Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

– 12 pomysłów na działania

Przypadające 5 listopada - w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966) - święto jest jednym z wdzięczniejszych nietypowych dni w bibliotecznym kalendarzu. Dzieci kochają bajki (i baśnie), dlatego tak łatwo wykorzystując ten temat, trafić w ich gusta. Prezentujemy atrakcyjne pomysły na działania z okazji tego święta.

  1. Bajkowy program edukacyjny

    Iwona Żołądź i Agnieszka Kamisińska zaproponowały na wdrożenie złożonego z trzech etapów programu edukacyjnego, pomyślanego jako przedsięwzięcie obejmujące okres od 5 listopada (Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek) do stycznia. Tematem programu jest zaczarowana kraina bajek – szczegóły jego realizacji można znaleźć tutaj.
  2. Disneylandia

    Krótki pomysł na nocne spotkanie dla uczniów klas I-IV inspirowane bajkami Disneya. Celem jest promocja czytelnictwa i biblioteki jako miejsca przyjaznego uczniom. Inspirację można znaleźć tutaj.
  3. Kodujemy baśń o śpiącej królewnie

    Scenariusz zajęć dla młodszych klas szkoły podstawowej łączący czytanie i kodowanie. Dzieci uczą się przez zabawę podstaw programowania, współpracują ze sobą i poznają literaturę. Scenariusz jest dostępny tutaj.
  4. Baśniowe konkursy

    W bazie strony biblioteka.pl można znaleźć ponad 30 konkursów, bazujących na wiedzy o najbardziej poczytnych baśniach z całego świata -  Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest dobrą okazją do wykorzystania baśniowej klasyki. Przykłady baśniowych konkursów można znaleźć tutaj.
  5. Bajkowe przedstawienie

    Aneta Jędrak jest autorką scenariusza krótkiego przedstawienia o smutnej królewnie, która rozwesela się po otrzymaniu książki. Ma za zadanie ukazywać rolę książki w świecie i życiu człowieka oraz motywować do czytania. Konspekt doskonale nadaje się do wykorzystania z okazji wspomnianego święta i można go znaleźć tutaj.
  6. Spotkanie z baśnioterapią

    Warto przy okazji rozmowy z dziećmi o rozmaitych postaciach z bajek i baśni zaproponować im warsztaty baśnioterapeutyczne. Przykłady baśni, które można do przeprowadzenia takich zajęć wykorzystać to:
  7. Baśniowo-bajkowe bingo

    Katarzyna Chojnacka-Musiał w artykule Baśniowe bingo i inne atrakcje biblioteczne w następujący sposób opisuje pracę z tą formą zabawy:

    Klasy I zaprosiłyśmy do zabawy stacjonarnej w baśniowe bingo. Zestaw materiałów obejmował kartę bingo z ilustracjami z ośmiu baśni, etykietki z tytułami i fragmenty baśni do odczytania dzieciom. Zanim rozpoczęła się zabawa, uczniowie otrzymali kartę bingo i etykietki z tytułami. Dla ułatwieniai szybszego rozdania kartek każdy zestaw znajdował się w osobnej przeźroczystej koszulce. Wybór padł na osiem najbardziej znanych baśni Hansa Christiana Andersena i braci Grimm. Kiedy wszyscy już byli gotowi do gry, bibliotekarka czytała kolejne fragmenty, a dzieci odgadywały tytuł baśni, po czym przyklejały etykietkę przy właściwej ilustracji. Kiedy bingo zostało uzupełnione, chętni mogli pokolorować obrazki na karcie. Ilustracje do baśnizostały pobrane ze stron internetowych. Uczniowie klasy A uznali, że bingo było za proste. Druga z klas pierwszych bawiła się świetnie, rozszerzając zabawę o dopowiadanie dalszego ciągu fabuły. Baśnie w bingo można zamienić na lektury szkolne lub mniej znane opowieści.

    Wzór karty bingo i inne ciekawe pomysły tej autorki można znaleźć tutaj.
  8. Wspólne tworzenie bajki

    Prosty i przyjemny pomysł na uczczenie tego święta. Wystarczy zaprosić społeczność szkolną do napisania bajki. O szczegółach organizacji takiej akcji można przeczytać tutaj.
  9. Wielki konwent baśni - mroczniejsza wersja baśni

    Scenariusz imprezy inspirowanej Nocą Bibliotek, której motywem przewodnim były znane i mniej znane baśnie i bajki w mroczniejszej wersji jest dostępny tutaj.
  10. Angielskie bajanie

    Bardzo interesująca propozycja lekcji opartej na aktywnym czytaniu bajki w języku angielskim połączonym z zabawami plastycznymi, śpiewem i inscenizacją teatralną. O pomyśle można przeczytać tutaj.
  11. Bajki dla starszych

    Należy pamiętać, że termin bajka funkcjonuje również jako «krótki utwór, przeważnie wierszowany, o charakterze satyrycznym i dydaktycznym». Tak rozumiany gatunek bajki był uprawiany przez najwybitniejszych polskich twórców - Adama Mickiewicza czy Ignacego Krasickiego. Warto również taką formę bajek spróbować przemycić uczniom. Posłużyć do tego mogą:
  12. Baśnie przez starszych opowiadane

    Bardzo ciekawy projekt realizowany w ramach akcji przygotowanej przez uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu „Plastyk czyta dzieciom” - przeczytać o nim można tutaj.

Więcej baśniowo-bajkowych inspiracji można znaleźć w wyszukiwarce na stronie biblioteka.pl