Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Jak świętowano - jak świętować

Hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2010 r. brzmi: „Różnorodność, energia, wyzwania – oto biblioteka szkolna”. Sprawozdania i relacje z obchodów.

Hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2010 r. brzmi: „Różnorodność, energia, wyzwania – oto biblioteka szkolna” (Diversity Challenge Resilience: School Libraries Have it All).

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 r. jako jeden dzień, a w 2008 r. obchody zostały wydłużone do całego października.

Działalność Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego zainaugurowano formalnie w r. 1971. Stowarzyszenie zrzesza bibliotekarzy szkolnych, nauczycieli, wydawców oraz wszystkich ludzi, którym bliskie są problemy bibliotekarstwa szkolnego. Celem stowarzyszenia jest przede wszystkim rozwój bibliotek szkolnych we wszystkich krajach. Pierwsza konferencja międzynarodowa IASL odbyła się w Londynie w 1971 r. Od tej pory stowarzyszenie corocznie organizuje konferencje w różnych regionach świata. IASL jest członkiem Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA), jest powiązane z UNESCO, współpracuje z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Czytelniczym (IRA) oraz Międzynarodową Izbą ds. Książek dla Młodych (IBBY). Stowarzyszenie publikuje sprawozdania z obchodów święta (w języku angielskim). Więcej informacji można znaleźć na stronie www.iasl-online.org.

Informujmy o święcie

O planowanym święcie trzeba poinformować uczniów i nauczycieli. Warto zacząć to robić już od początku września, kiedy wszyscy są jeszcze pełni zapału i chętnie włączą się w przygotowania do obchodów. W tym celu można wykorzystać tablice informacyjne w całej szkole (na których można zawiesić plakaty i gazetki okolicznościowe), drzwi biblioteki, witrynę internetową biblioteki i szkoły, ulotki. Przy odrobinie starań może uda się też zamieścić informacje na stronach internetowych lokalnych społeczności – miasta lub osiedla, czy w lokalnej gazecie.

Nie działajmy sami

Informacje trzeba też...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.