Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Początek roku szkolnego

– 7 sprawdzonych patentów na rozkręcenie czytelnictwa

Po pierwszych dniach września przychodzi czas, w którym zaczyna się myśleć o zaktywizowaniu uczniów i zachęceniu ich do korzystania ze szkolnego księgozbioru. Z jakich pomysłów warto skorzystać?

Sposobów na promocję czytelnictwa i wyrobieniu w nich nawyku czytelniczego nie brakuje. Niektóre są czasochłonne, inne wymagają sporego nakładu energii. Przedstawiamy 5 prostych pomysłów, jak na nowo zwabić uczniów do biblioteki szkolnej.

  1. Klub Pożeraczy Książek

    W tym roku szkolnym proponujemy gotową akcję czytelniczą do realizacji w bibliotece. Akcja Pożeracze książek polega na realizacji przez dzieci zadań z rozdanych kuponów imitujących karty lojalnościowe sieci handlowych. 
    Głównie polegają one na czytaniu książek z poszczególnych kategorii. Tworząc zasady akcji korzystaliśmy z doświadczeń zebranych podczas organizowania poprzednich, które okazały się dużym sukcesem w tysiącach szkół. Zasady akcji i karty do pobrania znajdują się tutaj.

  2. Bilet powrotny do biblioteki

    Akcja, która cieszyła się ogromnym powodzeniem w wielu bibliotekach szkolnych. Pozwoli przywitać w bibliotece uczniów wracających do szkół i zachęcić ich do aktywnego korzystania. Akcja jest formą zabawy, można w nią zaangażować rodziców. Nie wymaga dużej aktywności uczniów ani skomplikowanych przygotowań. Szczegóły akcji oraz projekt biletu dla uczniów, plakat, list do rodziców i dyplom można znaleźć tutaj.

  3. Czytam i koloruję

    Anna Giniewska i Magdalena Kacprzak jeszcze w trakcie edukacji zdalnej zaproponowały ciekawy pomysł prostego wyzwania czytelniczego, związanego z kartą pracy – kolorowanką. Na kartach znalazły się rysunki, które uczeń może pokolorować po wcześniejszym treningu czytania. Wzory kart kolorowanek i szczegółowy opis pracy z tym wyzwaniem można znaleźć w artykule Edukacja zdalna. Jak motywować do czytania

  4. Biblioteczne kółko-krzyżyk

    Inną propozycję czytelniczego wyzwania można znaleźć w artykule Sylwii Krieger. Uczniowie skreślają wybrane kategorie książek z szablonu, a jednocześnie sami szukają w bibliotece pozycji, które mogłyby ich zainteresować. Schemat wyzwania dostępny jest w artykule Rok pod tytułem.

  5. Tworzę w bibliotece

    W ciekawy sposób o akcjach plastycznych napisała Agnieszka Stasiak-Wiórkiewicz w artykule Cykliczne akcje plastyczne. Autorka stworzyła w swojej bibliotece przestrzeń, w której dzieci mogą przy przygotowanym stoliku pracować z arkuszem brystolu, koszykiem kredek nad tworzeniem tematycznego plakatu. Jest to zupełnie niewymagająca forma, która sprawiła, że dzieci chętnie będą wracać do biblioteki.

  6. Gotowe karty pracy

    Przydają się zarówno podczas lekcji bibliotecznych, jak i nagłych zastępstw. Gotowe zadania i zabawy czytelnicze, które nie wymagają żadnego przygotowania, a jedynie skserowania i rozdania uczniom. Przygotowaliśmy wersje dla każdej grupy wiekowej. Są dostępne tutaj.

  7. Pomysły na przywitanie uczniów szkół średnich.

    Wielokrotnie omawialiśmy problem z trafieniem do nastolatków z działaniami obejmującymi promocję czytania. Tutaj proponujemy konkretne przykłady powitania uczniów i realizacji przysosobienia bibliotecznego ze szkół średnich.
Informacje

Typ: Pomysły na działania

Temat:
Promocja czytelnictwa i biblioteki

Poziom: Klasy I-III, Klasy IV-VIII

Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.