Przegląd książek

Przeczytaj artykuł w PDF
Format .pdf, 163,54 KB

Propozycje książkowe Bernadety Listwoń, autorki bloga o książkach dla dzieci i młodzieży „Półeczka z książkami” (poleczkazksiazkami.wordpress.com).

Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych

Michał Rusinek
Znak

ISBN: 9788324052226

7+
O zapożyczeniach w języku polskim

W języku polskim używamy wielu wyrazów, które mają obce korzenie. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Niektóre słowa, zanim do nas trafiły, wędrowały najpierw po kilku innych językach. Zapożyczenia podzielono tematycznie. Najwięcej z nich jest w nazwach związanych z kuchnią, jedzeniem i różnymi domowymi pomieszczeniami. Na końcu wybrane przykłady dotyczące słów, które z kolei zostały zapożyczone z polskiego przez inne języki.

Kociołek opowieści. Poczytaj ze mną

Wielu autorów
Harper Collins Polska / HarperKids

ISBN: 9788327659798

7+
Literacka uczta

Siedem różnych form literackich, siedmiu pisarzy i siedmiu ilustratorów. Artystyczny miszmasz na wysokim poziomie, dzięki któremu dzieci poznają różnice pomiędzy gatunkami. Są tutaj: kryminał, baśń, reportaż, epos, fantasy, bajka i opowiadanie. Różnorodna tematyka, wciągające teksty, różne szkoły ilustracji. Teksty znanych i lubianych polskich autorów, a na każdej stronie piękne obrazy rodzimych ilustratorów. W Kociołku opowieści gotują się smakowite kąski. Tak niewiele potrzeba, by po nie sięgnąć i skosztować. A doznania literackie? – pyszne!

Woda. Źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi

Christina Steinlein
Ilustracje: Mieke Scheier
Babaryba

ISBN: 9788362965786

9+
Bez wody nie ma życia

Kompendium wiedzy na temat wody. Ważna książka zwłaszcza dzisiaj, gdy na Ziemi często występują niedobory tej substancji. Ile wody zużywamy w Polsce, jakie są zasoby wody na Błękitnej Planecie, jakie właściwości ona posiada, jak woda krąży w przyrodzie, na czym polega uzdatnianie wody, do kogo należy woda, jak woda może produkować energię? Jednym z najważniejszych zagadnień są rady, w jaki sposób możemy oszczędzać wodę, co należy robić, by chronić jej zasoby. Przystępnie i ciekawie napisane teksty, dużo kolorowych ilustracji.

Pokrętni Piastowie. Horrrendalna historia Polski

Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk
Ilustracje: Jędrzej Łaniecki
Harper Collins Polska / HarperKids

ISBN: 9788327658104

10+
Historia inna niż w szkole

Historia Polski za panowania Piastów opowiedziana z przymrużeniem oka, inaczej niż w książkach historycznych i podręcznikach. Autorka wzorowała się na słynnej serii „Strrraszna historia”. Punktem wyjścia jest rok 963 – Mieszko rządzi w państwie Polan. Dynastia Piastów kończy się wraz ze śmiercią Kazimierza Wielkiego w 1370 r. Jak kształtowały się granice Polski, dlaczego średniowiecze jeży się od wież, co jadali Tatarzy, w jaki sposób wymierzano kary? Krótkie teksty, dużo ciekawostek, pełne humoru scenki komiksowe.

Czy Ziemia jest żwawym kosmitą? I inne sekrety naszej planety

Radosław Żbikowski
Ilustracje: Tomasz Samojlik
Wydawnictwo Multico

ISBN: 9788377634691

9+
Odkrywanie tajemnic Ziemi

Dla ciekawskich, którzy pragną ciągle odkrywać nieznane obszary. Ponad 40 pytań i odpowiedzi dotyczących naszego globu: klimat, ukształtowanie powierzchni, akweny, skały, bogactwa naturalne itp. Czy kontynenty potrafią wędrować, jak powstają pioruny, ile waży niebo? Nie ma głupich pytań – każde z nich jest ważne. Autor ma dar jasnego tłumaczenia zjawisk i rzeczy na pozór skomplikowanych. Ważnym elementem całości są ilustracje Tomasza Samojlika,
który w wielu przypadkach podszedł do tematu z dużą dozą humoru.

