Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Święto Niepodległości

– prezentacje, inspiracje, materiały repertuarowe

Przypadające na 11 listopada Święto Niepodległości to jedno ze stałych świąt w szkolnym kalendarium. Jakie zajęcia biblioteczne warto z tej okazji przeprowadzić? Z jakich materiałów warto skorzystać? Poniżej prezentujemy pomysły na biblioteczne zajęcia, materiały repertuarowe oraz gotowe wzory prezentacji do pobrania.

  1. Scenariusze zajęć bibliotecznych

    Nauczyciele ibliotekarze z okazji 11 listopada często sięgają po możliwość przeprowadzenia zajęć na temat patriotyzmu z wykorzystaniem współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży - również z tego względu, że tematyka edukacji patriotycznej jest jednym z tegorocznych kierunków polityki oświatowej. Na zajęcia z dziećmi młodszymi polecamy zwłaszcza scenariusz Agaty Arkabus Skarby narodowe, na zajęcia z młodzieżą materiał Barbary Polińskiej Niepodległość? A co ja z tego mam?

  2. Nie tylko akademia

    Justyna Jędrzejak proponuje kilkanaście pomysłów na niestandardowe świętowanie dnia odzyskania niepodległości, m.in. szlakiem miejsc pamięci, konkurs na dekoracje sali lekcyjnej, turniej języka polskiego. Można o nich poczytać tutaj.

  3. Historyczny chińczyk

    Pomysł Moniki Simonjetz na kreatywne wykorzystanie popularnego „Chińczyka” do utrwalenia wiedzy o historii polskiej niepodległości i promowania czytelnictwa. Artykuł zawiera ponad 60 przykładowych pytań wraz z odpowiedziami. Gra oparta na książce Joanny i Jarosława Szarków Jeszcze Polska nie zginęła. Grę można znaleźć tutaj.

  4. Śladami ojców niepodległości

    Pomysł na grę miejską lub szkolną, w której drużyny wcielają się w rolę badaczy odkrywających biografie postaci związanych z odzyskaniem niepodległości. Artykuł przedstawia założenia gry i przykładowe zadania. Można je znaleźć tutaj.

  5. Wspólne śpiewanie

    Rocznicę odzyskania niepodległości (nie tylko tę okrągłą) można świętować na różne sposoby. Jednym z nich może być wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych. Tutaj krótki przewodnik, jak zorganizować w szkole 101. urodziny Polski.

  6. Projekt e-komiksu „Droga do niepodległości”

    Uczniowie mogą również stworzyć komiks historyczny, wykorzystując serwis Pixton. Scenariusz zajęć, podczas których powstają e-komiksy zaproponował Michał Luberda. Materiał jest dostępny tutaj.

  7. Zaginiony rozkaz Piłsudskiego

    Jeszcze jeden gotowy scenariusz gry miejskiej dla szkoły ponadpodstawowej osadzony w przeszłości. Uczniowie wcielają się w niej w rolę kurierów, którzy muszą rozszyfrować i dostarczyć do wyznaczonego miejsca ważny rozkaz Józefa Piłsudskiego. Przebieg gry wraz z zadaniami można znaleźć tutaj.

  8. Tradycyjne akademie

    W naszej bazie można znaleźć kilkanaście materiałów repertuarowych, przedstawionych w różnych konwencjach. 

    Dostępne są:

Więcej artykułów, scenariuszy, pomysłów na świętowanie Dnia Niepodległości można znaleźć w specjalnie przygotowanym dziale.

Poniżej załączamy dodatkowo trzy opracowane przez redakcję prezentacje związane z obchodami Dnia Niepodległości. Mogą być również wykorzystane jako gazetki ścienne.

Na stronie dydaktyczne.pl w sprzedaży sąplakaty specjalnieprzygotowane na tę okazję.

Do pobrania