Przegląd książek

Przeczytaj artykuł w PDF
Format .pdf, 796 KB

Propozycje książkowe Bernadety Listwoń, autorki bloga o książkach dla dzieci i młodzieży „Półeczka z książkami” (poleczkazksiazkami.wordpress.com).

Dołek

Emma Adbåge
Wydawnictwo Zakamarki

ISBN: 9788377761762

3+
Szczęśliwe dzieciństwo

Opowieść o beztroskim dzieciństwie, które upływa na zabawie w tytułowym dołku – podczas pogody i w niepogodę. Na nic narzekania dorosłych, ich propozycje bezpiecznych zabaw; dzieci bardzo trudno przegonić z dołka – nie pomagają ani prośby, ani groźby. Książka w fantastyczny sposób pokazuje, jak niewiele potrzeba do wyśmienitej zabawy. Górę biorą wyobraźnia i kreatywność – również wtedy, gdy pewnego dnia dorośli podejmują decyzję o zasypaniu dołka.

Lodowy smok

George R.R. Martin
Ilustracje: Luis Royo
Zysk i S-ka

ISBN: 9788381167840

7+
Książka autora serii Gra o tron

Adara jest zimowym dzieckiem urodzonym podczas najstraszniejszych mrozów, jakie miały miejsce na ziemi. Dziewczynka jest inna niż jej rodzeństwo i inne dzieci. Kocha zimno, lód, ciszę, a także lodowego smoka, który przybywa do jej krainy w każdą zimę i sieje postrach wśród mieszkańców. Dziewczynka zaprzyjaźnia się z nim, lata na nim bez strachu, oswaja go i razem z nim staje do walki o bezpieczeństwo krainy. Opowieść o lojalności, przyjaźni i gotowości do poświęceń.

Śmieci: najbardziej uciążliwy problem na świecie!

Gerda Raidt
Babaryba

ISBN: 9788362965724

8+
Dotyczy nas wszystkich

Książka w zrozumiały sposób tłumaczy dzieciom zagadnienie śmieci. Od kontenera przy ich domu aż do wysypiska, które często są przekształcane w hałdy pokryte zielenią. Śmieci to nie tylko plastik, papier, metal. To też szybko rozkładające się odpady organiczne. W książce można znaleźć odpowiedź na wiele pytań: jak wygląda współczesne wysypisko śmieci w przekroju? Gdzie magazynowane są trujące odpady? Dlaczego kiedyś było mniej śmieci? Co to są wyspy śmieci? Co znaczy, że plastik stał się wszechobecny?

Kamila i konie. Miłość Oceana, tom 1

Lili Mésange
Ilustracje: Stefano Turconi
Egmont

ISBN: 9788328197541

9+
Miłość do koni

Dziesięcioletnia Kamila jest pasjonatką jazdy konnej. Dziewczynka regularnie uczęszcza na zajęcia, bierze udział w różnych wydarzeniach i zawodach. Dzięki Kamili dzieci dowiadują się wiele na temat koni, ich ras, pielęgnacji zwierząt, zawodów jeździeckich, języka koni i odpowiedniego stroju. Minusem są dość małe literki w dymkach komiksowych. W planach kolejny tom przygód Kamili i jej pupilów.

Zabić drozda

Harper Lee
Ilustracje: Fred Fordham
Jaguar

ISBN: 9788376868615

13+
Książka ponadczasowa

Komiks na podstawie słynnej powieści ukazującej Południe Stanów Zjednoczonych w latach 30. ubiegłego wieku. Smyk i Jem są wychowywani przez ojca, który z zawodu jest prawnikiem. Oczami dziecka patrzymy na pewne wydarzenia i złożone procesy społeczne zachodzące w prowincjonalnym miasteczku. Książka porusza problem rasizmu, społecznego wykluczenia i nietolerancji czarnych i biednych. Ciekawy obraz dawnej Ameryki, choć temat – niestety – aktualny.

Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat

Tim Marshall
Ilustracje: Grace Easton i Jessica Smith
Zysk i S-ka

ISBN: 9788381167406

12+
Dla miłośników podróży

Autor konsekwentnie pokazuje, że narody są często więźniami otaczającej je geografii. Szerokie rzeki, pustynie, łańcuchy górskie, surowce naturalne, klimat mają wpływ na to, jak się rozwija dana społeczność. Dość skomplikowany temat przejrzyście zaprezentowany na przykładzie Rosji, Chin, USA, Kanady i poszczególnych kontynentów. Ciekawa grafika i sporo ciekawostek pomagają zrozumieć zjawiska, procesy społeczne i polityczne.

