Nie lękajcie się!

Scenariusz montażu poświęconego przesłaniu Jana Pawła II

Scenariusz oparty na tekstach Jana Pawła II nie tylko porusza kwestie wiary, lecz także ukazuje zmagania człowieka z problemami codzienności.

Muzyka: Zbigniew Preisner: Requiem dla mojego przyjaciela, Henryk Górecki: Symfonia pieśni żałosnych, nagranie odgłosów natury, dowolnie wybrany fragment muzyki techno w wersji tylko instrumentalnej.

Scenografia: Napis: „Nie lękajcie się!” umieszczony na środku sceny. Trzy różne obrazy postaci Ojca Świętego (z twarzą: skupioną na modlitwie, uśmiechniętą, za­troskaną), zawieszone jeden nad drugim; każdy z nich oświetlany punktowo w trakcie przedstawienia. Duży kamień (bądź jego imitacja), na którym można usiąść – umieszczony na proscenium.

Kostiumy: Aktorzy ubrani w luźne stroje (dziewczyny – długie jednokolorowe sukienki, chłopcy – płócienne lub lniane spodnie i koszule, dzieci – w strojach dowol­nych), występują boso bądź w sandałach z rzemienia; jeden z chłopców występuje w szacie jak za czasów Chrystusa.

SCENA I

W tle: Requiem dla mojego przyjacie­la. Adam, siedzący do tej pory tyłem do widowni, odwraca się. Jego twarz częściowo okrywa kaptur.

Adam: Na imię mam Adam. Od tylu już lat żyję jak człowiek wygnany z mojej oso­bowości, a równocześnie skazany na to, by ją zgłębiać. W ciągu tych lat docierałem do niej w nieustającym trudzie, często jednak myślałem z przerażeniem, że ją gubię, że oto zaciera się pośród procesów historii, gdzie decyduje ilość, masa. (Przez scenę przechodzą różni ludzie, symbolizujący za pomocą rekwizytu, zachowa­nia znak naszych czasów; w sposób bezładny i przypadkowy wypełniają...

Dalszy ciąg dostępny jest

dla posiadaczy prenumeraty zamówionej w Wydawnictwie Sukurs.

Otrzymasz dostęp do archiwum z 4 tysiącami artykułów, drukowane numery pocztą i wiele narzędzi dla bibliotekarzy.

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

...lub pobierz ten scenariusz za 9 zł

ze strony Scenariusze.edu.pl