Nastolatki i książki – najnowsze wyniki badania czytelnictwa

W listopadzie 2017 roku przeprowadzono kolejną edycję badania czytelnictwa polskiej młodzieży w wieku 15-16 lat. Artykuł prezentuje i obszernie omawia ich wyniki, analizuje postawy czytelnicze nastolatków i najważniejsze trendy lekturowe.

Już po raz czwarty zbadano postawy czytelnicze uczniów w wieku 15-16 lat. Kolejna edycja badania czytelnictwa polskiej młodzieży śledząca trendy w jej czytelniczych preferencjach, aktywności i motywacjach została zrealizowana w listopadzie 2017 roku w 104 szkołach.

Ankiety wypełniło 1794 uczniów, 1785 rodziców, 104 dyrektorów, 104 nauczycieli języka polskiego uczących w wylosowanych klasach. Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Książki i Czytelnictwa w Bibliotece Narodowej, a jego źródłem finansowania była dotacja MKiDzN1. Podstawowym celem badania czytelnictwa młodzieży jest śledzenie praktyk czytelniczych i ich społeczno-kulturowych uwarunkowań związanych z długimi, złożonymi tekstami, utworami piśmiennymi, jakimi są książki. Książki mogą być w dowolnym formacie: tradycyjnym, drukowanym na papierze, bądź w wersji cyfrowej, w postaci e-booka czy też innej...

Dalszy ciąg dostępny jest

dla posiadaczy prenumeraty zamówionej w Wydawnictwie Sukurs.

Otrzymasz dostęp do archiwum z 4 tysiącami artykułów, drukowane numery pocztą i wiele narzędzi dla bibliotekarzy.

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.