Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2022

– pomysły na realizację

W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku tematem przewodnim jest „czytanie dla pokoju".

DLACZEGO WARTO?

  • MMBS jest dobrą okazją do przypomnienia się przez bibliotekę, pokazania jej oferty, dorobku, sprawności organizacyjnej oraz pozycji wśród uczniów i rodziców.
  • MMBS daje możliwość pokazania biblioteki jako miejsca przyjaznego uczniom,bezstresowego, pozwalającego przyjemnie spędzić czas, a dla osób aktywnych – integrującego, umożliwiającego rozwijanie zainteresowań, uzdolnień czy wzięcie udziału w grupowych przedsięwzięciach
  • MMBS służy dobrze służyć wizerunkowi biblioteki i jej pozycji w szkole. 

Ponadto:

  • MMBS daje możliwość podjęcia interesujących przedsięwzięć zainteresowanie nauczycieli, dyrekcji, a niekiedy także władz lokalnych problemami bibliotek szkolnych;
  • przyczynia się do poprawy wystroju bibliotek;
  • korzystnie wpływa na integrację nauczycieli bibliotekarzy w środowisku lokalnym

POMYSŁY NA MMBS 

Tutaj znajdują się setki pomysłów na realizację MMBS z poprzednich lat.

Temat przewodni w roku 2022

W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) jako hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wybrało „Reading for Global Peace and Harmony”, który postanowiliśmy nieco skrócić do „Czytanie dla pokoju”.

Tak sformułowane hasło (pewnie trafne z punktu widzenia diagnozy zagrożeń, potrzeb i nastrojów dnia dzisiejszego) raczej nie jest zbyt atrakcyjne i nośne dla dzieci i młodzieży. Brzmi patetycznie, zbyt oficjalnie i urzędowo. Dla młodszych uczniów może być wręcz niezrozumiałe, a z pewnością nie wzbudzi w nich zainteresowania i emocji. Dlatego lepiej je traktować jako wskazówkę programową dla obchodów tegorocznego MMBS, z której można czerpać inspiracje do organizowania przedsięwzięć. Oficjalne hasło można zastąpić własnym. W haśle czytania dla globalnego pokoju i harmonii mieści wiele wątków interpretacyjnych, np.:

  • popularyzacja literatury pokazującej grozę i tragizm wojny (i w ogóle agresji), jej skutki w wymiarze materialnym, społecznym i losów jednostek;
  • rola literatury i szeroko pojmowanego oczytania w kształtowaniu postaw tolerancji, lepszego rozumienia procesów społecznych, doceniania wagi rozwiązywania konfliktów w duchu dialogu, a także wartości harmonijnego rozwoju w perspektywie lokalnej i globalnej;
  • wykorzystanie literatury do kształtowania empatii dla ofiar działań wojennych, pokazywania znaczenia ich wspierania na poziomie swoich indywidualnych, jednostkowych możliwości w życiu codziennym.

Trudne treści trzeba oczywiście przełożyć na formy i język dostosowane do wieku uczniów i ich wrażliwości, a także do lokalnych warunków i potrzeb. Inaczej o trudnych problemach można rozmawiać z uczniami szkoły średniej, inaczej z najmłodszymi dziećmi. Nauczyciele bibliotekarze potrafią to robić.

We wrześniowym numerze „Biblioteki w Szkole” zamieściliśmy plakat, który przygotowaliśmy z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2022.

Pomysły

Na temat wymienionych powyżej interpretacji hasła „Czytanie dla pokoju" publikowaliśmy na łamach „Biblioteki w Szkole" wiele. Oto wybrane propozycje i materiały:

Książki

Zestawienie książek pomocnych przy realizacji założeń hasła tegorocznego Miesiąca Bibliotek - tutaj

Wojna w Ukrainie

Materiały do pracy z dziećmi z Ukrainy oraz do rozmowy o trwającej wojnie z dziećmi z Polski znajdują się tutaj.

Szczególnie przydatne może być:

  • Zestawienie książek polecanych do wykorzystania w celu zatroszczenia się o emocje dzieci w kontekście wojny - tutaj
  • Scenariusz zajęć biblioterapeutycznych - wyciszanki-pocieszanki - tutaj
  • Dwa szkolenia na temat wspierania dzieci w kontekście wojny - tutaj

Agresja, emocje, biblioterapia

  • Scenariusz zajęć biblioterapeutycznych na temat złych emocji i przeciwdziałaniu agresji - tutaj
  • Scenariusz biblioterapeutyczny na temat rozpoznawania emocji - tutaj
  • Scenariusz zajęć profilaktycznych poświęconych agresji - tutaj
  • Scenariusz lekcji bibliotecznej na zawsze aktualny temat, czyli: jak rozwiązywać konflikty? - tutaj
  • Jak efektywnie i skutecznie pracować z młodzieżą, rozwiązywać rodzące się konflikty i przeciwdziałać im? - tutaj

Sprawozdania i zdjęcia z tegorocznych obchodów prosimy przesyłać na adres: bws@sukurs.edu.pl. Posłużą one do opracowania materiału na temat MMBS w przyszłym roku.