Przegląd książek

Przeczytaj artykuł w PDF
Format .pdf, 191,89 KB

Propozycje książkowe Bernadety Listwoń, autorki bloga o książkach dla dzieci i młodzieży „Półeczka z książkami” (poleczkazksiazkami.wordpress.com).

Owadziarium, czyli geniusz owadów

Krzysztof Pabis
Ilustracje: Marta Tęcza
Wydawnictwo Multico

ISBN: 9788377634707

7+
Co w trawie piszczy?

Krzysztof Pabis w przekonujący sposób udowadnia, że to owady są zdecydowanie górą na świecie. Same mrówki ważą ponoć więcej niż wszyscy ludzie razem wzięci. Prawie 50 rozdziałów, które zdradzają tajniki życia jednych z najmniejszych stworzeń w środowisku. Skąd się wzięły owady, jak wyglądały one kilka milionów lat temu, co to jest larwa, czego można nauczyć się od owadów, który z owadów jest najpiękniejszy? Kompendium wiedzy, przystępnie napisane teksty, bogato zilustrowane. Książka rozbudza ciekawość i zachęca do obserwacji.

Małe

Stina Wirsen
Wydawnictwo Zakamarki

ISBN: 9788377761786

7+
Stop przemocy!

Małe pochodzi z domu, w którym często dochodzi do kłótni i awantur. Nikomu nie opowiada o swoim wielkim strachu i smutku. Przychodzi dzień, kiedy Małe zbiera się na odwagę i zwierza się swojej Pani z tego, co ma miejsce w jego domu podczas smutnych dni. Pani natychmiast rusza z pomocą – a Małe przestaje się bać. Ważna książka, która pokazuje najmłodszym dzieciom, że NIKT nie ma prawa stosować wobec nich przemocy i że wokół są ludzie, którzy mogą im pomóc. Nauczyciele, chcący pracować z tą książką, mogą wykorzystać przemowę, którą Astrid Lindgren wygłosiła po otrzymaniu Pokojowej Nagrody Księgarzy Niemieckich w 1978 roku. Upłynęło wiele lat, ale problem jest niestety wciąż aktualny.

Dziadki i dziatki czyli o słowach starych i nowych

Agnieszka Frączek
Ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak
Literatura

ISBN: 9788376727905

7+
Słowa mają swój wiek

W języku polskim istnieje mnóstwo słów, które pojawiły się w nim niedawno (np. mejle, lajkować, lumpeks, fejs) i takich, które wyszły lub właśnie wychodzą z użycia (np. kałamarz lub zawżdy). Co sprawia, że język się zmienia, dlaczego niekiedy słowo zmienia swoje znaczenie, tak jak to jest w przypadku myszki, komórki lub postu? O starych i nowych słowach Agnieszka Frączek opowiada wierszem. Lekkie utwory, z przymrużeniem oka, niekiedy śmieszne, a przy każdym znajduje się krótka definicja danego słowa i wyjaśnienie, dlaczego jest ono obecnie rzadko lub często używane.

Świat starożytny w 100 słowach. Najważniejsze wydarzenia, najsłynniejsze postaci, najciekawsze wynalazki

Clive Gifford
Ilustracje: Gosia Herba
Harper Collins Polska / HarperKids

ISBN: 9788327660107

9+
Podróż do starożytności

Sto haseł dotyczących kultur z obszaru Morza Śródziemnego. Uporządkowane niealfabetycznie, według cywilizacji: egipskiej, fenickiej, minojskiej, greckiej i rzymskiej. Dotyczą miejsc, osób, wynalazków i wydarzeń. Kim byli skrybowie i uszebti, dlaczego w starożytności nawet dzieci piły piwo, z czego wytwarzano drogi barwnik naturalny – purpurę, jaką rolę w walkach pełnili hoplici? Mnóstwo haseł dotyczy znanych powszechnie postaci, zjawisk i rzeczy (np. Sokrates, Zeus, Spartakus, Hannibal, akwedukty, łaźnie, alfabet czy oliwki). Książka jest dużego formatu. Każda strona to kolejne hasło wyjaśnione w krótkim, przystępnie napisanym tekście. Ilustracje nawiązują do świata starożytnego.

Historia świata na czterech łapach

Mackenzi Lee
Ilustracje: Petra Eriksson
Media Rodzina

ISBN: 9788380088306

10+
Dla psiarzy

Opowieści o różnych psach: mitycznych i prawdziwych. To podróż w różne czasy i epoki, do najodleglejszych zakątków świata. Ciekawe historie opisane na kilku stronach i „psypisy”, czyli krótkie psie ciekawostki. Aleksandrowi Wielkiemu ukochany pies Peritas towarzyszył na wojnach, Napoleon Bonaparte miał z psami na pieńku, a pies Alexandra Bella przyczynił się do wynalezienia telefonu. Które z tych informacji są prawdziwe, a które to tylko legenda? Na drugim planie ciekawe miejsca, znane postacie i wydarzenia. Minusem jest dość mała czcionka i duża ilość tekstu na jednej stronie. Uwagę zwracają nowoczesne ilustracje i ciekawa kolorystyka.

