Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Prawnik odpowiada

i
Stan prawny na wrzesień 2017. Artykuł może być w części lub w całości nieaktualny.

Odpowiedzi radcy prawnego na pytania zadane przez czytelników.

Poruszane w numerze tematy to:

  • Etat łączony – prawidłowe podpisanie umowy
  • Awans bibliotekarza ze stopniem naukowym doktora
  • Wynagrodzenie za doraźne zastępstwa
  • Jakie pieczątki w bibliotece szkolnej?
  • Siedmioletni okres pracy przy urlopie dla poratowania zdrowia
  • Kto może być wychowawcą oddziału?
  • Obowiązek napisania przez nauczyciela samooceny
  • Świadczenie z ZFŚS przy zatrudnieniu na zastępstwo

Etat łączony – prawidłowe podpisanie umowy

Zgodnie z zatwierdzonym arkuszem nauczyciel powinien prowadzić zajęcia w bibliotece i w szkole, z tego: w bibliotece 16 godzin (z pensum 30 godzin) a w szkole 15 godzin (z pensum 18 godzin). Po połączeniu etatu jego pensum wynosi 23 godziny, łączna liczba godzin to 31 godzin, w tym 8 ponadwymiarowych. Czy dyrektor poprawnie zawarł z nim aneks do umowy o pracę, podając w nim jedynie wymiar czasu pracy nauczyciela po zmianie, tj. 23 godziny zajęć bez wskazania miejsca jego wykonywania?

Tak. W związku z tym prawidłowo w umowie o pracę wymieniono zajmowane stanowiska z różnym wymiarem pensum: nauczyciela bibliotekarza i nauczyciela przedmiotu oraz wymiar zatrudnienia wynoszący pełen etat. Umowa o pracę powinna m.in. określać stanowisko i miejsce pracy nauczyciela oraz wymiar etatu. W ramach jednej umowy o pracę nauczycielowi można powierzyć rożne stanowiska pedagogiczne, o różnym wymiarze pensum, zaś tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela realizującego w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin (tzw. pensum łączone) ustala się według uchwały organu prowadzącego. W umowie nie ma potrzeby ani obowiązku określania wymiaru godzin na poszczególnych stanowiskach, ponieważ o przydziale godzin decyduje dyrektor w ramach wymiaru etatu oraz zajmowanych stanowisk. Godziny ponadwymiarowe, jako przydzielane ponad wymiar pełnego pensum, nie są ujmowane w umowie o pracę.

Awans bibliotekarza ze stopniem naukowym doktora

Czy nauczycielowi zatrudnionemu w szkole podstawowej jako stażysta (drugi rok pracy jako nauczyciel stażysta, ponieważ jest zatrudniany na 5/30 etatu jako nauczyciel bibliotekarz) można z automatu bez odbywania stażu na kolejny stopień awansu zawodowego zmienić stopień na nauczyciela kontraktowego? Nauczyciel ten doniósł zaświadczenia o ukończeniu studiów doktoranckich, ale nie ma jeszcze stopnia naukowego doktora. Nauczyciel ten nie był nauczycielem akademickim i nie legitymuje się minimum 3-letnim stażem pracy w szkole wyższej, natomiast posiada pięcioletni staż pracy i dorobek zawodowy (dużo publikacji).

Tak. Aby uzyskać stopień awansu zawodowego bez odbywania stażu w opisanym przypadku należy spełnić dwa warunki: posiadać pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy. Zatem nauczyciel powinien udokumentować spełnienie tych przesłanek. Karta Nauczyciela nie zastrzega, iż ma być to okres pracy świadczonej w pełnym wymiarze czasu pracy. Ocena dorobku zawodowego osoby ubiegającej się o uzyskanie stopnia nauczyciela kontraktowego należy do kompetencji dyrektora. Z treści przepisu wynika, że osoba ta winna legitymować się znaczącym dorobkiem zawodowym, a więc wyróżniającym w stosunku do innych osób o podobnych kwalifikacjach. Warunkiem nadania stopnia nauczyciela w tym trybie jest także spełnianie wymagań kwalifikacyjnych. Nauczycielowi stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego nadaje dyrektor. Dla nadania stopnia awansu w opisanym przypadku nie ma znaczenia, że nauczyciel nie posiada stopnia naukowego doktora. Jednak fakt ukończenia studiów doktoranckich może mieć znaczenie przy ocenie dorobku zawodowego nauczyciela.

