Luksografia w bibliotece

Luksografia w bibliotece

Moczenie w utrwalaczu przy białym świetle

Warsztaty luksografii pomysłem na lekcję biblioteczną możliwą do przeprowadzenia np. podczas Tygodnia Bibliotek. Wbrew pozorom nie potrzebujemy tak wielu środków, by zaciekawić uczniów, a efekty naświetlania mogą być zaskakujące.

W październiku razem z uczniami mojej szkoły wziąłem udział w warsztatach luksografii w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie. Jak w warunkach szkolnych można przeprowadzić takie zajęcia?

Luksografia to metoda otrzymywania obrazów przez naświetlanie materiałów światłoczułych, na które nakłada się przedmioty o różnym stopniu przezroczystości, aby uzyskać ciekawe efekty. Warsztaty poprowadził zaproszony przez panie bibliotekarki specjalista fotograf, który wprowadził młodzież w podstawowe tajniki fotografii analogowej.

Jako opiekun / obserwator, a przy okazji zainteresowany fotografią chętnie uczestniczyłem w tych zajęciach. Przy okazji takich spotkań zawsze zastanawiam się, jak zorganizować podobne wydarzenie lub wykorzystać zdobytą wiedzę w mojej szkolnej bibliotece. Nie inaczej było tym razem.

Jak...

Dalszy ciąg dostępny jest

dla posiadaczy rocznej prenumeraty zamówionej w Wydawnictwie Sukurs.

Otrzymasz dostęp do archiwum z 4 tysiącami artykułów, drukowane numery pocztą i wiele narzędzi dla bibliotekarzy.

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

03/2020

...lub zamów papierowy numer 03/2020 Biblioteki w Szkole

W cenie 20,00 zł

Zamów numer
Galeria zdjęć
Komentarze
{{firstLetter(guest_name)}}
{{firstLetter(comment.user.username)}}
{{firstLetter(comment.guest)}}
{{comment.guest}} {{comment.user.username}} {{ comment.created_words }}