Pandemia w literaturze

8 publikacji z chorobą w tle

Przeczytaj artykuł w PDF
Format .pdf, 122,17 KB

Propozycje książkowe dotyczące pandemii i edukacji zdrowotnej.

Sekretne życie wirusów

Mariona Tolosa Sistere
Debit

ISBN: 9788380574250

3+
Popularnonaukowy picturebook

Świetnie zilustrowana i dopasowana do poznawczych możliwości najmłodszych uczniów publikacja poświęcona wirusom. Z książki można się dowiedzieć np., z czego są one zbudowane, jak się rozmnażają oraz jakie rodzaje wirusów występują. Dodatkowo na końcu popularnonaukowego opracowania zamieszczono zbudowany z 10 pytań quiz, który bibliotekarz może wykorzystać do pracy z dziećmi. Bezpośredni język, forma picturebooka oraz ograniczony zasób treści przekazywanych na stronie sprawiają, że o tytułowym sekretnym życiu wirusów bardzo przyjemnie się czyta. Wielkim atutem tej książki jest także barwna, artystyczna grafika.

Basia i chorowanie

Zofia Sandecka
Ilustracje: Marianna Oklejak
Harper Collins Polska / HarperKids

ISBN: 9788327658937

Choroba oczami najmłodszych

Niezwykle sympatyczna bohaterka w kolejnej części swoich przygód musi się zmierzyć z chorobą zakaźną. Tata Basi zmaga się z nieprzyjemną odmianą rotawirusa, a dziewczynka szybko łapie od niego infekcję. Opieka nad chorym, pobyt w szpitalu, nieprzyjemne dolegliwości – autorka porusza te tematy, oswajając z nimi dziecko. Basia i chorowanie to świetny pretekst do biblioterapeutycznej rozmowy z dziećmi o przykrych sytuacjach, których najmłodsi doświadczają podczas rozmaitych infekcji, oraz o sposobach radzenia sobie w okresie choroby. Warto polecać tę serię niewprawnym w czytaniu uczniom klas I-II.

Zuzia w czasie pandemii

Liane Schneider
Ilustracje: Janina Görrissen
Media Rodzina

ISBN: 9788380088320

3+
Dzieci zamknięte w domach

Koronawirus wkradł się również do świata Zuzi – znanej dzieciom z popularnej serii Mądra Mysz. Dziewczynka nie rozumie, dlaczego wszystko jest objęte lockdownem – chciałaby znów uczęszczać na basen, spotkać się z kolegami i bliskimi. Rodzice tłumaczą jej konieczność przestrzegania narzuconych reguł, objaśniają, czym jest home office, proponują aktywne metody spędzania czasu w domu. Na końcu książeczki zamieszczono pocztówkę motywacyjną „Razem nam się uda!” – warto wykorzystać ten motyw i wysłać podobne kartki z uczniami np. jako wsparcie dla medyków. Świetna seria do nauki czytania, która sprawdzi się w klasach młodszych.

Emilka i Maks na tropie wirusów i bakterii

Ireneusz Korpyś
Sfinks

ISBN: 9788380771369

6+
Bajeczka edukacyjna

Sympatyczne mysie rodzeństwo – Emilkę i Maksa – dopada infekcja. Dziadek Antoni tłumaczy myszkom, skąd wzięły się drobnoustroje, jak zadbać o własne zdrowie oraz czym jest wszechobecny koronawirus. Autor stawia na proste komunikaty dotyczące dbania o czystość rąk czy zębów i ilustruje podstawowe zasady higieny czytelnymi obrazkami. W książce można znaleźć także objaśnienia pojęć takich jak epidemia czy kwarantanna. Cieniutka bajeczka edukacyjna, która ujmuje temat całościowo.

