Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Jeszcze raz o UKD w bibliotekach szkolnych

Dalsza część polemiki dotyczącej UKD, głos w obronie klasyfikacji. Dość często pojawiają się pytania o przydatność UKD w bibliotekach szkolnych. Podnosi się, że system tak rozbudowany jest w tych bibliotekach niewygodny, "nadmiarowy" i trudny do stosowania, że UKD jest ponadstuletnią staruszką (a więc czymś anachronicznym). Autor polemizuje z tymi wątpliwościami, przedstawia podstawowe informacje o historii Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej, jej możliwościach, przydatności, elastyczności.

Dość często pojawiają się pytania o przydatność UKD w bibliotekach szkolnych. Podnosi się, że system tak rozbudowany jest w tych bibliotekach niewygodny, „nadmiarowy” i trudny do stosowania, że UKD jest ponadstuletnią staruszką (a więc czymś anachronicznym).

Powodem do przedstawienia kilku poniższych uwag o stosowaniu UKD w bibliotekach szkolnych są wypowiedzi zamieszczone na łamach „Biblioteki w Szkole”: Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna i jej interpretacja w polskich bibliotekach szkolnych p. Katarzyny Paligi („BwS” 2012 nr 6) oraz interesująca polemika UKD jest anachroniczne, którą podjęła z nią p. Alicja Makuch (zob. s. 4). Oba teksty dotyczą odmiennych kwestii, przy czym nieco rozmijają się ze sobą. I tak, pierwsza z Autorek stawia ostro tezę, że biblioteki szkolne nie mają (choć powinny) fachowego personelu, odpowiednio przygotowanego do posługiwania się UKD....

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.