Wynagrodzenie za doraźne zastępstwa

Nauczyciel zatrudniony jako bibliotekarz w zespole szkół, w którego skład wchodzi szkoła podstawowa i przedszkole, realizował zastępstwa doraźne w przedszkolu. Jak należy naliczyć stawkę godzinową: czy z etatu bibliotekarza (pensum 30 godzin), czy z etatu nauczyciela przedszkola? Nauczyciel nie posiada kwalifikacji do wychowania przedszkolnego.

Odpowiedzi należy szukać w regulaminie wynagradzania nauczycieli. Wynagrodzenie za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. Karta Nauczyciela nie określa zasad wyliczania wynagrodzenia nauczyciela za godziny doraźnych zastępstw w przypadkach szczególnych (np. zastępstwo nauczyciela dydaktycznego w przedszkolu). Natomiast kompetencje w tym zakresie uzyskał organ prowadzący (jednostka samorządu terytorialnego). Organ prowadzący określa szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny doraźnych zastępstw w trybie odrębnej uchwały w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli. Zatem to w regulaminie powinna być zawarta informacja, z jakiego pensum ma być liczona stawka wynagrodzenia w tym przypadku. Jedynie w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej ustalono w przepisach, że wynagrodzenie za godzinę doraźnego zastępstwa ustala się według pensum zajęć realizowanych w ramach zastępstwa.

Jakie pieczątki w bibliotece szkolnej?

Jak powinna wyglądać pieczątka biblioteki szkolnej w szkole podstawowej, używana do stemplowania książek? Czy jest jakiś przepis mówiący o stosowaniu w bibliotece szkolnej okrągłej pieczęci?

Dokumentem, który powinien precyzować, jakie pieczęcie (i z jakimi zapisami – poza nazwą szkoły) używane są w bibliotece szkolnej, jest statut szkoły. W statucie należy sprecyzować, czy pieczęcią, którą stempluje się książki w bibliotece, jest pieczęć okrągła czy też prostokątna. Statut szkoły określa szczegółowo organizację biblioteki szkolnej i zadania nauczyciela bibliotekarza, zgodnie z potrzebami danej szkoły. Szkoła używa pieczęci urzędowej, zgodnie z odrębnymi przepisami – jest to ustawa o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych.

Siedmioletni okres pracy przy urlopie dla poratowania zdrowia

Nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania od 1 września 2012 r. złożyła wniosek o urlop dla poratowania zdrowia. Przez ostatnie 8 lat miała ograniczany wymiar, jednakże była zatrudniana w pełnym wymiarze godzin. Od 1 września 2009 r. do 8 sierpnia 2017 r. była nieobecna w pracy (choroba to 216 dni, urlop macierzyński i wychowawczy 364 dni). Czy w związku z ustaleniem siedmioletniego okresu pracy do pierwszego urlopu zdrowotnego urlop macierzyński i wychowawczy również wliczamy do niezdolności do pracy?

Nie, ale okres urlopu macierzyńskiego i wychowawczego wydłuża okres pracy przed udzieleniem pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia. Do 7-letniego okresu zatrudnienia uprawniającego do urlopu wlicza się okresy niezdolności do pracy wskutek choroby oraz okresy urlopów innych niż wypoczynkowe (trwających łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy). Jeżeli jednak nieobecność nauczyciela trwa dłużej niż 6 miesięcy, wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres. Zatem nie tylko okresy niezdolności do pracy powyżej 6 miesięcy przedłużają okres pracy przed pierwszym urlopem zdrowotnym, ale również okresy urlopów innych niż wypoczynkowe (w tym rodzicielski i macierzyński).

