Dostęp do portalu bez inflacji, od 50 zł. Sprawdź.

Materiały na Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To bardzo wdzięczna okazja do różnych akcji promujących czytanie. Proponujemy materiały na tę okazję.

 1. Recytacja

  W scenariuszu Dzień głośnego czytania Luiza Podziewska proponuje zangażowanie dzieci we wspólne czytanie poprzez recytację wierszy. Dzieci poznają zasady dobrej recytacji oraz zachowania kulturalnego słuchacza/widza, samodzielnie wybierają utwory do recytacji i mają czas na wybranie interesujących ich tekstów, a na koniec prezentują własne interpretacje czytanych utworów.

 2. Dziesięć skarpetek

  Magdalena Szlaszyńska opracowała scenariusz zajęć inspirowany książką Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek. Przeznaczony jest dla uczniów w wieku 7-8 lat.

 3. Czytanie i sport

  Monika Rowińska opracowała przepis na udaną akcję lub spotkanie czytelnicze, podczas którego sportowcy czytają dzieciom, a sport łączy się z czytaniem. Scenariusz dostępny jest tutaj.

 4. Licealiści czytają dzieciom

  Izabela Łyszkiewicz w artykule Głośne czytanie na wiele sposobów opisała swoje pięcioletnie doświadczenia w organizacji akcji dla licealistów polegającej na czytaniu dzieciom.
  Podobny, konkretny scenariusz warsztatów przygotowała Elżbieta Kasprzyszak: Licealiści czytają przedszkolakom.
  Kolejny pomysł na czytanie dzieciom przez licealistów, tym razem z podziałem na role. Artykuł znajduje się tutaj.
  W scenariuszu Pauliny Pacyny-Dawid licealiści czytają przedszkolakom bajkę Jana Brzechwy Opowiedział dzięcioł sowie. Materiał zawiera scenariusz zajęć do wykorzystania przed wydarzeniem. Znajduje się tutaj.

 5. Współpraca

  Tutaj znajduje się sposób na szeroką współpracę lokalną w zakresie wspólnego głośnego czytania. Obejmuje bibliotekę szkolną, przedszkole i bibliotekę publiczną.

 6. Wbrew schematom

  Joanna Mińko-Dobrzyńska zorganizowała szkolny festiwal czytania, by odejść od schematycznej formy czytania w auli. Przeczytaj tutaj, co z tego wyszło.

 7. Pomysły

  Kamila Korneluk zaprezentowała konkretne pomysły na świętowanie Dnia Głośnego Czytania. Znajdują się tutaj.

 8. Rola rodziców

  W artykule Czytamy dziecku i z dzieckiem Danuta Majkusiak przedstawiła sposoby na zainteresowanie uczniów czytaniem z zaangażowaniem rodziców.

 9. Jak czytać, żeby dzieci nas słuchały?

  Nawet najlepszy pomysł czy scenariusz na głośne czytanie można zepsuć, jeżeli... czyta się nieciekawie. Jak czytać dzieciom, żeby nas słuchały? Tego uczy Małgorzata Swędrowska, autorka teorii czytania wrażeniowego.
  Zasady i porady zawarła w częsci 1 i częsci 2 artykułu Jak zachwycić dzieci lekturami?, a tutaj można obejrzeć szkolenie, w którym omówiła techniki i zabawy czytelnicze.

 10. Gazetka ścienna

  Polecamy tym, którzy jeszcze jej nie pobrali:
  Jak (i dlaczego?) zachęcać dzieci do czytania? - gazetka ścienna i prezentacja dla rodziców