Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Prawnik odpowiada

i
Stan prawny na marzec 2018. Artykuł może być w części lub w całości nieaktualny.

Odpowiedzi na pytania prawne. W tym numerze takie zagadnienia, jak: zasiłek na zagospodarowanie po zmianach; wydłużenie stażu na nauczyciela kontraktowego; kolejna ocena pracy po ZMIANIE przepisów; ubytkowanie podręczników – co dyrektor szkoły może zrobić z nieaktualnymi podręcznikami?

Zasiłek na zagospodarowanie po zmianach

Czy jeśli jestem w trakcie robienia stażu na nauczyciela kontraktowego i spełniam wszystkie dotychczasowe warunki otrzymania zasiłku na zagospodarowanie, to będzie mi on przysługiwał? Od kiedy dokładnie zasiłek ten będzie wycofany?

Zasiłek na zagospodarowanie (obecny art. 61 KN) zostanie zlikwidowany 1 września 2018 r. Zatem jeżeli uda się Pani złożyć wniosek o zasiłek i spełniać warunki jeszcze przed 1 września 2018 r., powinna Pani go otrzymać na dotychczasowych zasadach. Nawet jeżeli nie złoży Pani wniosku przed 1 września, ale będzie spełniała wszystkie warunki do jego uzyskania, czyli:

  • podjęcie pierwszej pracy w życiu w szkole/przedszkolu/zespole,
  • uzyskanie stopnia nauczyciela kontraktowego nie później niż dwa lata od dnia podjęcia pierwszej pracy w życiu w szkole/przedszkolu/zespole,
  • posiadanie kwalifikacji wymaganych do zajmowania stanowiska, na którym pracownik jest zatrudniony,
  • zatrudnienie w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć (art. 91b ust. 1 KN),

wówczas istnieje możliwość złożenia wniosku po 1 września 2018 r. Przewiduje to przepis przejściowy wdrażania reformy Karty Nauczyciela (art. 136 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych), zgodnie z którym nauczyciele, którzy do 1 września 2018 r. spełnili warunki otrzymania jednorazowego zasiłku na zagospodarowanie, określone w art. 61 ust. 1 KN w brzmieniu obowiązującym przed 1 września 2018 r., zachowują prawo do tego zasiłku.

Wydłużenie stażu na nauczyciela kontraktowego

Jeśli zaczęłam staż na nauczyciela kontraktowego z dniem 1 września 2017 r., czy dotyczy mnie wydłużenie okresu stażu na 1 rok i 9 miesięcy, czy jeszcze obejmuje mnie staż dziewięciomiesięczny?

Dłuższy staż Pani nie dotyczy. Zwracam uwagę, że nowe regulacje w awansie zawodowym zostaną wprowadzone dopiero 1 września 2018 r. Do tego czasu staż na nauczyciela kontraktowego zapewne będzie już miała Pani za sobą, bo normalnie skończy się 31 maja 2018 r. – jeszcze przed wejściem w życie nowym przepisów. Nawet jeżeli okazałoby się, że z jakichś powodów nie była Pani obecna w pracy w tym okresie i staż należy przedłużyć również na okres po 1 września 2018 r., to i tak do Pani stażu będą stosowane dotychczasowe zasady. Wynika to regulacji przejściowej art. 125 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, który stanowi, że staż na kolejny stopień awansu zawodowego nauczyciela rozpoczęty i niezakończony przed 1 września 2018 r. jest odbywany według dotychczasowych przepisów.

W stosunku do nauczyciela stażysty, który rozpoczął staż na kontraktowego w roku 2017/2018 i w dniu 1 września 2018 r. odbywa nadal staż na kolejny stopień awansu zawodowego, rozpoczęty z początkiem roku szkolnego 2017/2018, ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu jest dokonywana oraz postępowanie kwalifikacyjne na stopień nauczyciela kontraktowego jest prowadzone według dotychczasowych przepisów (art. 126, 128 ustawy z o finansowaniu zadań oświatowych).

