Nigdy nie wkładaj serca do gipsu!

Nigdy nie wkładaj serca do gipsu!
Ilustracja: Adobe Stock

Scenariusz zajęć biblioterapeutycznych dla młodzieży i dorosłych poświęconych potrzebom emocjonalnym, wyrażaniu emocji i empatii.

Temat: Serce potrzebuje czasu i…?
Cele:
  • pomoc w określeniu indywidualnych potrzeb emocjonalnych;
  • wzmocnienie śmiałości uczestników w mówieniu o swoich emocjach;
  • uświadomienie konieczności dbania o własne emocje;
  • uwrażliwienie na pomaganie i wspieranie innych;
  • wzmocnienie zdolności do empatycznego wspierania innych;
  • wzmocnienie poczucia sprawczości.
Warunki techniczne:
  • liczba uczestników:
  • 15-20 osób;
  • wiek uczestników: młodzież/ osoby dorosłe;
  • miejsce: sala lekcyjna, świetlica szkolna lub sala szkoleniowa;
  • czas trwania: 90 minut (po 45 minut na część I i II).
Treści przekazywane:
  • rozpoznanie własnych potrzeb emocjonalnych;
  • znaczenie empatycznego wsparcia i pomocy innym;
  • metody podejmowania konkretnych działań wspierających.
Metody pracy:
  • praca z tekstem;
  • pogadanka;
  • burza mózgów;
  • metoda plakatu;
  • ekspresja plastyczna;
  • trening kreatywności.
Formy pracy:
  • indywidualna;
  • grupowa;
  • zbiorowa.
Materiały:
  • tekst bajki;
  • duży brystol ze szkicem półki na składniki (np. według ilustracji w książce);
  • dla każdej grupy: papier A4, kolorowy blok techniczny, kredki, pisaki, nożyczki, klej, różne pojemniczki;
  • wytyczne dla filii pracowni Aurory, wzór ulotek do składników;
  • składniki – według uznania prowadzącego, np.: w wersji I – kulki, pióra, cekiny, płatki, kolorowy piasek, pompony, guziki, kryształki, brokat, konfetti itp., ozdoby dekoracyjne, a także np. mak, ryż, mąka, soczewica, miód, orzechy w skorupce; w wersji II – składniki przeznaczone realnie do jedzenia: orzechy, żurawina, cukierki, żelki,
  • różne rodzaje suszonych owoców itp. (ze względu na to, że wersja II zakłada spożywanie składników, konieczne jest uzyskanie wiedzy o uczuleniach alergicznych uczestników przed przystąpieniem do pracy w grupach);
  • dla każdego uczestnika: plasterek radości, czyli apteczne plastry opatrunkowe z napisem „radość”.
Literatura wykorzystana do zajęć:
  • Jędrzejewska-Wróbel R.: Pracownia Aurory, Warszawa: Wydawnictwo Bajka, 2019.
  • Wzór ulotek do składników: tekst napisany przez Roksanę Jędrzejewską-Wróbel.

Przebieg zajęć:

Część I

  1. Powitanie uczestników i wprowadzenie do tematu zajęć: swobodna rozmowa o zawodach, przykładowe rodzaje zawodów. Co robi osoba wykonująca konkretny zawód? Czego musiała się nauczyć?
    Refleksja o zawodach, które już nie istnieją, oraz tych, które powstały w ostatnich latach, a wcześniej ich nie było.

  2. Odczytanie tekstu w całości połączone z pokazem ilustracji. Prośba, aby uczestnicy dokładnie im się przyglądali.

  3. Wspólna rozmowa o tekście z uwzględnieniem wątków takich jak: konieczność troski o własne serce jest równoznaczna z koniecznością dbania o swoje emocje, a także emocje innych;...

Dalszy ciąg dostępny jest

dla posiadaczy prenumeraty zamówionej w Wydawnictwie Sukurs.

Otrzymasz dostęp do archiwum z 4 tysiącami artykułów, drukowane numery pocztą i wiele narzędzi dla bibliotekarzy.

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

10/2020

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 10/2020

W cenie 20,00 zł

Zamów numer
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.
Do pobrania