Uzyskaj dostęp do portalu. Zamów prenumeratę lub zaloguj się.

Nauczyciel bibliotekarz w szkole i bibliotece szkoły średniej

W przeciwieństwie do szkół podstawowych, gdzie (zwłaszcza w klasach młodszych) uczniowie z reguły chętnie biorą udział w różnego rodzaju akcjach, praca z nastolatkami w wieku licealnym bywa dla bibliotekarzy dużym wyzwaniem. Jak zachęcać młodzież, jak nagradzać, jak organizować z nią dodatkowe przedsięwzięcia?

Istotnym problemem, z jakim w szkołach średnich musi się zmierzyć nauczyciel bibliotekarz, jest trudność z zachęcaniem młodzieży do angażowania się w dodatkowe działania. W przeciwieństwie do szkół podstawowych, gdzie (zwłaszcza w klasach młodszych) uczniowie z reguły chętnie biorą udział w różnego rodzaju akcjach. Jak zachęcać młodzież, jak nagradzać, jak organizować z nią dodatkowe przedsięwzięcia?

Klimat biblioteki

O klimacie biblioteki, o jej wartości w oczach uczniów i nauczycieli, o tym, czy czytelnicy będą ją uważali za przyjazną i chętnie odwiedzali, decyduje nauczyciel bibliotekarz, pracujący z pasją i lubiący młodzież oraz swoją pracę. Nauczyciel bibliotekarz musi znaleźć w sobie spokój i życzliwość w kontaktach z uczniami i nauczycielami oraz mieć dla nich czas. Nauczyciele przedmiotów często mogą liczyć w bibliotekach szkolnych na cichy kącik do samodzielnej pracy i odpoczynku, na kawę i coś słodkiego, na twórcze dyskusje przy planowaniu kolejnych zadań czy analizie przedsięwzięć już...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Od 18 zł miesięcznie. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 30 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

Informacje
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.