Wtajemniczeni. Czarna wołga. Tajemnica z przeszłości

Dorota Suwalska
Ilustracje: Marta Krzywicka
Nasza Księgarnia

ISBN: 9788310134103

12+
Przygoda czai się za rogiem

Nastoletnia Łucja pomaga przypadkowo poznanej Annie rozwiązać zagadkę sprzed lat. To tajemnica związana z dziwnym nagłym zniknięciem jej przyjaciółki. W tle pojawia się PRL-owska rzeczywistość: postacie, wydarzenia i zjawiska, m.in. Ryszard Jerzy Kukliński, Pan Samochodzik, Edward Gierek, MO, SB, LWP czy gry podwórkowe. To połączenie wielu gatunków powieści: obyczajowej, przygodowej, detektywistycznej i historycznej.

Tippi i ja

Sarah Crossan
Dwie Siostry

ISBN: 9788381500302

13+
Uczy tolerancji

Grace i Tippi to nastolatki inne niż wszystkie – są bliźniaczkami syjamskimi. Od września muszą zmierzyć się ze szkołą – a w niej z ciekawskimi spojrzeniami innych, uwagami, narażeniem na infekcje. Wszyscy się boją o to, jak dziewczęta poradzą sobie w nowej sytuacji. O czym myślą, jak funkcjonują ich ciała, czy w ich życiu jest miejsce na przyjaźń, miłość i karierę? Wzruszająca książka o niełatwym dorastaniu, tolerancji. Czasem śmieszna, czasem trudna – warto popatrzeć na życie z innej perspektywy.

Harry Potter i Czara Ognia ilustrowana

Joanne K. Rowling
Ilustracje: Jim Kay
Media Rodzina

ISBN: 9788380086609

12+
Kultowy Harry z ilustracjami

Uczniów Hogwartu czeka międzynarodowy Turniej Trójmagiczny, w którym adepci różdżki mogą popisać się swoimi umiejętnościami czarnoksięskimi. Kto będzie reprezentował szkołę i jak da sobie radę w trudnej rywalizacji? Niedawno ukazał się czwarty tom przygód Harry’ego z niesamowitymi ilustracjami brytyjskiego grafika. Książka pokaźnych rozmiarów z mroczniejszymi niż w pozostałych częściach ilustracjami. Taki był zamiar autorki – Harry rósł z czytelnikami.

Nocna droga

Kristin Hannah
Świat Książki

ISBN: 9788381394161

17+
Przygotować chusteczki

Nastoletnia Jude nie miała łatwego dzieciństwa. Jako dziecko narkomanki ciągle przenoszona z jednej rodziny zastępczej do drugiej. Kiedy na horyzoncie pojawia się ułożona ciotka nastolatki, pojawia się szansa na odmianę losu. Jude stara się odnaleźć w nowej sytuacji i szybko zjednuje sobie przyjaciółkę i miłość swojego życia. Niestety nieszczęśliwy wypadek przerywa szczęśliwe chwile, a bohaterowie muszą zmierzyć się ze skutkami, z pretensjami i wyrzutami sumienia. Niekiedy przewidywalna, ale miła odskocznia od ambitniejszych lektur.

Wyprawa Kon-Tiki. Czytam sobie. Poziom 2

Joanna Jagiełło
Ilustracje: Tomasz Kozłowski
Egmont

ISBN: 9788328146327

7+
Pasjonująca przygoda

Młody naukowiec Thor bada, skąd pojawiła się ludność Polinezji. Kiedy przedstawia teorię, że przodkami tubylców byli Inkowie z Ameryki, nikt nie chce dać mu wiary. Uparty i ambitny Thor postanawia przebyć na tratwie taką samą trasę jak kiedyś Inkowie. Długa podróż pełna jest przygód i niebezpieczeństw. Książka ukazała się w ramach serii „Czytam sobie” – poziom 2. Dzieci mają tu do czynienia z dłuższymi zdaniami i dialogiem, dużą liczbą wyrazów w tekście, ćwiczą sylabizowanie.

