Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Korzystajmy ze słowników i encyklopedii

Scenariusz lekcji bibliotecznej

Chociaż wydaje się, że umiejętność korzystania z tradycyjnych słowników i encyklopedii w dobie Wikipedii zanika, warto pokazać uczniom, gdzie szukać sprawdzonych informacji, których nie znajdą w internecie.

Cele operacyjne lekcji:
Uczeń:
  • odróżnia encyklopedię od słownika;
  • rozpoznaje różne rodzaje słowników na podstawie ich zawartości;
  • wybiera odpowiedni słownik lub encyklopedię stosownie do potrzeb.
Metody:
  • pogadanka;
  • wykład;
  • pokaz;
  • ćwiczenia praktyczne;
  • zgaduj-zgadula.
Formy pracy:
  • zbiorowa;
  • indywidualna;
  • w parach.
Środki dydaktyczne:
  • po dwa egzemplarze słowników: języka polskiego, poprawnej polszczyzny, ortograficznego, wyrazów obcych, synonimów, frazeologicznego, terminów literackich;
  • encyklopedia;
  • karta pracy (ćwiczenia praktyczne – patrz załącznik).

Przebieg zajęć:

I. Część wprowadzająca:

  • pogadanka na temat znanych uczniom źródeł informacji;
  • zapoznanie uczniów z celami zajęć;
  • zapisanie tematu lekcji;
  • wyjaśnienie różnicy między encyklopedią i słownikiem (rozdanie kart pracy – uczniowie wykonują zadanie wprowadzające z karty pracy).

II. Część właściwa:

  • prezentacja różnego rodzaju słowników i encyklopedii:
    – słownik języka polskiego;
    – słownik poprawnej polszczyzny;
    – słownik ortograficzny;
    – słownik synonimów;
    – słownik wyrazów obcych;
    – frazeologiczny;
    – terminów literackich;
    – encyklopedia popularna.
  • omówienie ich zawartości i zastosowania; po omówieniu...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

Do pobrania