Kolejna ocena pracy po zmianie przepisów

W 2016 roku dokonano oceny mojej pracy w związku z awansem zawodowym. Czy jeśli przebywam obecnie na zwolnieniu lekarskim, a następnie będę przebywać na urlopie rodzicielskim i w sumie moja nieobecność wyniesie 2 lata szkolne, po powrocie będę podlegać ocenie po roku czy po 3 latach pracy?

Tak jak dotychczas, ocena pracy nauczyciela kontraktowego, mianowanego i dyplomowanego będzie mogła być dokonana w każdym czasie, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej (na wniosek nauczyciela lub uprawnionych organów). Zasadą jest, że ocena będzie dokonywana co 3 lata, lecz jeśli w tym czasie nauczyciel będzie ubiegał się o kolejny stopień awansu, ocena będzie dokonana po zakończeniu stażu awansu. Termin na dokonanie cyklicznej oceny pracy (co 3 lata) będzie wydłużała usprawiedliwiona nieobecność nauczyciela w pracy, trwająca dłużej niż 3 miesiące. Termin na dokonanie oceny pracy nauczyciela będzie wydłużony o czas tej nieobecności (nowy art. 6a ust. 1b KNa). Zatem termin kolejnej oceny w Pani przypadku będzie przypadał po 3 latach licząc od ostatniej oceny dorobku zawodowego. Okres ten będzie wydłużony o zwolnienie lekarskie i urlop rodzicielski. Te zasady modyfikują przepisy przejściowe wprowadzające reformę Karty Nauczyciela (art. 123 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych). Wskazują one, że:

  • oceny pracy nauczyciela kontraktowego i nauczyciela mianowanego dokonuje się po raz pierwszy na nowych zasadach do 31 sierpnia 2021 r., a jeżeli nauczyciel w tym okresie rozpocznie staż na kolejny stopień awansu zawodowego – po zakończeniu tego stażu,
  • oceny pracy nauczyciela dyplomowanego, który 1 września 2018 r. legitymuje się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole od dnia uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego, dokonuje się po raz pierwszy na nowych zasadach do 30 czerwca 2020 r.

Zatem biorąc pod uwagę te regulacje szczególne, kolejna ocena pracy musi zostać przeprowadzona najpóźniej do 31 sierpnia 2021 r.

Ubytkowanie podręczników

Co dyrektor szkoły może zrobić z nieaktualnymi podręcznikami?

Zgodnie z pismem MEN – nr DKO-WKiDN.6112.43.2017.BTK z 20 czerwca 2017 r. dyrektor szkoły określa procedurę postępowania z nieaktualnymi podręcznikami gromadzonymi w bibliotece szkolnej. MEN sugeruje, iż dyrektor szkoły przed zdjęciem z ewidencji nieaktualnych podręczników szkolnych powinien:

  • sprawdzić, czy inne szkoły nie są zainteresowane ich wykorzystaniem, i ewentualnie dokonać przekazania,
  • rozpatrzyć możliwość wykorzystania podręczników w klasach integracyjnych, w których mogą być nadal wykorzystywane w kształceniu uczniów niepełnosprawnych,
  • ustalić z nauczycielami, czy podręczniki mogą jeszcze służyć uczniom np. jako materiał edukacyjny.

Pozostałe podręczniki powinny być zdjęte z ewidencji biblioteki szkolnej na podstawie protokołów ubytków. Stosownie do art. 22aj ust. 2 ustawy o systemie oświaty czynności związane z gospodarowaniem podręcznikami, materiałami edukacyjnymi, materiałami ćwiczeniowymi i innymi materiałami bibliotecznymi wykonuje dyrektor szkoły.

Podstawą prawną dokonywania selekcji zdezaktualizowanych lub zniszczonych zbiorów biblioteki szkolnej są wydane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przepisy rozporządzenia w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych. Uszczegółowić te kwestie mogą uchwały rady szkoły lub zarządzenia organu prowadzącego szkołę.

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 60 zł do końca roku 2023. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

Słowa kluczowe