Kto może być wychowawcą oddziału?

Czy wychowawcą klasy IV-VI może być: wychowawca świetlicy, katecheta, bibliotekarka? Wcześniej nigdy nie byli wychowawcami klasy.

Wychowawcą oddziału może być każdy nauczyciel, z wyjątkiem nauczycieli religii. Nauczyciel religii wchodzi w skład rady pedagogicznej szkoły, nie przyjmuje jednak obowiązków wychowawcy klasy. Przepisy prawa nie wykluczają możliwości pełnienia funkcji wychowawcy klasy przez nauczycieli bibliotekarzy czy wychowawców świetlicy. Ograniczeniem może być jednak trudność w pogodzeniu obowiązków tych nauczycieli z obowiązkami wychowawcy klasowego. Zadaniem wychowawcy jest sprawowanie bezpośredniej opieki nad uczniami i kierowanie życiem zespołowym klasy. Im większy kontakt wychowawcy z uczniami klasy, tym lepsze stwarza warunki do wypełniania tej roli, co nie sprzyja decyzji o powierzeniu tej funkcji nauczycielowi bibliotekarzowi czy wychowawcy świetlicy. Nie mają oni zajęć edukacyjnych z klasami, więc kontakt z klasą ograniczyłby się do jednej godziny tygodniowo w ramach lekcji wychowawczej. Nauczyciele ci mają zwiększone pensum i zajęte przerwy międzylekcyjne. Jednak zadania i obowiązki, także związane z pełnieniem funkcji wychowawcy klasowego, powierza pracownikom dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę kwalifikacje, możliwości kadrowe, a przede wszystkim dobro uczniów.

Obowiązek napisania przez nauczyciela samooceny

Czy dyrektor szkoły może zmusić nauczyciela do napisania samooceny?

Tak, jeżeli dotyczy to spraw związanych z obowiązkową w szkole kontrolą zarządczą. Samoocena kontroli zarządczej to proces, w którym dokonywana jest ocena funkcjonowania kontroli zarządczej przez pracowników i kierownictwo jednostki. Zaleca się przeprowadzenie co najmniej raz w roku samooceny systemu kontroli zarządczej przez osoby zarządzające i pracowników jednostki. Samoocena powinna być ujęta w ramy procesu odrębnego od bieżącej działalności i udokumentowana. Sposobem oceny funkcjonowania kontroli zarządczej może być samoocena pracowników szkoły. Jeżeli jednak samoocena wymagana jest w innym przypadku, np. do oceny pracy, to dyrektor oceniający pracę nauczyciela nie może od osób ocenianych wymagać takiej czynności na zasadzie decyzji kierowniczej czy polecenia służbowego.

Świadczenie z ZFŚS przy zatrudnieniu na zastępstwo

Czy nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo na czas nieobecności innego pracownika przysługuje świadczenie z ZFŚS, jeżeli podanie o zapomogę finansową zostało złożone w trakcie jego zatrudnienia, a komisja rozpatrująca podania zbiera się po ustaniu okresu zatrudnienia?

Tak. Osobami uprawnionymi do świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu. Regulamin ten określa także rodzaje działalności finansowanej ze środków Funduszu oraz zasady przyznawania świadczeń. Świadczenia z ZFŚS przyznaje się co do zasady na wniosek uprawnionego. Złożenie wniosku o świadczenie z Funduszu w okresie, gdy dana osoba posiada status pracownika, uprawnia ją (po spełnieniu warunków określonych w regulaminie Funduszu) do otrzymania tego świadczenia. Fakt, że komisja socjalna rozpatrująca wnioski osób uprawnionych zebrała się już po rozwiązaniu stosunku pracy, nie ma znaczenia.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

Informacje

Źródło:
Biblioteka w Szkole nr 09/2017

Typ: Prawo

Stan prawny: wrzesień 2017

Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.