Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Szkoły zamknięte na dłużej, znamy planowane terminy egzaminów

Rząd wydłużył zamknięcie szkół, żłobków i przedszkoli co najmniej o miesiąc, do 24 maja. Poznaliśmy też terminy egzaminów.

Terminy egzaminów

  1. Egzamin ósmoklasisty: 16-18 czerwca
  2. Egzaminy maturalne: 8-29 czerwca
  3. Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe (formuła 2012 i 2017): od 22 czerwca do 9 lipca
  4. Egzamin zawodowy (formuła 2019): 17-28 sierpnia

Nie odbędą się matury ustne.

Egzamin ósmoklasisty miałby być sprawdzony do końca lipca.

Na początku lipca wyznaczono dodatkowy termin egzaminu maturalnego. Wstępny termin podania wyników egzaminów maturalnych przewidziano do 11 sierpnia. Egzaminy poprawkowe miałyby się odbyć na początku września, a ich wyniki poznalibyśmy do końca września.

Zamknięcie szkół

Zamknięcie szkół, przedszkoli i żłobków zostało przedłużone przynajmniej do 24 maja. Minister Piontkowski zaznaczył, że za kilka dni poinformuje, czy w części placówek będzie możliwość „prowadzenia jakichś form działalności opiekuńczej". Chodziło zapewne o żłobki, przedszkola i ewentualnie najmłodszych uczniów szkół podstawowych. 

Przypomnijmy, że szkoły, ze względu na epidemię koronawirusa, zamknięto 12 marca, a oficjalnie od 25 marca rozpoczęła się nauka zdalna. Zatem okres zamknięcia szkół potrwa przynajmniej przez ponad 9 tygodni.

Jednocześnie ministrowie zaznaczyli, że wszystkie terminy, łącznie z rozpoczęciem roku akademickiego (pośrednio uzależnionego od terminu egzaminów maturalnych) będą zależeć przede wszystkim od rozwoju sytuacji, więc podany terminarz to jedynie plan.

Całą konferencję można obejrzeć tutaj.

Co to według nas oznacza?

Poniższe tezy proszę potraktować wyłącznie jako nasze przemyślenia i wnioski. Nie są to oficjalne ani nieoficjalne informacje.

  1. Nauka zdalna nie będzie chwilowym etapem przejściowym. Jeżeli jeszcze część nauczycieli sądziła, że jakoś to „przetrwa", a potem nadrobi materiał na żywo, to mamy już pewność, że każdy musi znaleźć sposób na nadrobienie go zdalnie. 
  2. Tzw. odmrażanie gospodarki będzie odsunięte w czasie do - przynajmniej częściowego - otwarcia żłobków, przedszkoli i szkół.
  3. Szkoły i nauczyciele mają bardzo ważną rolę. Uczniowie, których problemy w "dorosłej" debacie publicznej są rzadko omawiane, znaleźli się w trudnej sytuacji. Zrozumiały stres, który dotyka dorosłych, jest wśród wielu uczniów spotęgowany nadchodzącymi egzaminami, czekającymi ich wyzwaniami, niepewnością, ograniczonymi kontaktami z rówieśnikami. Trudno w ogóle ocenić, jak odbije się to na uczniach, którzy często nie mają wystarczającego wsparcia edukacyjnego i psychologicznego w rodzicach. To szerszy temat dotyczący samorządów, opieki społecznej, szkół, ale także nauczycieli, którzy najlepiej znają swoich podopiecznych oraz ich sytuację. By nie było niejasności, nie obarczamy nikogo winą za ten stan, ale rzeczywistość jest niestety taka, że wielu uczniów jest obecnie pozbawiona warunków do nauki i rozwoju.
  4. Nauczyciele bibliotekarze powinni dobrze zaplanować swoje działania, by wykazać się realną, potrzebną szkole oraz uczniom, pracą zdalną. Jej charakter oczywiście jest uzależniony od szkoły, jej warunków i potrzeb oraz decyzji dyrekcji, ale zachęcamy do aktywnego podejścia do tego wyzwania. 

Praca zdalna

Tutaj znajdują się wszystkie dotychczas opublikowane materiały w ramach naszego poradnika pracy zdalnej. Dalsze części będziemy publikować sukcesywnie przez cały ten okres.

Przypominamy, że w związku z koniecznością pracy zdalnej rozszerzyliśmy dostęp do portalu:

  • o prenumeraty półroczne zamawiane w Wydawnictwie Sukurs;
  • czytelnikom prenumerującym u kolporterów (szczegóły tutaj);
  • czytelnikom korzystającym z abonamentu lub prenumeraty kwartalnej, po rozszerzeniu prenumeraty do półrocza (szczegóły tutaj).

Zapraszamy do dyskusji

Zapraszamy do dyskusji w komentarzach, przesyłania pomysłów, propozycji i dzielenia się problemami związanymi z pracą zdalną lub częściowym powrotem do pracy w bibliotece. Każda szkoła ma swoje uwarunkowania, więc nie da się zaproponować uniwersalnych porad, które będą skuteczne w każdym przypadku. Dlatego zachęcamy do dyskusji, dzięki której wszyscy dowiemy się więcej. Dyskusja toczy się również na naszym forum, którego zaletą (w porównaniu z innymi social mediami, np. Facebookiem) jest to, że wypowiedzi nie znikają wraz z pojawieniem się nowych postów i można korzystać z wyszukiwarki tematycznej. Każdy użytkownik portalu ma jednocześnie konto na forum (z tymi samymi danymi), więc zapraszamy do korzystania.