Uzyskaj dostęp do portalu. Zamów prenumeratę lub zaloguj się.

Książki o Harrym Potterze można wykorzystywać w zdalnym nauczaniu

A co z innymi?

J.K.Rowling udzieliła wszystkim nauczycielom licencji na korzystanie z cyklu o Harrym Potterze w zdalnym nauczaniu. Pod pewnym warunkami i na określony czas. A co z książkami innych autorów? O to spytaliśmy naszego prawnika.

Polski wydawca cyklu o Harry Potterze, odpowiadając na pytania dotyczące wykorzystania cyklu w procesie zdalnego nauczania, a także publicznego czytania na głos fragmentów książek w internecie, poinformował, że J.K Rowling udzieliła nauczycielom licencji na korzystanie z książek o Harry Potterze w procesie zdalnego nauczania na następujących zasadach:

  1. Publikacja elektronicznych materiałów zawierających fragmenty przeczytanych na głos poszczególnych tomów serii Harry Potter wraz z prezentacją okładki może mieć miejsce wyłącznie w zabezpieczonych sieciach szkolnych lub na zamkniętych platformach edukacyjnych, takich jak Google Classroom, Schoology, Edmondo, Discovery Education, w celu odsłuchania treści książek przez uczniów, na podobnych zasadach, jak podczas lekcji w szkole.
  2. Materiały wideo zawierające czytane na głos książki z serii Harry Potter mogą być umieszczone na platformach edukacyjnych i/lub w zabezpieczonych sieciach szkolnych do końca bieżącego roku szkolnego (2019/2020), po czym powinny zostać trwale usunięte ze wspomnianych platform i/lub sieci.
  3. Materiały wideo (lub ich fragmenty) przedstawiające czytanie na głos nie mogą być umieszczane w serwisie YouTube ani żadnej innej platformie, nie mogą być też wykorzystywane do celów komercyjnych.
  4. Prosimy – o ile to nie jest konieczne – nie modyfikować ani nie skracać tekstu żadnej z książek serii Harry Potter podczas czytania na nagraniu.
  5. Prosimy nie udostępniać wspomnianych materiałów wideo w całości, ale zachęcamy do publikowania linków do filmów lub zajawek (nie dłuższych niż 30 sekund) w celach informacyjnych w Państwa kanałach społecznościowych.

(źródło: https://www.mediarodzina.pl/aktualnosci/12022)

Książki innych autorów

A na jakich zasadach można wykorzystywać dzieła innych autorów? Czy w ramach zdalnego nauczania można np. udostępniać nagrania uczniom? Można, ale pod warunkiem, że korzysta się z lektur z tzw. domeny publicznej, dostępnych na stronie https://wolnelektury.pl/, tzn. takich które przeszły do tzw. domeny publicznej, czas ochrony praw autorskich upłynął (70 lat od śmierci autora).

Jeżeli lektura nie spełnia tych warunków, wówczas niestety trzeba uzyskać zgodę autora, a jak nie możemy do niego dotrzeć, to zgodę właściwej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. W przypadku utworów literackich będzie to Stowarzyszenie Autorów ZAiKS – w zakresie praw przysługujących bezpośrednio autorom oraz Stowarzyszenie Autorów i Wydawców "Polska Książka" – w zakresie praw przysługujących wydawcom opublikowanych dzieł literackich. W konkretnym przypadku może istnieć wymóg uzyskania licencji od jednej z tych organizacji lub od obu – w zależności od tego, w jakim zakresie dany autor przekazał swoje prawa wydawcy.

Miejmy nadzieję, że pojawią się autorzy, którzy wezmą przykład z J.K. Rowling.

Słowa kluczowe