Przegląd książek

Przeczytaj artykuł w PDF
Format .pdf, 605,1 KB

Propozycje książkowe Bernadety Listwoń, autorki bloga o książkach dla dzieci i młodzieży „Półeczka z książkami” (poleczkazksiazkami.wordpress.com).

Niedźwiedź w wielkim mieście

Katja Gehrmann
Ilustracje: Katja Gehrmann
Dwie Siostry

ISBN: 9788381501170

7+
Przyjaciół poznaje się w biedzie

Pewien niedźwiedź budzi się na wiosnę i stwierdza, że zniknęły wszystkie znajome zwierzęta. Nie ma ani lisa, ani bobra. Jak się okazuje, wszyscy nie wiedzieć czemu, nagle przeprowadzili się do miasta. Miś postanawia sprawdzić, dlaczego do tego doszło. W czym miasto jest atrakcyjniejsze dla zwierząt niż las? Pełna humoru historia o przygodach niedźwiedzia ciągle wpadającego w różne kłopoty. Ale od czego ma się przyjaciół? To oni pojawiają się nie wiedzieć skąd i podają miśkowi pomocną łapę.

Lepsza miłość niż brak miłości

Rose Lagercrantz
Ilustracje: Eva Eriksson
Wydawnictwo Zakamarki

ISBN: 9788377761984

7+
Z każdej sytuacji jest wyjście

Dunia choruje, przeżywa sercowe kłopoty ojca i jego przyjaciółki Wery, do tego bardzo tęskni za swoją przyjaciółką Fridą. Jak ułożą się losy wszystkich bohaterów książki? Miłość to ważny element życia – jak się okazuje, może być ona przyczyną licznych rozterek i radości. Książka o Duni traktuje o problemach małej dziewczynki, jednocześnie z optymizmem pokazuje, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Książka zachęca dzieci do tego, by otwarcie mówić o swoich uczuciach, nie bać się, by być szczerym wobec siebie i bliskich osób.

Bitwa Warszawska 1920, czyli Cud nad Wisłą. Czytam sobie. Poziom 3

Ewa Nowak
Ilustracje: Agata Kopff
Egmont

ISBN: 9788328146556

8+
Trening czytania

Zosia podczas powrotu ze szkoły spotyka tajemniczego starszego pana. Szary mundur, na głowie maciejówka, sumiaste wąsy i krzaczaste brwi, do tego jeszcze Kasztanka. To może być tylko jedna osoba – Józef Piłsudski. Tymczasem wybucha wojna z Rosją – jest rok 1920. Ta część serii „Czytam sobie” to oprócz ćwiczenia czytania lekcja historii. Można dowiedzieć się tu dużo o napadzie Armii Czerwonej na Polskę, która dopiero co odzyskała niepodległość. Dla dzieci szlifujących czytanie i interesujących się historią.

Misiu Szpeniolek

Alan Aleksander Milne
Ilustracje: Ernest H. Shephard
Media Rodzina

ISBN: 9788380086258

9+
Kubuś Puchatek w gwarze wielkopolskiej

Znani bohaterowie nazywają się tutaj: Królas, Proszczoczek, Klapiuchol, Móndro Pućka, Mama Od Kangura i jej malutki synek Kakaludek. Tylko Krzyś jest nadal Krzysiem. Wszyscy mieszkają w Na Sto Mil Wielgachnym Lesie, gdzie znajdują się m.in.: Chatka Szpeniolka, Dóm Królasa, Pore Sosen, Pułapka na Słónie i Dóm Proszczoczka. Kubusia Puchatka „przetminął” na gwarę wielkopolską Juliusz Kubel. To poznański pisarz, publicysta, popularyzator gwary. Książka dla tych, którzy interesują się zjawiskami językowymi i są miłośnikami powieści Milne’a.

Dorota Kozińska opowiada o koniach

Dorota Kozińska
Wydawnictwo Multico

ISBN: 9788377634547

11+
Dla całej rodziny

Książka spodoba się tym, którzy kochają konie. Źródło informacji i ciekawostek na temat ras, wyścigów, maści i mowy koni. Na czym polega końska mądrość, czym karmić te zwierzęta, jak wyglądają końskie zaloty, kto należy do końskiej arystokracji, dlaczego hipoterapia jest jedną z najskuteczniejszych metod rehabilitacji? Lektura pomoże zrozumieć konie, zdradza kilka istotnych końskich tajemnic, uczy dobrych relacji człowieka i zwierzęcia. Przystępnie napisana, dużo kolorowych zdjęć.

