Zamów dostęp za 99 zł do końca roku szkolnego!

Trening asertywności

Scenariusz warsztatów

Scenariusz warsztatów poświęconych tematyce asertywności. Czym jest asertowność? Jak rozróżniać zachowania asertywne, uległe i agresywne?

Miejsce spotkania: biblioteka szkolna.
Czas trwania zajęć: 2 godziny.

Cele zajęć:

  • przekazanie podstawowych wiadomości na temat zachowań asertywnych;
  • uczenie się rozpoznawania swoich zachowań;
  • uświadomienie mechanizmu nacisku grupowego i uczenie się mówienia „nie”;
  • rozwój osobisty i rozwój samoświadomości;
  • uczenie się właściwych zachowań wobec innych.

Cele szczegółowe:
Uczeń w efekcie zajęć:

  • wyjaśnia, czym jest asertywność;
  • wymienia rodzaje zachowań;
  • rozpoznaje styl swoich zachowań;
  • potrafi odmówić asertywnie;
  • stosuje zachowania asertywne do rozwiązywania konfliktów.

Zawartość tematyczna:

  • Asertywność.
  • Rozróżnianie zachowań asertywnych, uległych, agresywnych.
  • Trening asertywności.
  • Prawa człowieka.
Metody pracy: wykład, pogadanka, drama, ćwiczenia.
Środki dydaktyczne: karty ćwiczeń.

Przebieg warsztatów:

  1. Nauczyciel bibliotekarz wita uczestników warsztatów, przedstawia temat oraz cel spotkania. Uczniowie przedstawiają się imieniem.

  2. Nauczyciel bibliotekarz w krótkim wykładzie tłumaczy uczniom główne zasady zachowania asertywnego. Charakteryzuje zachowanie agresywne, asertywne oraz uległe (patrz: ramka).

    Co właściwie oznacza termin asertywność? Człowiek asertywny potrafi wyrazić siebie z wiarą we własne możliwości, nie zachowuje się biernie ani agresywnie i nie manipuluje innymi. Skuteczna metoda asertywnego porozumiewania się nie polega jedynie na doborze odpowiednich w danej sytuacji słów....

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Za 99 zł do końca roku szkolnego. Prenumerata
Baza ponad 5 tysięcy artykułów z 32 lat
Drukowane numery pocztą
Wszystkie numery w formie online
Szkolenia, narzędzia i porady prawne

Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.