku szkolnym, i tak przyjdzie pewnie czas na jakąś formę obchodów Roku św. Jana Pawła II. Poniższe materiały mogą być realną pomocą, które może zapewnić nauczyciel bibliotekarz w działalności szkoły. Nie wnikamy w szczegóły relacji naszych czytelników z dyrektorami placówek, bo są one różne, ale taka pomoc może też być formą zaakcentowania wartości swojej pracy zdalnej. 

Materiały repertuarowe poświęcone papieżowi

Poniżej publikujemy wybór 12 materiałów repertuarowych poświęconych papieżowi. Niektóre z nich są poważne i podniosłe, inne zachowują luźniejszą formę. Są tam scenariusze dla młodszych i starszych uczniów. Część zawiera fragmenty poezji i cytatów, inne są skupione na przedstawieniu postaci. Słowem – każdy znajdzie coś dla siebie.

Wszystkie materiały są dostępne darmowo dla czytelników posiadających pełny dostęp do portalu. Jeżeli go nie posiadasz, tutaj dowiesz się, jak go pozyskać. Pozostałych użytkowników serdecznie zapraszamy na stronę Scenariusze.edu.pl – największej w Polsce bazy materiałów repertuarowych dla szkół, gdzie można zamówić materiały w formie online.

Tutaj zebraliśmy wyselekcjonowane cytaty Jana Pawła II dla młodzieży, które mogą przydać się podczas planowania obchodów.

Zachęcamy do przeredagowania materiałów i dostosowania ich do swoich potrzeb, pomysłów, wieku i oczekiwań uczniów.

Lista materiałów repertuarowych

Dzięki Ci, Panie, za Jana Pawła II

Scenariusz słowno-muzyczny

Scenariusz słowno-muzyczny wykorzystujący ciekawostki i anegdoty z życia papieża, który może być przydatny przy organizacji przedstawień w Roku Jana Pawła II.

Jak Lolek stał się świętym

Scenariusz przedstawienia przybliżający biografię papieża Jana Pawła II.

Nie lękajcie się!

Scenariusz montażu poświęconego przesłaniu Jana Pawła II. Scenariusz oparty na tekstach Jana Pawła II nie tylko porusza kwestie wiary, lecz także ukazuje zmagania człowieka z problemami codzienności.

Ludzkość zawsze potrzebuje spokoju...

Scenariusz poświęcony Janowi Pawłowi II. Złożony jest z cytatów papieża, fragmentów wypowiedzi na jego temat oraz utworów poetyckich.

Każdego człowieka czeka w życiu walka duchowa

Scenariusz z okazji kanonizacji papieża Polaka. Montaż poetycko-muzyczny o papieżu. Scenariusz zawiera przesłania Jana Pawła II do młodzieży.

Echo niebios

Scenariusz poświęcony Janowi Pawłowi II w rocznicę beatyfikacji. Montaż poezji, cytatów, fragmentów twórczości papieża.

Taki jestem... Anegdoty o Papieżu

Scenariusz słowno-muzyczny w czwartą rocznicę śmierci Jana Pawła II. Przedstawia sylwetkę Papieża od strony bardziej "ludzkiej", zabarwionej humorem. Nutę nastrojowej refleksji zapewniają wplecione między anegdoty i fragmenty poezji.

Santo Subito

Scenariusz słowno-muzyczny w drugą rocznicę śmierci Jana Pawła II.

Miłość mi wszystko wyjaśniła

Scenariusz poświęcony pamięci Jana Pawła II

A jednak nie cały umieram, to, co we mnie niezniszczalne, trwa

Montaż przekazuje uczniom w przystępnej formie najważniejsze przesłania myśli Jana Pawła II. Uczy nie tylko wiary, lecz także odwagi, ambicji, szacunku dla pokoju, współczucia. Zawiera ciekawe cytaty z wypowiedzi papieża. Do przeprowadzenia w szkołach ponadpodstawowych. Realizacja zajmuje około 40 minut. Sprawdzony w praktyce.

To co we mnie niezniszczalne trwa! - Jan Paweł II

Scenariusz poświęcony postaci Jana Pawła II. Wykorzystuje fragmenty Tryptyku rzymskiego i Poezji zebranych papieża oraz fragmenty wspomnień z nim związanych. Fragmenty przedstawiają przesłanie Jana Pawła II i wskazują na jego aktualność.

Papież spraw ludzkich

Montaż poetycko-muzyczny poświęcony Janowi Pawłowi II. Składa się z fragmentów poezji okolicznościowej i piosenki religijnej.

Scenariusz zajęć

Dodatkowo proponujemy także scenariusz zajęć, które można przeprowadzić po powrocie do szkół:

Santo subito! Od beatyfikacji do kanonizacji Jana Pawła II

Scenariusz zajęć poświęconych papieżowi Janowi Pawłowi II. Do przeprowadzenia na zajęciach dodatkowych.

Poradnik pracy zdalnej

Jednocześnie zapraszamy do poprzednich części naszego poradnika: