Skontrum. Przebieg, procedury, praktyczne rady

Obszerne omówienie zagadnienia skontrum w bibliotece szkolnej. Skontrum to kontrola wszystkich zarejestrowanych zbiorów biblioteki w zakresie księgowym i finansowym, zwykle połączona z selekcją zbiorów. Jak przeprowadzić je sprawnie i w zgodzie z regulaminem?

Kontrola zbiorów to konieczność, która nie musi być koszmarem. Na szczęście nareszcie jednoznaczenie wyjaśniło się to, że w bibliotekach szkolnych obowiązuje skontrum, a nie spis z natury (patrz ramka z lewej strony).

Skontrum to kontrola wszystkich zarejestrowanych zbiorów biblioteki w zakresie zarówno księgowym, jak i finansowym. Zwykle połączona z selekcją zbiorów uznanych za: nieaktualne, nieprzydatne, zniszczone. Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz. U. 2008 nr 205 poz. 1283) określa następujące terminy przeprowadzenia skontrum: w bibliotekach, w których czytelnicy mają wolny dostęp do zbiorów – co najmniej raz na pięć lat; w bibliotekach o innym systemie udostępniania, w których zbiory nie przekraczają 100 tysięcy...

Dalszy ciąg dostępny jest

dla posiadaczy prenumeraty zamówionej w Wydawnictwie Sukurs.

Otrzymasz dostęp do archiwum z 4 tysiącami artykułów, drukowane numery pocztą i wiele narzędzi dla bibliotekarzy.

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.

Do pobrania