Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Po co komu plotka?

Scenariusz zajęć biblioterapeutycznych

Scenariusz zajęć biblioterapeutycznych poświęconych plotce i uwrażliwiających na negatywne konsekwencje rozpowszechniania niesprawdzonych informacji.

Cele:

– uwrażliwienie młodzieży na kulturalne zachowanie;

– uzmysłowienie uczniom, jakie konsekwencje może mieć plotka;

– rozbudzanie wśród młodzieży empatii i postaw prospołecznych;

– rozbudzanie zainteresowań czytelniczych młodzieży;

– kształtowanie wzorców osobowych w oparciu o teksty biblioterapeutyczne.

Metody: praca z tekstem, dyskusja.
Formy pracy: indywidualna i zbiorowa.
Liczba uczestników: 25-30 osób, może być mniej.
Czas pracy: 45 minut.

Bibliografia:

Ewa Barańska: Kamila. Warszawa: Telbit, 2006

Jan Brzechwa: Ptasie plotki. Warszawa: Sara, 2011

Madonna: Jabłka Pana Peabody’ego. Poznań: Zysk i S-ka, 2003

Plotka. „Cogito” 2012, nr 22, s. 8-9

Przebieg zajęć

  • Przywitanie klasy i przedstawienie celów zajęć.
  • Gra dydaktyczna. Każdy z uczestników otrzymuje pustą kartkę i rozrywa ją na strzępy. Następnie wszystkie części zostają zebrane do jednego pudełka. Prowadzący prosi uczestników o wybranie swoich części kartki, tak aby powstała pierwotna całość. Uczestnicy zgodnie stwierdzają, że jest to niezwykle trudne, raczej niemożliwe.
  • Głośne odczytanie wiersza Jana Brzechwy Ptasie plotki
  • Burza mózgów: Plotka – co to takiego? Kto plotkuje? Po co plotkujemy?
  • Odczytanie głośno przez prowadzącego tekstu Jabłka Pana Peabody’ego autorstwa Madonny.
  • Rozmowa na...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 60 zł do końca roku 2023. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.