Historia kolorów

Clive Gifford
Ilustracje: Marc-Etienne Peintre
Nasza Księgarnia

ISBN: 9788310134714

6+
Każdy kolor ma znaczenie

Dlaczego gumigutę nazywano kolorem na przeczyszczenie, oranż – szaloną barwą, koszenilę – barwnikiem z kaktusowych chrząszczy, puce – kolorem dla królowej, urzet barwierski – błękitem bitewnym, a zieleń irlandzką i Kelly – kolorem buntu? Kolory mają swoje znaczenie i przemawiają do odbiorcy. Dziś już nie przywiązujemy do tego wagi, ale warto poczytać o znaczeniu języka kolorów w przeszłości. Jak się okazuje – kiedyś kolory odgrywały rolę nie tylko dekoracyjną czy upiększającą, ale wręcz komunikacji z otoczeniem. I ta forma porozumiewania była powszechnie zrozumiała i stosowana.

Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?

Kristina Scharmacher-Schreiber
Ilustracje: Stephanie Marian
Babaryba

ISBN: 9788362965762

12+
Lektura na dzisiejsze czasy

Książka w zrozumiały sposób wyjaśnia, na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi. Dlaczego na naszej planecie nie wszędzie jest taki sam klimat, co jest przyczyną występowania pór roku, jak wyglądał świat podczas ostatniej epoki lodowcowej, jak gołym okiem możemy dostrzec ślady zmian klimatu, co właściwie sprawia, że klimat w ostatnich latach tak szybko się zmienia, co można zrobić, by ten proces zatrzymać. Krótkie teksty w poręcznym formacie, bogato ilustrowana. Dla starszych dzieci i młodzieży.

Przepowiednia

Emilia Kiereś
Ilustracje: Marcin Minor
Akapit Press

ISBN: 9788366106390

12+
Magia i cygański folklor

W taborze cygańskim przychodzi na świat dziecko. Jaka będzie jego przyszłość? Przepowiednia nie wróży nic dobrego. Po latach osierocone rodzeństwo: Adam i Klara żyją samotnie. Kiedy w ich chacie pewnego dnia pojawia się dziwna kobieta i ma miejsce szereg osobliwych zdarzeń, przepowiednia sprzed lat nabiera znaczenia. Magiczna opowieść o sile miłości i odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Hodowla

Katarzyna Ryrych
Wydawnictwo Adamada

ISBN: 9788381180634

15+
Trudne wspomnienia

Tymon, doktorant socjologii, przyjeżdża do rodzinnego miasteczka położonego gdzieś na prowincji. Ożywają wspomnienia, a zwłaszcza te związane z Zakładem, czyli szkołą średnią. Nauczyciele, koledzy i koleżanki z klasy, najbliższa paczka, z którą spotykało się w wąwozie, paliło papierosy, popijało tanie wino. I jeszcze Królowa Matka – wychowawczyni, której zależało wyłącznie na sukcesie klasy, jak najlepszych wynikach – a nie na ludziach. Wstrząsająca, niełatwa książka o dorastaniu, bolesnych wspomnieniach. Skłania do refleksji: co w życiu jest ważne, jakim trzeba być dla innych.

Dziewczyna z rewolwerem

Amy Stewart
Wydawnictwo Czwarta Strona

ISBN: 9788379763719

16+
O odważnych kobietach

Nieprzyjemne zderzenie powozu konnego z autem bogatego przedsiębiorcy zmienia spokojne dotąd życie trzech sióstr Kopp. To początek kłopotów, bowiem siostry zostają bez środka transportu, natomiast sprawca wypadku nie chce zapłacić odszkodowania. Mężczyzna nie waha się też użyć przemocy i siły, mimo że prawo stoi po stronie bezbronnych kobiet. Książka napisana na kanwie prawdziwych zdarzeń, pokazuje życie na amerykańskiej prowincji w latach XX ubiegłego wieku. Niestety, niewiele tu trzymających w napięciu i zaskakujących zdarzeń, lektura w wielu miejscach jest po prostu nudna i przewidywalna.

Legenda
Królowa Książek
Książka na medal
Śmieszna
Świetne ilustracje
Dobra
Przeciętna
Kiepska
Do głośnego czytania
Dla nauczycieli/rodziców
+
Wiek odbiorców
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.