Uzyskaj dostęp do portalu. Zamów prenumeratę lub zaloguj się.

Przegląd książek

Przeczytaj artykuł w PDF
Format .pdf, 585,1 KB

Propozycje książkowe Bernadety Listwoń, autorki bloga o książkach dla dzieci i młodzieży „Półeczka z książkami” (poleczkazksiazkami.wordpress.com).

Zaginiona wyspa

Nikola Kucharska, Alojzy Rzepa
Ilustracje: Nikola Kucharska, Alojzy Rzepa
Nasza Księgarnia
ISBN: 9788310134240
6+
Ziemia kryje mnóstwo tajemnic

Wyspa widziana oczami dwóch postaci żyjących w innych epokach. Z jednej strony można ją poznać dzięki zapiskom badacza i odkrywcy, a z drugiej dzięki młodej ilustratorce, która po odnalezieniu dzienników pana Rzepy może zobaczyć miejsca, które kiedyś odwiedził badacz. Czy coś jeszcze spaja te dwie niby różne historie? Połączenie przygody z pracą badawczą, odkrywaniem świata i… poniekąd siebie. Świetne ilustracje, ciekawe teksty, elementy komiksu.

Sekretna kocia piekarnia

Helena Läks
Ilustracje: Regina Lukk-Toompere
Wydawnictwo Ezop
ISBN: 9788365230379
7+
Sekretne miejsca w Tallinie

Dwa koty: Pchełka i Wilbur, postanawiają otworzyć w Tallinie kocią piekarnię. Wyczarowują rogaliki, ciasteczka, bułeczki, chałki i precelki. Jest tylko jeden problem – jak to wszystko sprzedać? To jedna z wielu niezwykłych rzeczy, które można spotkać w tym mieście. Piękna opowieść o tym, że czary mogą dziać się zawsze i wszędzie. W tle stolica Estonii, która kryje mnóstwo tajemniczych miejsc często ukrytych przed ludzkim wzrokiem.

Mrówki małe i duże

Justyna Kierat
Wydawnictwo Multico
ISBN: 9788377634653
7+
Przyroda na wyciągnięcie ręki

Kompendium wiedzy na temat malutkich zwierząt powszechnie występujących w najbliższym otoczeniu. Budowa mrówek, ich życie w licznej społeczności (w Polsce jedna kolonia mrówki ćmawej może liczyć nawet ponad milion robotnic), podział obowiązków w mrówczej rodzinie, zajęcia robotnic, powstawanie nowych kolonii mrówczych, larw, budowa mrowiska, przywileje królowej, pożywienie mrówek. Książka zachęca do prowadzenia własnych badań naukowych i obserwacji.

Przyjaciele

Grzegorz Kasdepke, Mira Stanisławska-Meysztowicz
Ilustracje: Monika Pollak
Literatura
ISBN: 9788376726540
Zmiany od swojego podwórka

Nastoletnia Ania przenosi się z prowincji do stolicy. Razem z rodzicami wynajmuje mieszkanie w kamienicy z zaniedbanym podwórkiem. Miłośnicy natury powoli zmieniają otoczenie i tym samym zwracają uwagę wszystkich na miejsce, w którym toczy się codzienne życie. Początkowa wrogość rówieśników z podwórza przeradza się w przyjaźń i chęć zmiany świata na lepszy, począwszy od własnego podwórka. Dosłownie i w przenośni. Współautorką książki jest ekolożka i inicjatorka akcji „Sprzątanie świata”.

Ostatnie dzieciaki na ziemi. Ostatnie dzieciaki na ziemi. Tom 1

Max Brallier
Jaguar
ISBN: 9788376867861
Rzeczywistość po apokalipsie

Świat opanowały zombie i różnej maści potwory. Jest bardzo niebezpiecznie, codziennie trzeba walczyć o przeżycie. Jack – nastoletni sierota opuszczony przez wszystkich, przeżył apokalipsę wraz z grupką innych dzieciaków. Próbują dać sobie radę w tym zwariowanym świecie. Pomagają im humor, bezczelność, hart ducha, spryt i odwaga. Seria, którą niektórzy znają dzięki kreskówce. Pełna humoru, zwrotów akcji i przygód książka, która łączy elementy komiksu, thrillera i fantastyki.