Pies w czasach zarazy

Dorota Combrzyńska-Nogala
Ilustracje: Artur Nowicki
Literatura

ISBN: 9788376729114

7+
Dla nastolatków

Na oczach trzynastoletniego Wiktora wybucha pandemia koronawirusa. Początkową radość z braku konieczności chodzenia do szkoły stopniowo zastępuje frustracja. Pewną dozę brawury i szaleństwa w życie chłopca wnoszą Ninka, As i Bazyl… Autorka kreśli panoramę pandemii widzianą oczami młodego człowieka i przedstawia w świecie fabularnym elementy rzeczywistości dobrze znanej wszystkim Europejczykom. Ograniczenia prawne, odpowiedzialność społeczna, bycie online są tu jednak tylko tłem przygody, w wyniku której nieoczekiwanie powstają nowe przyjaźnie. Fabuła książki kończy się wraz z letnim ponownym otwarciem gospodarki. Książka utrzymana jest w wesołej konwencji. Co ciekawe, zamieszczone gdzieniegdzie komentarze dotyczące koronawirusowej sytuacji nie dezaktualizują się pomimo zmian przy kolejnych falach epidemii.

Prawa epidemii: skąd się epidemie biorą i czemu wygasają?

Adam Kucharski
Mamania

ISBN: 9788366577053

Zrozumieć epidemię

Bardzo przystępnie napisana publikacja Adama Kucharskiego – naukowca zawodowo zajmującego się badaniami nad epidemią. Łańcuchy epidemii, krzywe epidemii, wygaszanie, kolejne fale… Kucharski omawia pojęcia nieustannie towarzyszące konferencjom prasowym polityków na kilkudziesięciu przykładach studiów przypadków. Zjawiska, o których badacz pisze, i przedstawiana przez niego skala rozmaitych epidemii, z którymi ludzkość zmagała się na przestrzeni wieków, wywierają ogromne wrażenie na odbiorcy. Co ciekawe, modele matematyczne, które Kucharski omawia, oraz historia wybuchów epidemii opisane są lekkim, wręcz niezwykle przyjemnym literackim stylem. Świetny popularnonaukowy i niezwykle potrzebny do uporządkowania bieżącej wiedzy tytuł.

Pandemia! Covid-19 trzęsie światem

Slavoj Žižek
Mamania

ISBN: 9788366577275

W kręgu wartości uniwersalnych

Krótkie eseje filozofa dotyczące wartości uniwersalnych, polityki ogólnoświatowej i mechanizmów rynkowych w pandemii. Žižek prezentuje bardzo spójną narrację przedstawiającą głęboko filozoficzne rozważania. Książka nie jest jednak czysto teoretycznym dyskursem, ale ukazuje złożony i ukryty pod powierzchnią obraz europejskiego społeczeństwa. Jakie jeszcze wnioski możemy wyciągnąć, obserwując działania przywódców na całym świecie oraz działania jednostek? Niebywała erudycja autora czujnie badającego społeczne zjawiska porusza i skłania do refleksji. Lektura konieczna dla oczytanych uczniów szkół ponadpodstawowych.

Pandemia 2. Kroniki straconego czasu

Slavoj Žižek
Mamania

ISBN: 9788366750104

Mocne eseje

Druga pandemiczna książka Žižka. Tematy, wątki, zjawiska, które nie znalazły się w Pandemii!, zostały w Kronikach… opisane przez pryzmat społecznych mechanizmów, a także mentalności kultury europejskiej. Odnoszę wrażenie, że te eseje – pisane z perspektywy kolejnych miesięcy przyzwyczajania się do stałej obecności wirusa – jeszcze bardziej oddają dynamikę napięć społecznych. Žižek nie boi się szokujących tematów (takich jak np. wzrost sprzedaży sekslalek) i formułuje odważne tezy, które stawiają pod znakiem zapytania wiele myślowych konstruktów będących w codziennym obiegu. Publikacja, której przeczytanie ma szansę znacząco wpłynąć na postrzeganie świata przez starszą młodzież.

Legenda
Królowa Książek
Książka na medal
Śmieszna
Świetne ilustracje
Dobra
Przeciętna
Kiepska
Do głośnego czytania
Dla nauczycieli/rodziców
+
Wiek odbiorców
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.