Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Prawnik odpowiada

i
Stan prawny na październik 2016. Artykuł może być w części lub w całości nieaktualny.

Odpowiedzi na następujące zagadnienia:

  • Zakres badań okresowych nauczycieli
  • Nagroda w czasie urlopu macierzyńskiego
  • Wynagrodzenie w czasie urlopu zdrowotnego
  • Czy można obniżyć lub zawiesić dodatek motywacyjny?
  • Godziny ponadwymiarowe dla niepełnoetatowca
  • Wynagrodzenie za pracę w wakacje

Zakres badań okresowych nauczycieli

Nauczyciel chciałby podczas badań pracowniczych zrobić również badania okulistyczne. Czy można dopisać okulistę do badań okresowych dla nauczyciela? Jakie badania są obowiązkowe dla nauczyciela?

Praca na stanowisku nauczyciela jest pracą wymagająca stałego i długotrwałego wysiłku głosowego, co oznacza, że zakres badań okresowych obejmuje badanie ogólne, badanie laryngologiczne, a w zależności od wskazań laryngologa – badania foniatryczne. Badania okulistyczne nie wchodzą więc w zakres badań okresowych na stanowisku nauczyciela. Jeżeli jednak nauczyciel użytkuje monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowej normy czasu pracy (tj. cztery godziny), to elementem badań okresowych jest również badanie okulistyczne. Wtedy jest ono obowiązkowe.

Nagroda w czasie urlopu macierzyńskiego

Czy nauczycielce przebywającej na urlopie macierzyńskim można wypłacić nagrodę wójta z okazji Dnia Edukacji Narodowej?

Tak. Gdy z uwagi na spełnienie w okresie przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego kryteriów określonych przez organ prowadzący nauczycielce została przyznana nagroda, sam fakt korzystania z urlopu nie stanowi przeszkody do jej wypłacenia.

Wynagrodzenie w czasie urlopu zdrowotnego

W dniu 18 lipca 2016 r. nauczyciel bibliotekarz złożył wniosek o urlop dla poratowania zdrowia od 1 września 2016 r. do 30 czerwca 2016 r. W maju 2016 r. otrzymał ograniczenie zatrudnienia z 30/30 na 15/30 etatu od 1 września 2016 r. Jakie wynagrodzenie otrzyma podczas trwania urlopu dla poratowania zdrowia?

Nauczyciel powinien otrzymywać wynagrodzenie zasadnicze i dodatek za wysługę lat w wysokości proporcjonalnej do obniżonego wymiaru zatrudnienia. W sytuacji, gdy nauczyciel spełnia warunki do otrzymania urlopu dla poratowania zdrowia, to dyrektor udziela takiego urlopu. Jeżeli orzeczenie lekarskie wskazujące okres urlopu dla poratowania zdrowia zostanie wydane przed datą ograniczenia zatrudnienia, a także wniosek nauczyciela zostanie złożony w tym okresie, należy uznać, że nauczyciel spełnia przesłankę zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy i należy mu udzielić urlopu dla poratowania zdrowia na cały okres wskazany w orzeczeniu. Odrębną kwestią pozostaje natomiast wynagrodzenie nauczyciela przebywającego na urlopie zdrowotnym. Podczas urlopu nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze i dodatek za wysługę lat oraz inne świadczenia pracownicze, w tym dodatki socjalne. Natomiast obniżenie pensum powoduje, iż nauczyciel w tym okresie pobiera odpowiednio niższe wynagrodzenie (proporcjonalne do obniżonego wymiaru).

Czy można obniżyć lub zawiesić dodatek motywacyjny?

Czy nauczyciel przebywający na zwolnieniu lekarskim lub innej usprawiedliwionej nieobecności może mieć zmniejszony lub zawieszony dodatek motywacyjny?

Nie. Co prawda szczegółowe warunki przyznawania dodatku motywacyjnego oraz jego wysokość określa organ prowadzący szkołę w drodze regulaminu wynagradzania uzgadnianego ze związkami zawodowymi, ale organ nie jest upoważniony do określania zasad pozbawiania nauczycieli dodatku motywacyjnego czy jego obniżania. Jednak w zależności od organu prowadzącego szczegółowe regulacje w tym zakresie mogą się różnić. Jeżeli organ prowadzący w swoim regulaminie umieści odpowiednie zapisy, to dodatek może być wypłacany również w okresie, kiedy nauczyciel faktycznie zaprzestał wykonywania dodatkowych zadań (np. w czasie zwolnienia lekarskiego czy innej usprawiedliwionej nieobecności – urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego). Zatem w pierwszej kolejności należy sięgnąć do regulaminu wynagradzania i sprawdzić, jak to zostało uregulowane w danej jednostce.