Nienauczalni

Gordon Korman
Wydawnictwo Literackie
ISBN: 9788308069868
10+
Dać szansę

Kiana musi przenieść się do innej szkoły. Przypadkiem trafia do klasy dla trudnych dzieci mających problemy z zachowaniem i nauką. Tymczasem okazuje się, że „nienauczalni” to wyjątkowi ludzie. Opowieść o nastolatkach, którzy w życiu mają pod górkę. Książka przestrzega przed szufladkowaniem i pochopnym ocenianiem innych. Pokazuje, że z wielu sytuacji jest wyjście, a życiowe i szkolne niepowodzenia wcale nie decydują o tym, jakim kto jest człowiekiem i kim zostanie w przyszłości.

Małe kobietki

L.M. Alcott
Poradnia K
ISBN: 9788366005716
15+
Klasyka literatury

Opowieść o czterech siostrach, które wraz z matką czekają na powrót ojca walczącego w wojnie secesyjnej. Rodzina straciła majątek i wszyscy jej członkowie próbują związać koniec z końcem – także młode dziewczęta muszą stawić czoła wojennej rzeczywistości. Klasyczna powieść z 1868 r., ciekawy obraz pozycji i roli kobiety w drugiej połowie XIX wieku. Książka cieszy się dużym zainteresowaniem dzięki ekranizacji, która właśnie pojawiła się w kinach (w środku kadry z filmu).

Cuda za rogiem

Higashino Keigo
Znak
ISBN: 9788375155198
16+
Optymistyczna

Trójka rzezimieszków po napadzie szuka schronienia. Złodzieje przypadkiem trafiają do opuszczonego sklepu osiedlowego. Jego właściciel w przeszłości znany był z tego, że udzielał porad anonimowym nadawcom listów. Podczas pobytu złodziei w sklepie ktoś wrzuca list i czeka na pomoc. Ciepła i wzruszająca opowieść o tym, że z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji jest jakieś wyjście. Historie ludzi, którzy szukają recepty na życie – trudne relacje z bliskimi, miłość, zaufanie, rodzina.

Imperium: podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety

Alberto Angela
Czytelnik
ISBN: 9788307034539
17+
Niezwykły przewodnik po starożytności

Tytułowa moneta wytycza ścieżki miejsc, które „odwiedza” bez określonego porządku. Tak po prostu, jak każda inna moneta będąca w obiegu, za którą kryje się ciekawa historia konkretnego miejsca i ludzi. Każdy rozdział to nowe odkrycie, przygoda dotycząca innego regionu, miasta, ludzi, kultury, z całym bogactwem starożytnego świata igrzysk i przepychu. Ale też ze wszystkimi ludzkimi grzechami i żądzami – władzy, pieniądza, rozpusty, które ukazują ciemną stronę imperium.

Najpierw Polska: rzecz o Józefie Becku

Jerzy Chociłowski
Wydawnictwo Iskry
ISBN: 9788324410484
17+
Biografia ministra spraw zagranicznych

Historia jednej z najważniejszych postaci II RP, choć dziś nieco już zapomnianej. Śledząc losy bohatera, odkrywamy niezwykłą perspektywę polskiej polityki zagranicznej podaną w przystępnej formie. Migawki z życia osobistego Becka, kulisy spotkań z najważniejszymi politykami, odszyfrowujemy myśli i koncepcje ministra, poznajemy zawiłe arkana zmagań dyplomatycznych. Beck do końca pozostał wierny wytycznym Piłsudskiego, ale czy mógł uchronić Polskę przed wojną? Książka historyczna i historia, jakich mało.

Legenda
Królowa Książek
Książka na medal
Śmieszna
Graficzna perełka
Dobra
Przeciętna
Do głośnego czytania
Dla nauczycieli/rodziców
Warsztat biblioterapeuty
Z dreszczykiem
Bogato ilustrowana
+
Wiek odbiorców
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.