Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Moja własna wojna

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem technik biblioterapii oraz arteterapii

Scenariusz zajęć poświęconych poszanowaniu różnorodności i przeciwdziałaniu wykluczeniu. Podczas zajęć uczniowie uczą się empatii i rozumiejącego podejścia do tego, co wydaje się inne, a także sami uczą się czerpać siłę ze zmagań, które toczą we własnym życiu.

Nie wszystko jest czarne lub białe, a inność nie musi być powodem do wstydu. Własna wojna prowadzona w życiu może być nie tylko walką z własnymi słabościami i ograniczeniami, ale również drogą rozwijania i wzbogacania własnego charakteru.

Czas: 2 x 60 minut (czas może wydłużyć się o ok. 30 minut w zależności od tempa, w jakim uczniowie wykonają zaplanowane prace plastyczne). 

Miejsce: dowolne pomieszczenie. 
Grupa wiekowa: uczniowie klas VII-VIII (scenariusz może być z powodzeniem wykorzystany również w szkołach ponadpodstawowych). 

Cele terapeutyczno-edukacyjne:

– poszerzenie wiedzy o współczesnej literaturze młodzieżowej;

– promowanie książek Marcina Szczygielskiego;

– zachęcenie do sięgania po książki o tematyce współczesnej;

– zachęcenie do odkrywania nowych form literackich – książki obrazkowe;

– przełamanie stereotypu książek obrazkowych jako literatury przeznaczonej tylko dla najmłodszego grona czytelników;

– zachęcenie do poznawania różnych form pracy z tekstem – teatrzyk kamishibai;

– pobudzenie empatii;

– rozbudzenie wyobraźni;

– pobudzenie zmysłów dotyku i słuchu;

– zaspokojenie potrzeby zabawy i samoakceptacji;

– zachęcenie do ekspresji twórczej;

– rozwijanie zdolności manualnych;

– rozwijanie zainteresowań i uzdolnień plastycznych; – rozwijanie umiejętności twórczego wyrażania emocji. 

Wykorzystane metody:

– zabawy integracyjne;

– zabawy animacyjne;

– omówienie;

– dyskusja;

– teatrzyk kamishibai;

– kolaż;

– działalność twórcza. 

Forma pracy:

– indywidualna;

– grupowa. 

Pomoce:

– piłka tenisowa lub kauczukowa;

– komputer z głośnikami do odtworzenia dźwięku syreny alarmowej;

– arkusz papieru z napisem „Wojna” pośrodku;

– trzy arkusze brystolu z naszkicowanym konturami sylwetki chłopca oraz kredki/ pisaki/ flamastry;

– białe kartki A5 z rozpoczętym zdaniem „Moja wojna to…”;

– teatrzyk kamishibai z wykonanymi ilustracjami do książki Czarna książka kolorów Meneny Cottin i Rosany Farii;

– książki: Arka Czasu, Czarny młyn i Za niebieskimi drzwiami M. Szczygielskiego; Czarna książka kolorów, M. Cottin i R. Farii (patrz: bibliografia);

– praca plastyczna: białe karty dowolnego formatu, przedmioty o różnych wielkościach i fakturach, ale o jednakowym kolorze – czarnym, np. liście, tekturki faliste, kawałki kory, folii, serwetki papierowe, gazety, zapałki, koraliki, skrawki materiałów itp.; kleje, kredki, ołówki, sznurki lub rafie.  

Wykorzystane materiały:

Cottin M., Faria R., Czarna książka kolorów, tłum. M. Jordan, Warszawa: Widnokrąg, 2013.

Szczygielski M., Arka Czasu, czyli Wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz, Warszawa: Instytut Wydawniczy Latarnik im. Z. Kałużyńskiego 2015.

– , Czarny młyn, Warszawa: Instytut Wydawniczy Latarnik im. Z. Kałużyńskiego 2015.

– , Za niebieskimi drzwiami, Warszawa: Oficyna Wydawnicza As 2016.

Bibliografia:

Gładyszewska-Cylulko J., Arteterapia w pracy pedagoga. Teoretyczne i praktyczne podstawy terapii przez sztukę, Kraków: Impuls, 2014.

Handford O., Karolak W., Bajka w twórczym rozwoju i arteterapii, Łódź: Wydawnictwo Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej, 2009.

Koźmińska I., Olszewska E., Wychowanie przez czytanie, Warszawa: Świat Książki 2014.

– , Z dzieckiem w świat wartości, Warszawa: Świat Książki 2015.

Nawrot K., Iwańska K., Praktyczny podręcznik Animatora zabaw dziecięcych, Kraków: Centrum Animatora 2015.

– , 101 zabaw animacyjnych pomoc metodyczna dla animatorów zabaw, Kraków: Centrum Animatora 2015.  

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Przywitanie

Uczniowie wraz z prowadzącym stają w kole. Wszyscy witają się i przedstawiają, odbijając od podłogi piłkę tenisową. Wędrówka piłki wyznacza kolejność przedstawiania się osób – każdy uczestnik po złapaniu piłki przedstawia się imieniem oraz podaje swój ulubiony kolor, np. Basia – zielony. Następny uczeń, który złapał piłkę, powtarza wszystkie imiona swoich poprzedników oraz ich ulubione kolory, np. „Basia – zielony, Kasia – fioletowy, Jacek – niebieski, ja jestem Marcin, mój ulubiony kolor to żółty”. Zabawa sprzyja rozwijaniu koncentracji oraz zapamiętywania przy jednoczesnej...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 60 zł do końca roku 2023. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.