Praca bibliotek w nowym roku szkolnym a pandemia

Na początku wakacji 2020 rząd ogłosił powrót do szkół na zasadach pracy stacjonarnej. Nikt jednak nie wie, co w kwestii koronawirusa w najbliższych miesiącach się wydarzy. Powrót do pracy raczej nie będzie łatwiejszy niż czerwcowe zakończenie roku szkolnego. Trzeba będzie inaczej organizować udostępnianie księgozbioru. Jak? Wiele zależy od zarządzeń dyrekcji szkół, a to z kolei wiąże się z zaleceniami organów prowadzących.

Dyrekcja decyduje

Wszyscy nauczyciele bibliotekarze, często nadmiernie przejęci swoją rolą w szkołach, powinni pamiętać o jednym – w każdej szkole ostateczne decyzje podejmuje dyrektor i to on (a nie nauczyciel bibliotekarz) za nie odpowiada. To dyrekcja powinna zatwierdzić organizację pracy biblioteki: kontakty z czytelnikami, zabezpieczenie zwrotów zbiorów, udostępnianie w odpowiednim systemie bezpieczeństwa itp.

Wielu nauczycieli bibliotekarzy wypowiada się na forach zawodowych w tonie podejmowania samodzielnie decyzji w kwestii organizacji pracy biblioteki w okresie zagrożenia epidemicznego. Tymczasem nauczyciel...

Dalszy ciąg dostępny jest

dla posiadaczy prenumeraty zamówionej w Wydawnictwie Sukurs.

Otrzymasz dostęp do archiwum z 4 tysiącami artykułów, drukowane numery pocztą i wiele narzędzi dla bibliotekarzy.

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

07-08/2020

...lub zamów numer Biblioteka w Szkole 07-08/2020

W cenie 40,00 zł

Zamów numer