Dziennik Rowleya. Zapiski chłopca o złotym sercu

Jeff Kinney
Ilustracje: Jeff Kinney
Nasza Księgarnia

ISBN: 9788310135087

11+
Ciekawe, co Greg na to?

Rowley pojawił się w dziecięcej literaturze jakiś czas temu – tyle że… w innej książce, czyli w Dzienniku Cwaniaczka. Tak, to kolega Grega. I jak twierdzi tata – chłopak o złotym sercu. Udana książka dla nastolatków – tematyka dotyka ich problemów – szkoły, przyjaźni, dojrzewania, relacji z rodzicami i nauczycielami. Duża dawka humoru, i to na wielu płaszczyznach: języka, różnych sytuacji. Dużo ilustracji. Charakterystyczna kreska – u Rowleya twarze bez nosów, rysowane oczywiście przez (autora) dziennika; „Bo ja zawsze zapominam o nosach”.

BJORN Syn burzy

Paweł Wakuła
Literatura

ISBN: 9788376726441

12+
Historia o Piastach i Wikingach

Przełom wieków X i XI – początki państwa Polan. Wiking Bjorn, nieślubny syn Mieszka I, zostaje przywieziony na wyspę Lindisfarne. Opat miejscowego klasztoru dostaje polecenie spisania dziejów okrutnego wojownika. Tymczasem dziwne wydarzenia burzą dotychczas spokojne życie klasztornych mnichów. Kto stoi za tajemniczym morderstwem? Historyczna powieść zamienia się w trzymający w napięciu kryminał. Lektura dla miłośników historii. Oprócz ciekawej fabuły znajdą tu wiele informacji na temat dawnego życia. Można sięgnąć po kontynuację: Bjorn. Kruki Odyna.

Bezludna wyspa

M.A. Bennett
Media Rodzina

ISBN: 9788380086111

15+
Zaskakuje

Nastolatek Lincoln pojawia się w elitarnej szkole. Od razu doświadcza gnębienia przez nauczycieli i tzw. popularnych uczniów. Książkowemu geniuszowi trudno zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Podczas klasowej wyprawy dochodzi do lotniczej katastrofy. Uwięzieni na wyspie uczniowie muszą walczyć o przetrwanie i na nowo budować swoje relacje. Trudna sytuacja odkryje prawdziwe oblicze poszczególnych osób. Książka pokazuje, że punkt widzenia zależy od sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Podczas lektury warto posłuchać piosenek, które pojawiają się w powieści.

Bruno. Epoka genialna

Anna Kaszuba-Dębska
Znak

ISBN: 9788324058990

16+
Życie artysty

Biografia Brunona Schulza. Autorka na 600 stronach pokazuje go jako artystę totalnego, niepozornego z wyglądu, a jednocześnie wielkiego czarodzieja słowa. Książka zrywa ze stereotypowym portretem człowieka biednego i prowincjonalnego. W tle bogaty obraz epoki, w jakiej żył, ludzi, z którymi się spotykał, i miejsc, gdzie bywał Schulz. Anna Kaszuba-Dębska dokładnie zbadała życie artysty z Drohobycza, poznała drzewo genealogiczne rodziny – dzięki swego rodzaju śledztwu mogła rozprawić się z niektórymi prawdami i półprawdami. Perełka dla koneserów literatury.

Las na granicy światów

Holly Black
Jaguar

ISBN: 9788376868813

16+
Dla miłośników fantasy

Hazel z bratem mieszkają w małym miasteczku. Tuż obok rozciąga się kraina elfów. Rodzeństwo od najmłodszych lat słyszy opowieść o chłopcu zamkniętym w szklanej trumnie. Według nich to zwykła bajka, wymyślona historia. Jednak gdy pewnego dnia tajemniczy rogaty chłopiec budzi się, miastu zaczyna grozić wielkie niebezpieczeństwo. Dla tych, którzy lubią książki, w których magia przeplata się ze światem rzeczywistym.

Legenda
Królowa Książek
Książka na medal
Śmieszna
Świetne ilustracje
Dobra
Przeciętna
Kiepska
Do głośnego czytania
Dla nauczycieli/rodziców
+
Wiek odbiorców
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.