Magiczne skrzypce

Izabella Klebańska
Ilustracje: Monika Pollak
Literatura

ISBN: 9788376728919

11+
Opowieść o dwóch światach

Jacek ma dopiero 10 lat i już przeżył kilka trzęsień ziemi – emigrację i nową rodzinę ojca, wypadek dziadka, chorobę nowotworową mamy. Chłopiec razem ze starszym bratem Frankiem próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. O dziwo, oparcie znajdzie w duchu zmarłej babki Eleonory, która kiedyś była sławną śpiewaczką. Wzruszająca opowieść o tym, że czasem w życiu jest pod górkę, o tym, jak ważne są miłość i wsparcie innych osób. Wciągająca mądra lektura.

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę

Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Ilustracje: Małgorzata Musierowicz
Harper Collins Polska / HarperKids

ISBN: 9788327658135

12+
Dla miłośników Jeżycjady

Od pierwszego spotkania z Jeżycjadą minęły 43 lata. Cały cykl zawiera kilkanaście tomów opowiadających o losach Borejków, ich znajomych i przyjaciół. Książka mamy i córki pokazuje wszystko od kuchni, przedstawia pierwowzory postaci z rzeczywistego świata, opowiada o życiu w PRL-u, wyjaśnia mnóstwo kwestii związanych z różnymi wątkami, miejscami i wydarzeniami. To też wspaniała kronika rodzin Barańczaków i Musierowiczów. Polecam wszystkim fanom serii.

Przemoc. Podręcznik przetrwania dla nastolatków

Aija Mayrock
Wydawnictwo Mamania

ISBN: 9788366329881

13+
Lektura obowiązkowa!

Autorka jako dziecko sama niejednokrotnie doświadczyła przemocy. Dziś radzi, co robić, jak być silnym, jak się nie poddawać, gdy się jest gnębionym przez rówieśników w szkole lub Internecie. Ubranie, waga, wygląd, głos śmiech – prześladowca znajdzie byle jaki pretekst. Aija Mayrock tłumaczy młodym ludziom, że dostosowanie się do czyichś oczekiwań jest udawaniem kogoś, kim się w istocie nie jest. To tak naprawdę gnębienie siebie. Przykłady z życia, rady i strategie – książkę powinni przeczytać również rodzice i nauczyciele.

Trzech panów w łódce [nie licząc psa]

Jerome K. Jerome
Zysk i S-ka

ISBN: 9788382020335

16+
Klasyka na zimowe wieczory

Trzech dżentelmenów chce ukoić skołatane nerwy podczas rejsu łódką po Tamizie. Niestety, planowana wyprawa nie reperuje ich zdrowia, a wręcz przeciwnie. Subtelny angielski humor, liczne anegdoty i sentencje, które – o dziwo – w związku z panującą pandemią wciąż są aktualne. Mieszanka ironii i sarkazmu. Anglicy faktycznie potrafią śmiać się z samych siebie. To książka, przy której można cieszyć się lekką przygodą, przyrodą i krajobrazami, spojrzeniem na krnąbrną i skomplikowaną naturę ludzką. Świetna odskocznia od problemów dnia codziennego i wyborowa klasyczna literatura dla miłośników słowa.

Jadłonomia po polsku

Marta Dymek
Ilustracje: Ola Niepsuj
Wydawnictwo Marginesy

ISBN: 9788366335875

16+
Kuchnia polska roślinna

Kuchnia polska nie musi tylko mięsem stać, a z kolei kuchnia jarska to nie tylko ruskie pierogi i sałatka warzywna z zielonym groszkiem, ziemniakami i majonezem. Marta Dymek, autorka popularnego bloga Jadłonomia, wzięła na warsztat tradycyjne polskie smaki i przerobiła je na wersję wege. To nie próba odtworzenia kuchni polskiej, ale nowe proste dania dostosowane do współczesności: łatwo dostępne składniki, znajome smaki, prostota wykonania. Fasolka szparagowa z malinami, kołduny, kotlety z kani, czy różnego rodzaju pasty do chleba bez jajek, mięsa. Całość podzielona na 6 pór roku – włącznie z przedwiośniem i przedzimiem, wielka księga wagi słusznej z pięknymi zdjęciami i bajecznie kolorowymi ilustracjami.

Legenda
Królowa Książek
Książka na medal
Śmieszna
Świetne ilustracje
Dobra
Przeciętna
Kiepska
Do głośnego czytania
Dla nauczycieli/rodziców
+
Wiek odbiorców
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.