Elegantki, trucicielki i inne ziółka. Zwariowany atlas roślin

Adrienne Barman
Ilustracje: Adrienne Barman
Dwie Siostry

ISBN: 9788381500722

7+
Cieszy oko i śmieszy

Książka nieprzewidywalna i zaskakująca. Łamie wszelkie naukowe teorie dotyczące klasyfikacji roślin i tworzy przy tym swoje – a te dziwią i śmieszą jednocześnie. Autorka w niekonwencjonalny sposób dzieli rośliny na mniejsze i większe, pochyla się nad nimi, znajdując cechy, które je wyróżniają. Niektóre opisane gatunki są rodzime, choć przeważają rośliny egzotyczne. Są tu elegantki, nieprzystępne, oczyszczające powietrze, mroczne, nestorki, iluzjonistki, hybrydy, wonne, striptizerki, farbiarki, roztrzepane i inne. Tekstu jest niewiele, przeważają ilustracje w soczystych kolorach. A jeśli komuś spodoba się takie patrzenie na przyrodę, może zajrzeć też do książki o zwierzętach tej samej autorki. Znajdzie tam narwańców, samotników, uwodzicieli, bystrzaków i innych.

Marcin Gorazdowski opowiada o płazach i gadach

Marcin Jan Gorazdowski
Wydawnictwo Multico

ISBN: 9788377634493

8+
Książka dla całej rodziny

Kompendium wiedzy na temat gadów i płazów z rodzimego podwórka i z dalekich krajów. Liczne informacje i ciekawostki podane w prystępny sposób, w atrakcyjnej szacie graficznej. Która ropucha jest troskliwą mamą i ma pionową źrenicę? Czy kumak ma refleks? kKtóry płaz zachowuje się jak barometr? Czy gniewosz faktycznie się gniewa? Czy w Polsce żyją jadowite węże? Autor zwraca uwagę na wygląd, zachowanie, cechy wyróżniające i miejsce występowania. Każda rozkładówka prezentuje kolejnego gada lub płaza, którego można oglądać w różnych sytuacjach na licznych zdjęciach. Lektura na pewno zaciekawi czytelników w różnym wieku.

Jej wysokość torebka

Joanna Bojańczyk
Ilustracje: Adam Wójcicki
Dwie Siostry

ISBN: 9788365341860

8+
Torebka na każda okazję

Dawniej tobołki, mieszki, kosze, sakiewki i sakwy. Teraz torebki i torby najróżniejszego rodzaju – w zależności od przeznaczenia i okazji. Również one przechodziły swoistą metamorfozę na przestrzeni wieków i mają swoją bogatą historię. Często związane były z ważnymi wydarzeniami i dziedzinami życia. Na przykład torby lekarskie pojawiły się w czasach, gdy nie było jeszcze przychodni lekarskich i medyk musiał nosić wszystkie leki w skórzanej torbie pełnej przegródek. Przodkiem tornistra szkolnego jest sztywny i kanciasty tornister żołnierski. Poczytać tu można o aktówce, mufce, saszetce, kopertówce, listonoszce, plecaku, torbach hipisów, foliówkach i strrrasznie drogiej chanelce.

Halo! Historia komunikowania się

Liliana Fabisińska
Ilustracje: Anita Graboś
Nasza Księgarnia

ISBN: 9788310132192

8+
Jak przekazywano informacje

Ciekawie zilustrowana historia międzyludzkiej komunikacji od czasów najdawniejszych po współczesność. Czasy prehistoryczne, biblijne i nowe zdobycze techniki. Opowieści mają charakter gawęd – to nie prezentacja suchych faktów, ale ciekawe historie o mowie, piśmie, języku migowym, poczcie oraz komunikowaniu się za pomocą piktogramów, białej flagi, latarni morskiej, telefonu, telegrafu alfabetu Morse’a, radia czy telewizji. Kompendium wiedzy, w którym autorka skupia się głównie na przeszłości, wplatając w teksty dużo ciekawostek historycznych i społeczno-kulturowych. Dzieci dowiadują się, jak dawniej żyli ludzie.

