Uzyskaj dostęp do portalu. Zamów prenumeratę lub zaloguj się.

Moja ojczyzna to piękna polszczyzna

Propozycje zajęć rozwijających kulturę języka. Dzięki nim nauczyciel bibliotekarz polubi nagłe zastępstwa! Pomysły można dostosować do możliwości uczniów w różnym wieku. Warto wykorzystać je także z okazji Dnia Języka Ojczystego, który jest obchodzony 21 lutego.

Beata Tyszkiewicz opowiadała kiedyś o swoim domu rodzinnym. Kiedy sprzeciwiała się jedzeniu owocu nożem i widelcem, usłyszała od mamy: „Jak się nauczysz jeść gruszkę nożem i widelcem, to możesz jeść, jak chcesz”. Można tę zasadę zastosować do języka: „Jak nauczysz się mówić piękną, poprawną polszczyzną, to możesz mówić, jak chcesz”. Jeśli znasz zasady, ale ich nie przestrzegasz – twój wybór i twoje prawo. Jeśli ich nie przestrzegasz, bo nie znasz – jesteś prostakiem.

Odkąd znikły z programu ścieżki edukacyjne, a wraz z nimi konieczność realizowania zajęć edukacji czytelniczej i medialnej, nagłe zastępstwa są dla nauczyciela bibliotekarza szczególnie trudne. Dzieci traktują poważnie tylko takie zajęcia i takich nauczycieli, którzy swoją pracę traktują poważnie. Wiadomo – jak przychodzi ta pani, to będą się działy rzeczy ciekawe; u tamtej pani godzinę się przeczekuje. A wokół hałas, chaos, bałagan, bylejakość, agresja, chamstwo. Ileż obszarów do uporządkowania, opanowania, ułożenia, do wykreowania własnego piękna.

Można uczyć dzieci zasad savoir- -vivre’u, można też dojść do...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Od 18 zł miesięcznie. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 30 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

Informacje

Źródło:
Biblioteka w Szkole nr 12/2014

Typ: Scenariusze zajęć

Temat:
Język polski

Poziom: Klasy I-III, Klasy IV-VIII

Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.