Godziny ponadwymiarowe dla niepełnoetatowca

Nauczyciel zatrudniony jest w tej samej placówce na dwóch umowach o rożnych wymiarach etatu, tj. pedagoga 12,5/25 etatu i 15/30 etatu bibliotekarza, ma też nadgodziny na etacie pedagoga (5,5 godziny). Czy w tej sytuacji nie powinien być zatrudniony na etacie 18/25 pedagoga bez nadgodzin?

Nauczycielowi nie można przydzielić godzin ponadwymiarowych na stanowisku pedagoga. Należy mu zwiększyć wymiar zatrudnienia, np. aneksem. Godziny ponadwymiarowe można przyznać tylko nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, ponieważ są to godziny ponad obowiązkowe pensum nauczyciela (określone w art. 42 ust. 3 lub 7 Karty Nauczyciela). Nauczyciel niepełnozatrudniony może realizować tylko godziny doraźnych zastępstw. Jeśli istnieje potrzeba przyznania godzin zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych nauczycielowi niepełnozatrudnionemu, to jest to możliwe tylko poprzez zwiększenie mu zatrudnienia (np. przez zawarcie porozumienia stron na pewien okres w roku szkolnym).

Wynagrodzenie za pracę w wakacje

Jestem nauczycielem bibliotekarzem zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin w szkole podstawowej, do której uczęszcza około 400 uczniów. Podczas tegorocznych wakacji letnich poświęciłam około 20 godzin na uporządkowanie podręczników zwróconych przez pierwszo-, drugo-i czwartoklasistów (po zakończeniu zajęć szkolnych w czerwcu), natomiast by przygotować podręczniki dla uczniów klas I, II, III, IV i V (w sierpniu), spędziłam w szkole 40 godzin. Do czasu mojej pracy w wakacje należy doliczyć 20 godzin pracy w domu, które przeznaczyłam na przygotowywanie dokumentacji – sporządzanie list służących do potwierdzania wypożyczenia podręczników i odbioru materiałów ćwiczeniowych, a także inwentaryzowanie zakupionych książek. Łącznie na pracę z podręcznikami podczas tegorocznych wakacji poświęciłam 14 dni. Wiem, że nauczyciel może być zobowiązany przez dyrektora do wykonania podczas ferii letnich prac związanych z zakończeniem oraz rozpoczęciem roku szkolnego, jednak czynności te nie mogą zająć mu więcej niż siedem dni. Czy ,,pracę z podręcznikami” można uznać za tego typu czynność? Czy nauczyciel bibliotekarz może żądać wynagrodzenia za tę pracę? 

Wynagrodzenie byłoby możliwe pod warunkiem, że powyższe zadania zlecił dyrektor, a nie kiedy nauczyciel wykonywał je z własnej inicjatywy. Podobnie jest w przypadku dyrektora czy wicedyrektora, który wykonuje zadania w szkole związane z inwestycjami albo kapitalnymi remontami. Co prawa w tym przypadku przysługuje nie wynagrodzenie, a urlop uzupełniający, ale chodzi o zasadę powierzania prac w wakacje. Aby można było domagać się wynagrodzenia, należy posiadać zobowiązanie otrzymane od dyrektora, najlepiej w formie pisemnej, do wykonywania opisanych prac. Jeżeli nie ma dokumentu, to nie ma podstaw prawnych do dochodzenia wypłaty dodatkowego wynagrodzenia. Nauczyciel nie może samodzielnie podjąć decyzji o niewykorzystywaniu urlopu wypoczynkowego w okresie ferii. Robi to na wyraźne zlecenie dyrektora. Dyrektor nie może poza tymi siedmioma dniami zlecić wykonywania pracy w inne dni. Polecenie służbowe dyrektora wykonywania pracy przez nauczyciela powyżej siedmiu dni w okresie jego urlopu wypoczynkowego stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym (w tym przypadku prawu do urlopu wypoczynkowego). Nauczyciel może odmówić wykonania takiego polecenia, bowiem jest one sprzeczne z prawem, w szczególności z art. 64 ust. 2 Karty Nauczyciela. Przepis ten dopuszcza możliwość zobowiązania nauczyciela do wykonywania niektórych czynności w czasie urlopu wypoczynkowego.

Tutaj dochodzimy do kolejnego problemu, czy praca związana uporządkowaniem, inwentaryzowaniem jest pracą, którą bibliotekarz może wykonywać w czasie wakacji. Niestety nie ma przepisów, które jednoznacznie by to określiły. Decyzja co do kwalifikacji tych zadań należy do dyrektora i pracownika, który zawsze może odmówić ich wykonywania w wakacje, jeżeli uzna, że nie mieszczą się pracach związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego. W mojej ocenie te prace nie są z tym bezpośrednio związane. Prace porządkowe i inwentaryzacja podręczników powinny być wykonane w czasie roku szkolnego, a nie w wakacje.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

Informacje

Źródło:
Biblioteka w Szkole nr 10/2016

Typ: Prawo

Stan prawny: październik 2016

Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.