Ja i świat: informacje w obrazkach

Mireia Trius
Ilustracje: Joana Casals
Wydawnictwo Adamada

ISBN: 9788381180672

10+
Dla wzrokowców

Książka dla tych, którzy interesują się statystykami, lubią zestawienia i porównania. Informacje dotyczące różnych aspektów życia zostały przedstawione za pomocą obrazków, piktogramów i symboli. Gdzie żyje najwięcej ludzi na Ziemi? Co jada się na śniadanie i obiad w poszczególnych krajach? Gdzie dzieci najbardziej są zestresowane zadaniami domowymi z matematyki? W których krajach uczniowie noszą mundurki szkolne? Gdzie jeździ najwięcej samochodów? Zestawienia dotyczą szkolnictwa, kulinariów, turystyki, czytelnictwa, życia codziennego, zwierząt, rodziny i innych. Wykorzystano nowoczesne rozwiązania graficzne.

Krwawe rewolucje. Strrraszna historia

Terry Deary
Ilustracje: Philip Reeve
Egmont

ISBN: 9788328146518

13+
Ciemne strony historii

Autor w niekonwencjonalny sposób opowiada o wydarzeniach, jakie miały miejsce w historii. Mówi o rzeczach, na które najczęściej na lekcjach brakuje czasu. Do tekstu wplata historyjki komiksowe, w których nie brak humoru sytuacyjnego i słownego. Ta część mówi o krwawych wydarzeniach od starożytności po współczesność. Jakie rewolty zorganizowano przeciw Rzymianom, dlaczego Ryszard II w Anglii utracił tron, co sprawiło, że wiek XVI określany jest wiekiem zdziczałym, jaką rolę odegrała herbata w rewolucji amerykańskiej, jak wyglądała królowa Francji Maria Antonina w drodze na gilotynę, co to znaczy być rewolucjonistą. Mnóstwo quizów, zagadek, pytań, na które znajdziecie odpowiedzi w książce. Lektura ze względu na tematykę – nie dla każdego.

Nocturna

Maya Motayne
Jaguar

ISBN: 9788376868639

14+
Świat pełen magii

Młody książę Alfie po tajemniczym zniknięciu starszego brata zostaje następcą tronu w Królestwie Kastalanii. Chłopaka interesuje magia, a nie sprawowanie władzy, dlatego robi wszystko, co w jego mocy, by odnaleźć królewicza Dezmina i pozbyć się swoich zobowiązań wynikających z więzów krwi. Losy Alfiego krzyżują się z Finn – podróżującą po świecie złodziejką, która pewnego dnia przybywa do stolicy na Święto Równonocy. Tymczasem światu grozi wielkie niebezpieczeństwo – wkrótce otoczyć ma go wieczna ciemność. Czy uda się temu zapobiec? Ciekawa fabuła, dość dynamiczna akcja, oryginalni bohaterowie i przyjemny styl autorki sprawiają, że książkę dosłownie połyka się w ciągu kilku godzin.

Iskra bogów. Tom 1. Nie kochaj mnie

Marah Woolf
Media Rodzina

ISBN: 9788380086098

16+
Dla romantyczek z mitologicznym zacięciem

Kolejna książka, która miesza bohaterów współczesnych ze starożytnymi. W pierwszym tomie trylogii Jess zakochuje się w przystojnym Caydenie, który tak naprawdę jest mitycznym Prometeuszem. Dziewczyna nie wiedząc o tym zostaje wciągnięta w pewną intrygę, której autorami są bogowie z Olimpu. Pozycja dla miłośników romansu i lekkich czytadełek, które pochłania się dla relaksu. A jeśli komuś odpowiada i temat i forma może sięgnąć po ciąg dalszy, który niebawem się ukaże.

Prawda i kłamstwa

Caroline Mitchell
Zysk i S-ka

ISBN: 9788381168427

17+
Kryminał psychologiczny

Policjantka Amy musi zmierzyć się z trudną i bolesną przeszłością. Jako dziecko została adoptowana przez policjanta prowadzącego śledztwo w sprawie morderstw popełnionych na nastolatkach. Sprawcami byli biologiczni rodzice Amy. Po latach z aresztu odzywa się matka kobiety, co wywraca stabilne życie policjantki do góry nogami. Sprawnie napisany kryminał, z wplatanymi retrospekcjami, przemyśleniami głównych bohaterów na temat zdarzeń, powolne dochodzenie do prawdy i trzymające w napięciu poszukiwanie porwanej nastolatki.

Legenda
Królowa Książek
Książka na medal
Śmieszna
Świetne ilustracje
Dobra
Przeciętna
Kiepska
Do głośnego czytania
Dla nauczycieli/rodziców
+
Wiek odbiorców
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.